Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. mája 2006

SDKÚ-DS prijala volebný programKOŠICE 2. mája (WN/SITA) – Ústredná rada SDKÚ-DS na včerajšej programovej konferencii v Košiciach jednomyseľne schválila volebný program nazvaný Ide o úspešné Slovensko. Ako povedal na tlačovej besede Mikuláš Dzurinda, ...Zdieľať

KOŠICE 2. mája (WN/SITA) – Ústredná rada SDKÚ-DS na včerajšej programovej konferencii v Košiciach jednomyseľne schválila volebný program nazvaný Ide o úspešné Slovensko. Ako povedal na tlačovej besede Mikuláš Dzurinda, za SDKÚ-DS sú hmatateľné výsledky. Jej predstavitelia však zároveň majú aj víziu, cestu a projekty ako nasmerovať Slovensko, aby sa priblížilo najúspešnejším krajinám Európskej únie (EÚ). Ako uviedol v prejave na konferencii Dzurinda, v nadchádzajúcich parlamentných voľbách občania rozhodnú "či bude Slovensko úspešné, vzdelané, spravodlivé a občianske, alebo či sa znova vrátime k už bolestne prekonaným problémom a k falošným ilúziám o sociálnom štáte,“ kam podľa neho smeruje Slovensko strana Smer-SD.

Prijatý program na takmer päťdesiatich stranách rozoberá jednotlivé tézy. Podľa SDKÚ-SD bude Slovensko spravodlivé, ak si všetci budú rovní v príležitostiach, budú mať rovnosť šancí, pričom rovnosť medzi aktívnymi a pasívnymi občanmi je nespravodlivá. Občianske Slovensko podľa SDKÚ-DS bude, ak budú rešpektované individuálne práva každého občana, občiansky princíp správy vecí verejných. "Slovensko bude občianske, keď bude sekularizovaným štátom, kde viera, hodnotová a ideologická orientácia sú výhradne súkromnou vecou každého občana.

SDKÚ-DS chce úspech Slovenska postaviť na znalostnej ekonomike a vzdelaní v najširšom zmysle slova. Pre stratégiu rozvoja znalostnej ekonomiky je podľa SDKÚ-DS nevyhnutné udržať doterajšie úspešne realizované reformy, niektoré dolaďovať. Ako povedal na tlačovej besede Ivan Mikloš, treba zreformovať vzdelávanie od základného až po vysokoškolské, lebo je neefektívne nalievať peniaze do súčasného systému. Odmietol však uviesť aspoň približné čísla, či percentuálny podiel HDP, ktorý by chceli investovať do vzdelania, vedy a výskumu. Za prioritu Mikloš označil udržanie jednoduchého a neutrálneho daňového systému a pokiaľ to ekonomika štátu dovolí, znižovať v novom volebnom období buď dane, alebo odvody každý rok o jedno percento, s cieľom dostať sa do roku 2010 na hranicu 15 percent. Program ráta so vznikom tzv. finančného úradu, ktorý by vyberal tak dane ako aj odvody. Druhou prioritou je dosiahnuť v roku 2010 vyrovnaný rozpočet a zastaviť zadlžovanie budúcich generácií.

I. Mikloš na tlačovej besede uviedol, že plánujú zrušiť ministerstvo hospodárstva a ministerstvo dopravy sa má transformovať na ministerstvo infraštruktúry. Rozvoj regiónov, odstránenie regionálnych rozdielov a rozvoj cestovného ruchu chcú podporiť tým, že plánujú zriadiť ministerstvo regionálneho rozvoja a cestovného ruchu. Okrem toho by sa malo zrušiť, alebo zlúčiť päť ústredných úradov štátnej správy. V odpovedi na otázku agentúry SITA pripustil, že v uplynulom volebnom období, sa nepodarilo znížiť počty štátnych úradníkov, doložil však, že ich počty ani nevzrástli - "plánujem zaviesť STOP rastu počtu úradníkov“.

V záverečnom slove na konferencii Dzurinda rovnako ako viacerí diskutéri povedal, že program je veľmi dobrý, "teraz treba nájsť výrazové prostriedky, ktorými dokážeme presvedčiť občanov“.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Austrálski vedci: Káva má presviedčacie schopnosti
<< predchádzajúci článok
USA zachvátili protesty nelegálnych imigrantov

SDKÚ-DS prijala volebný program - diskusné fórum čitateľov