Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. apríla 2010

SDKÚ: Menej kvalitné školy majú mať nižšie dotácie



Počet kvalitných vysokých škôl sa bude pri súčasnom smerovaní znižovať, menej kvalitné školy totiž majú vyšší rozpočet ako tie kvalitnejšie, tvrdí SDKÚ-DS. ...



Zdieľať
sdku ds Foto: Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Počet kvalitných vysokých škôl sa bude pri súčasnom smerovaní znižovať, menej kvalitné školy totiž majú vyšší rozpočet ako tie kvalitnejšie, tvrdí SDKÚ-DS. Strana dnes predstavila svoj program pre vysoké školy, ktorých kvalita musí nevyhnutne porásť. "Ak chceme podporovať kvalitu, malo by platiť, že kvalita sa oplatí. Reálne dnes vidíme, že kvalita sa neoplatí, a ak sa kvalita neoplatí, tak jej bude menej a nie viac," vyhlásil kandidát na poslanca NR SR za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý. SDKÚ-DS navrhuje, aby sa školy financovali podľa ich skutočného výkonu, nie podľa "čiaročiek a formálnych výstupov". SDKÚ-DS navrhuje aj osobitný podporný program pre tie vysoké školy, ktoré majú šancu dostať sa do prvej svetovej 500. Tretí bod je celkové zlepšenie financovania. Toto je podľa Beblavého slov aj jediný konkrétny finančný záväzok - celkové financie do vysokého školstva by mali do konca volebného obdobia dosiahnuť jedno percento hrubého domáceho produktu. Posledný bod je aj najdôležitejší, tvrdí Beblavý. Je ním to, že celé vysoké školstvo musí mať medzinárodný rozmer.

V decembri minulého roka pri rokovaní o rozpočte prezentovalo ministerstvo školstva rozpočet pre oblasť vedy a výskumu ako výrazný nárast o 12 percent. "My sme vychádzali z tých istých čísel a ja som upozorňovala, že v skutočnosti nejde o nárast, ale o pokles. Musíme konštatovať, že žiaľ, potvrdzuje sa to, čo sme hovorili my," vyhlásila Rosová. Podotkla, že výdavky skutočne klesajú, a to spôsobom, ktorý je v rozpore s tvrdeniami ministerstva, že kvalitnejší na základe akreditácie dostanú viac.

"Ak sa pozrieme na tento rozpočet, tak vidíme, že sú tam vysoké školy, ktoré zaznamenali veľmi vysoký nárast prostriedkov, viac ako desať percent, ale, bohužiaľ, ak necháme bokom maličkú Vysokú školu výtvarných umení, tak sú to školy, ktoré nemajú reputáciu vysokej kvality. Je to Ekonomická univerzita v Bratislave a Žilinská univerzita. Naopak, ak si vezmeme päť univerzít, ktoré majú asi najlepšiu reputáciu a vedeckú kvalitu na Slovensku - je to Univerzita Komenského, Slovenská technická univerzita, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Technická univerzita Košice a Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, tak tieto všetky zaznamenali skôr stagnáciu, dokonca v jednom prípade až pokles rozpočtu," vyhlásil Beblavý, ktorý pripomenul aj protestné uznesenie Akademického senátu UK k poklesu rozpočtu.

Ako druhý prípad uviedol zahraničné karentované publikácie, teda vedecké registrované v špičkových časopisoch. "Univerzita Komenského minulý rok vyprodukovala 520 takýchto publikácií, Slovenská technická univerzita 345. Ekonomická univerzita vyprodukovala tri takéto publikácie, z toho dve v Česku a jednu v Poľsku, žiadnu na západe. Napriek tomu Ekonomická univerzita zaznamenala desaťpercentný nárast rozpočtu a Univerzita Komenského zaznamenala z hľadiska výkonovej dotácie (dotácia na platy a prevádzku školy, pozn. redakcie) menej ako jednopercentný nárast a z hľadiska celkového rozpočtu dokonca pokles," dodal Beblavý. SDKÚ chce preto zmeniť pravidlá rozdelenia financií tak, aby špičkové školy zaznamenávali najvyššie nárasty, uzavrel Beblavý.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
7. ročník medzinárodnej konferencie V4DIS
<< predchádzajúci článok
Bratislava a západ SR uzavreté, východ otvorený