Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. augusta 2007

Schöner Naciho vyliečia zváračiSocha známej bratislavskej postavičky - Schöner Naciho už po tretí raz skončila v rukách opravárov. Dnes ráno ju previezli do zváračskej dielne, informovala agentúru SITA hovorkyňa Starého Mesta ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) - Socha známej bratislavskej postavičky - Schöner Naciho už po tretí raz skončila v rukách opravárov. Dnes ráno ju previezli do zváračskej dielne, informovala agentúru SITA hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová. Dodala, že pri dnešnej demontáži sa ukázalo, že Nacimu nechýba len klobúk, ale že bude treba nanovo pripevniť sochu do kamenného podstavca. Ak by sa do nej v predchádzajúcich dňoch ktosi silno zaprel, mohol ju zvaliť na zem - chodidlá boli od kameňa do značnej miery oddelené. Opravená socha by sa mala na Rybársku bránu vrátiť budúci týždeň.

Socha stojí na ulici Rybárska brána od roku 1997. Posledné tri - štyri roky pre ňu neboli práve najšťastnejšie. V roku 2004 do nej zacúvalo auto. Následky likvidovali odborníci vo Zváračskom ústave. Vlani v máji sa na nej zasa podpísali vandali. Zlomili jej ruku, praskla noha a poľavilo upevnenie sochy i podstavca uloženého do plytkej zeme. Vtedy ju reparovali pracovníci Materiálovo-technologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Trnave. Zatiaľ posledným výčinom neznámych páchateľov bolo odlomenie klobúka, ktorý sa o pár dní našiel v Medickej záhrade.

Starosta mestskej časti Bratislava - Staré Mesto Andrej Petrek zároveň upozorňuje na nevhodné umiestnenie sochy. Podstavec pod ňou je totiž len plytko vložený do dlažby. Vzhľadom na to, že sú pod ním umiestnené siete, nebolo možné ukotviť ho hlbšie. Navrhuje preto nájsť pre sochu vhodnejšie miesto. Jej autor, Juraj Meliš s tým súhlasí. V súčasnosti sa zvažujú viaceré alternatívy. Starosta pri tejto príležitosti vyzýva Bratislavčanov, ktorí sa pamätajú na legendárneho Schöner Naciho, aby aj oni ponúkli svoje tipy. Svoje námety môžu poslať na adresu miestneho úradu Bratislava - Staré Mesto, Vajanského nábr. č. 3.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Berlusconi zakladá novú politickú stranu
<< predchádzajúci článok
Vodka, televízor a horiaci penis - exmanželky sú zákerné

Schöner Naciho vyliečia zvárači - diskusné fórum čitateľov