Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2019

Čína: Azyl pre ženu Meng Chung-weja zneužíva postupy vo FrancúzskuNa archívnej snímke Grace Mengová manželka Meng Chung-weja.Zdieľať
Na archívnej snímke Grace Mengová manželka Meng Chung-weja. Foto: FOTO TASR/AP
Peking 15. mája (TASR) - Udelenie azylu pre manželku bývalého čínskeho prezidenta medzinárodnej policajnej organizácie Interpol Meng Chung-weja, ktorého od vlaňajšieho septembra zadržiavajú v Číne pre podozrenie a neskôr obvinenia z korupcie, by bolo zneužitím francúzskych právnych postupov. Uviedlo to v stredu čínske ministerstvo zahraničných vecí.


"Nejde o takzvanú politickú perzekúciu," konštatoval hovorca čínskeho rezortu diplomacie Keng Šuang podľa agentúry AFP, ktorá pripomenula, že právnik Grace Mengovej vo Francúzsku pred niekoľkými dňami informoval, že jej tam bol udelený azyl.

"Ak by manželka Meng Chung-weja chcela žiadať o politický azyl vo Francúzsku, bolo by to zneužitím francúzskych právnych postupov," dodal hovorca.

Grace Mengová žije spolu s dvoma sedemročnými synmi-dvojičkami vo francúzskom Lyone, kde má Interpol svoje sídlo. Po tom, ako sa ju začiatkom roka pokúsili uniesť, jej bola pridelená policajná ochrana. V januári požiadala vo Francúzsku o azyl pre seba i svoje dve deti. Získala ho 2. mája, uviedol jej právny zástupca Emmanuel Marsigny.

Meng sa funkcie prezidenta Interpolu, ktorú zastával ako vôbec prvý Číňan, ujal v novembri 2016. V Číne zároveň zastával funkciu námestníka ministra verejnej bezpečnosti. V posledných rokoch žil s manželkou a deťmi v Lyone.

Koncom vlaňajšieho septembra odcestoval Meng z Francúzska do Číny. Manželka dostala od neho poslednú správu 25. septembra - v deň jeho odchodu. Na sociálnej sieti jej vtedy napísal, že má čakať na jeho telefonát. Neskôr pripojil obrázok noža, naznačujúci, že je v nebezpečí. Grace Mengová úradom následne oznámila jeho zmiznutie.

Kde sa Meng nachádza, nedokázal spočiatku určiť ani samotný Interpol, ktorý o niekoľko týždňov neskôr dostal Mengovu okamžitú rezignáciu na post prezidenta tejto organizácie.

Čínske úrady oznámili, že Meng čelí vyšetrovaniu pre podozrenie z prijímania úplatkov a ďalšie porušenia zákona. Za nového prezidenta Interpolu bol následne vlani v novembri zvolený Juhokórejčan Kim Čong-jang. V marci Menga vylúčili z vládnucej komunistickej strany a jeho prípad odovzdali prokuratúre.

Menga pred niekoľkými dňami čínska prokuratúra obžalovala z prijímania úplatkov. Meng podľa nej zneužíval svoju funkciu námestníka čínskeho ministra verejnej bezpečnosti, ako aj niekdajšiu pozíciu náčelníka námornej polície na to, aby "nelegálne nadobúdal hotovosť a majetok výmenou za rôzne protislužby".

Jeho manželka uviedla, že čínske úrady sa pri svojich obvineniach neopierajú o "nijaký dôkaz". Pre francúzske médiá tiež povedala, že sa bojí o svoj život, ako aj o to, že sa jej deti niekto pokúsi uniesť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko je znepokené eskaláciou napätia okolo Iránu
<< predchádzajúci článok
Popredný predstaviteľ ruského vesmírneho výskumu prebehol na Západ

Čína: Azyl pre ženu Meng Chung-weja zneužíva postupy vo Francúzsku - diskusné fórum čitateľov