25. júla 2015

Sagan získa opäť zelený dres, Froome žltý. Dvadsiata etapa pre Pinota

Slovenský cyklista Peter Sagan (Tinkoff Saxo)

Slovenský cyklista Peter Sagan (Tinkoff Saxo) Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Alpe d'Huez 25. júla (TASR) - Brit Chris Froome sa stane celkovým víťazom 102. ročníka najslávnejších cyklistický pretekov sveta Tour de France a zopakuje tak svoj triumf z roku 2013. V sobotu v predposlednej 20. etape ho nedokázal pripraviť o žlté tričko nikto z jeho najväčších konkurentov. Zelený dres získa opäť Slovák Peter Sagan, pre ktorého to je už štvrtý triumf v rade v bodovacej súťaži a posunie sa na druhé miesto historických tabuliek hneď za legendárneho Nemca Erika Zabela. Obom pretekárom na potvrdenie triumfu stačí prísť do cieľa v Paríži v nedeľňajšej záverečnej exhibičnej etape.

V sobotu sa tešil z triumfu v náročnej alpskej etape domáci Thibaut Pinot. Jazdec stajne FDJ zvládol 110,5-kilometrov dlhú trať z Modane Valfréjus na vrchol legendárneho Alpe d'Huez za 3:17:21 h. Na druhom mieste skončil Nairo Quintana, ktorý sa po výbornom finiši dokázal odpútať od Froomea, ale jeho veľký náskok skresal iba o niečo vyše minútu a tak v celkovom hodnotení opäť skončil za svojím rivalom, rovnako ako pred dvoma rokmi. Tretiu priečku v etape obsadil Kanaďan Ryder Hesjedal. Jediný Slovák v pelotóne Sagan zaostal a do cieľa prišiel v grupette.

Predposledná etapa vyšla výborne aj Quintanovmu kolegovi zo stajne Movistar Alejandrovi Valverdemu, ktorý prišiel do cieľa na štvrtom mieste, vďaka čomu obsadil v celkovej klasifikácii bronzovú priečku.

Pelotón musel v sobotu absolvovať krátku (110,5 km), no o to náročnejšiu trať s dvoma vrchárskymi prémiami najvyššej kategórie. Organizátori si pre pretekárov pripravili najprv, rovnako ako v piatok Col de la Croix de Fer, no z opačnej strany. Po stúpaní s dĺžkou 29 kilometrov a priemerným sklonom 5,2% prišiel na rad svetoznámy Alpe d'Huez. Záverečný výstup mal dĺžku 13,8 kilometrov a priemerný sklon až 8,1 percent.

Krátko po štarte sa od pelotónu odtrhol Francúz Alexandre Geniez z tímu FDJ, ku ktorému sa postupne pridala trojica Nicolas Edet, Lars Bak a Ramunas Navardauskas. Štvorica využila mierne klesanie na začiatku etapy a po 20 kilometroch si vypracovali takmer päťminútový náskok. Ten sa postupne zvýšil až na osem minút. Na stúpaní na Col de la Croix de Fer udával v pelotóne tempo tím lídra celkového poradia Sky, po ňom prešli na čelo jazdci AG2R a Movistaru a náskok čelnej skupiny začal výrazne klesať. Krátko pred vrcholom kopca zaútočil Geniez a odtrhol sa od zvyšnej trojice unikajúcich jazdcov. Jazdilo sa aj v skupine favoritov. O prvý útok sa postaral Alejandro Valverde, krátko na to ušiel Froomeovi aj Nairo Quintana. Dvojica z Movistaru však mala len malý náskok, keďže s Froomeom ťahal vo výbornom tempe Richie Porte. Horskú prémiu na Col de la Croix de Fer vyhral Geniez a favoriti prišli na vrchol už v podstate pokope. Slovák Peter Sagan, ktorý už mal istý zisk zeleného dresu, jazdil v pohode v grupette.

Froomeova skupina išla v zjazde pomalšie a tak sa od nej odtrhli Rolland, Pinot, Anacona, Plaza Molina, Serpa a Hesjedal, ktorí si vypracovali asi 45-sekundový náskok. Pred nimi jazdila trojica z pôvodného úniku Edet, Bak a Navardauskas a na čele stále Geniez. Ten vyhral aj jedinú rýchlostnú prémiu. Po nej prišlo už stúpanie na Alpe d'Huez, 13,8 kilometrov s priemerným sklonom 8,1%, pričom začiatok bol veľmi prudký a miernejšie to bolo až na posledných troch kilometroch. To už v hlavnej skupine išlo o všetko. Quintana na nič nečakal a od začiatku kopca sa snažil odpútať od Froomea. Mladému Kolumbijčanovi vyšiel útok asi deväť kilometrov pred koncom, lídrovi odskočil na 20 sekúnd a náskok stále narastal. Britský víťaz z roku 2013 sa viditeľne trápil, no pred etapou mal na druhého muža celkového poradia veľmi veľký náskok 2:38 minúty.

Na čele ostal už osamotený Thibaut Pinot a mieril za veľkým triumfom, no neúnavne ho stíhali Ryder Hesjedal a hlavne Quintana, ktorý každým šliapnutím zvyšoval náskok na Froomeovu skupinu. Ten bol tri kilometre pred vrcholom už minútový. Líder však mal stále pri sebe tímového kolegu Porteho a boli s nimi aj Rolland a Valverde. O ďalšiu minútu zaostávali ďalší favoriti Nibali a Contador. Quintana napriek enormnému výkonu dokázal 2 km pred cieľom ešte zrýchliť a zanedlho nechal za sebou aj Hesjedala. Pinota však nedobehol a tak dvadsaťpäťročný Francúz dosiahol životné víťazstvo na legendárnom Alpe d'Huez ako 29. pretekár v histórii Tour de France. Pár sekúnd za ním prišiel do cieľa Quintana, tretí bol Hesjedal. Froome prišiel do cieľa so stratou 1:36 minút a okrem druhého žltého dresu v histórii získal aj ten bodkovaný pre najlepšieho vrchára.