Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2019

Rusko je znepokené eskaláciou napätia okolo IránuVeľký Kremeľský palác v MoskveZdieľať
Veľký Kremeľský palác v Moskve Foto: TASR/AP
Bagdad 15. mája (TASR) - Kremeľ v stredu vyjadril znepokojenie nad tým, že napätie okolo Iránu sa stupňuje aj napriek ubezpečeniam amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, ktorý počas návštevy Ruska uviedol, že Washington sa o vojnu neusiluje. Informovala o tom agentúra AFP.


"Zatiaľ si všímame pokračujúcu eskaláciu napätia, čo sa týka tejto veci," uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov deň po tom, ako sa Pompeo stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Kremeľ varoval, že americká stratégia vyvíjania "maximálneho nátlaku" na Irán v súvislosti s jeho jadrovým programom neprinesie zamýšľaný efekt.

USA minulý týždeň do oblasti Perzského zálivu v reakcii na údajné hrozby zo strany Iránu vyslali útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry. Spojené štáty v piatok taktiež ohlásili, že na Blízky východ presunú aj protiraketový systém typu Patriot.

Washington v tejto súvislosti varoval pred bližšie nešpecifikovanými hrozbami zo strany Iránu a jeho spojencov, ktoré podľa neho bezprostredne ohrozujú amerických občanov a záujmy na Blízkom východe.

Spojené štáty tiež nariadili, aby z amerického veľvyslanectva v irackej metropole Bagdad odišli všetci zamestnanci, ktorých prítomnosť nie je nevyhnutná pre základné fungovanie diplomatickej misie.

Iránska agentúra ISNA s odvolaním sa na dobre informovaného predstaviteľa miestnej jadrovej agentúry v stredu uviedla, že Irán oficiálne pozastavil plnenie niektorých záväzkov vyplývajúcich z dohody o svojom jadrovom programe, ktorú v roku 2015 uzavrel so svetovými veľmocami.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kauzou Gemerský mlyn sa ešte odvolací súd nemôže zaoberať
<< predchádzajúci článok
Čína: Azyl pre ženu Meng Chung-weja zneužíva postupy vo Francúzsku

Rusko je znepokené eskaláciou napätia okolo Iránu - diskusné fórum čitateľov