Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. júla 2019

Rusko pokračuje v dodávkach komponentov S-400 do TureckaDodávka vozidiel a komponentov ruského protiraketového systému S-400 na základni Murted v Turecku., 12. júla 2019.Zdieľať
Dodávka vozidiel a komponentov ruského protiraketového systému S-400 na základni Murted v Turecku., 12. júla 2019. Foto: TASR/AP
Istanbul 14. júla (TASR) - Na leteckej základni Mürted v Turecku v nedeľu pristáli dve ruské lietadlá s ďalšími komponentmi ruského protiraketového systému S-400. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany, ktoré citovala agentúra AP. Ministerstvo dodalo, že v nedeľu na základni pristanú ešte dve ruské lietadlá s nákladom súčastí systému S-400.


Komponenty ruského protiraketového systému začali na základňu Mürted ležiacu neďaleko metropoly Ankara prepravovať v piatok.

Rozhodnutie uprednostniť ruský raketový systém S-400 pred americkým systémom Patriot je hlavným zdrojom napätia medzi Tureckom a Spojenými štátmi — spojencami v Severoatlantickej aliancii.

Spojené štáty v tejto súvislosti Turecku pohrozili sankciami a vyradením zo spoločného programu vývoja bojových lietadiel typu F-35 a z ďalšej vojenskej spolupráce. Podľa nedeľnej správy agentúry Bloomberg by k uvaleniu týchto sankcií mohlo dôjsť na budúci týždeň.

Prvé správy o rokovaniach o dodávke S-400 Turecku sa objavili v novembri 2016. Uzavretie zmluvy, na základe ktorej má Rusko Turecku dodať štyri batérie S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov, bolo potvrdené v septembri 2017.

Turecká strana vopred avizovala, že dodávky súčastí S-400 sa budú realizovať letecky. Zatiaľ nie je známe, kedy bude ruský systém v Turecku sprevádzkovaný.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dobrovoľní hasiči sa v obci Baďan starajú aj o zalievanie záhonov
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Vo Vrbovom majú gizdru, v Trnave aj jehové oné

Rusko pokračuje v dodávkach komponentov S-400 do Turecka - diskusné fórum čitateľov