Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. marca 2019

SaS chce opätovne zaviesť 40 % odpočet daňových výdavkov pri prenájmeIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dano Veselský
Bratislava 14. marca (TASR) - Prenajímatelia nehnuteľností by si mohli opätovne uplatňovať odpočet paušálnych daňových výdavkov na úrovni 40 %, ako tomu bolo do roku 2013. Navrhujú to opoziční poslanci SaS v novele zákona o dani z príjmov, ktorú predložili na nadchádzajúce rokovanie parlamentu. Do platnosti by mala vstúpiť od 1. januára 2020.


Do konca roka 2012 si majitelia nehnuteľností mohli uplatniť 40-percentné paušálne výdavky z príjmov z prenájmu. Novela zákona o dani z príjmov prijatá v roku 2012 však túto možnosť zrušila. "Hoci podnikateľom bola touto novelou zákona suma paušálnych výdavkov zvýšená zo 40 % na 60 %, tým, ktorí mali príjem z prenájmu, bola možnosť, paušálne si uplatniť náklady zo 40 %, znížená na nulu. Teda od roku 2013 si môžu uplatňovať len reálne výdavky," vysvetlili poslanci SaS. Podľa nich to spôsobilo, že mnohí ľudia, ktorí prenajímali svoje domy alebo byty, s touto činnosťou skončili, alebo to robia mimo zákon a štát prichádza o príjmy z tejto dane.

"Opätovným zavedením možnosti uplatňovať si paušálne výdavky z príjmu z prenájmu vo výške 40 % chceme vytvoriť motiváciu vlastníkov svoje byty a domy prenajímať v čo najväčšej miere. Výsledkom bude, že mnoho tých vlastníkov, ktorí dnes svoje nehnuteľnosti neprenajímajú, resp. robia to 'načierno', sa rozhodnú tak konať a v zmysle zákona," očakávajú poslanci. Okrem toho by podľa SaS mohlo na trhu nehnuteľností vzniknúť množstvo nových ponúk v nájomnom bývaní, zvýšil by sa príjem z daní z prenájmu a výrazne by sa tak zlepšila mobilita pracovnej sily v rámci celého Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruský súd: Američan obvinený zo špionáže bude vo väzení do konca mája
<< predchádzajúci článok
Saková:Obvinenie Mariana K. ukazuje,že sa prípad nezametie pod koberec

SaS chce opätovne zaviesť 40 % odpočet daňových výdavkov pri prenájme - diskusné fórum čitateľov