05. februára 2014

S dvomi novými disclipínami aj slovenskou účasťou

Akrobatické lyžovanie sa v Soči rozrastie o ďalšie dve olympijské disciplíny. Oproti ZOH 2010 vo Vancouveri sa bude okrem skokov, zjazdu a skikrosu súťažiť prvýkrát aj v slopstyle a na U-rampe. Historickú ...

Soči 5. februára (TASR) - Akrobatické lyžovanie sa v Soči rozrastie o ďalšie dve olympijské disciplíny. Oproti ZOH 2010 vo Vancouveri sa bude okrem skokov, zjazdu a skikrosu súťažiť prvýkrát aj v slopstyle a na U-rampe. Historickú súťažnú premiéru bude mať Slovensko zásluhou Zuzany Stromkovej a Natálie Šlepeckej, obe sa predstavia práve v novej disciplíne - slopstyle.

Na snímke slovenská reprezentantka v akrobatickom lyžovaní Natália Šlepecká pózuje pre portrét v Liptovskom Mikuláši 30. januára 2014. Zuzana Stromková bude reprezentovať Slovensko na zimnej olympiáde v Soči. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Prvú medailovú kolekciu odovzdajú už deň po otváracom ceremoniáli 8. februára v akrobatickom zjazde žien a záverečnú sadu udelia takmer o dva týždne neskôr v skikrose žien. Akrobatické lyžovanie bude mať svoj domov v stredisku Ružová osada Extreme Park (Roza Chutor Extreme Park), kde sa konajú aj snoubordové súťaže. Otázkou však zostáva kvalita tratí a snehu, na ktorý sa viacerí zámorskí olympionici sťažovali pri tréningových jazdách.

V piatich mužských a piatich ženských disciplínach sa bude rozdávať celkovo desať zlatých medailí. A kandidátov, či kandidátok na najcennejší kov je vo všetkých kategóriách hneď niekoľko. Austrálčanka Lydia Lassilová bude obhajovať olympijské zlato v skokoch. Na nedávnych pretekoch v Kanade skončila prvá. Na jedenástich podujatiach Svetového pohára (SP) od ZOH 2010 vo Vancouvri skončila osemkrát v Top 10. Američanka Hannah Kearneyová len ťažko hľadá konkurenciu v zjazde po terénnych nerovnostiach. Od triumfu na predchádzajúcej olympiáde vyhrala 32 pretekov SP. Rodáčka z New Hampshire je rozhodne favoritkou na zlato. Číňanka Sü Meng-tchao stojí v ceste Lassilovej v skokoch. Od šiesteho miesta na olympiáde 2010 skončila v Top 5 na 21 z 22 podujatí a súčasne dvanásťkrát vyhrala.

Kanaďanka Kaya Turskiová sa predstaví na svojich prvých hrách a bude štartovať v slopstyle. Po titule vicemajsterky sveta z roku 2011 môže prekvapiť. Ďalšia Číňanka Li Ni-na bola favoritkou na zlato v skokoch už pred štyrmi rokmi, ale skončila strieborná. Tento rok ju čaká súboj s krajankou Sü Meng-tchao a Lassilovou. V roku 2013 bola Li Ni-na zranená a vynechala časť sezóny vo SP, ale na konci roka sa vrátila vo forme. Vyhrala preteky SP v Čína a potom skončila druhá v Kanade. Ni-na sa pokúsi o šťastie do tretice, pretože v zbierke už má striebro z Vancouvru aj Turína.

V kategórii mužov je želiezkom v ohni Čchi Kuang-pchu. Čínsky lyžiar síce skončil v skokoch Vo Vancouvri až siedmy, ale odvtedy sa stal vicemajstrom sveta a tento rok je dokonca majstrom sveta. Na podujatí SP v USA začiatkom roka skončil druhý. Kanaďana Mikaela Kingsburyho síce čaká v Soči olympijská premiéra, ale aj tak patrí k favoritom v zjazde. Na svetovom šampionáte v roku 2011 vybojoval bronz. O dva roky neskôr v Nórsku už bol majstrom sveta. Má síce len 21-rokov, ale cenný kov na jeho krku nebude prekvapením. Švajčiar Alex Fiva, ktorý žije Kalifornii, sa bude snažiť získať najcennejší kov na svojej prvej olympiáde v skikrose. Na MS 2013 bol síce až jedenásty, ale odvtedy zaznamenal viacero prvenstiev vo SP.

Američan Tom Wallisch sa chystá zaútočiť na vrchol v slopstyle napriek tomu, že ho čaká debut pod piatimi kruhmi. Na minuloročných majstrovstvách sveta v Nórsku skončil zlatý. Ďalší Američan David Wise je favoritom na U-rampe. Získal posledné dva národné tituly a vyjazdil si štvrté a prvé miesto na posledných dvoch šampionátoch. Otáznik visí aj nad výkonom Dale Begga-Smitha. Kanadský rodák, ktorý reprezentuje Austráliu, je v zjazde olympijským víťazom z Turína a strieborný z Vancouvru. Do súťažného kolotoča sa však vrátil po trojročnej prestávke a jeho najlepšie umiestnenie v pretekoch Svetového pohára bolo piate miesto. Skúsenosti však má 29-ročný rezident z Kajmanských ostrovov na rozdávanie. "Vždy som si nechal otvorené zadné vrátka pre prípadný návrat. Po sezóne 2010 bolo moje telo vyčerpané. Potom som relaxoval a dával opäť telo dokopy," vysvetlil Begg-Smith.