Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. apríla 2007

SE už hľadajú dodávateľa dostavby MochoviecSlovenské elektrárne, a.s. (SE) začali hľadať dodávateľa dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). "Popri dokončovaní Štúdie realizovateľnosti sme rozbehli tzv. proces ...Zdieľať

BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) - Slovenské elektrárne, a.s. (SE) začali hľadať dodávateľa dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). "Popri dokončovaní Štúdie realizovateľnosti sme rozbehli tzv. proces kvalifikácie, aby sme identifikovali možných budúcich dodávateľov pri výstavbe Mochoviec," potvrdil pre agentúru SITA hovorca SE Juraj Kopřiva, pričom dodal, že tento krok dokazuje, že Enel má veľký záujem dokončiť výstavbu v Mochovciach v termíne, ktorý deklaroval vo februári tohto roka. SE plánujú tretí blok EMO napojiť na sieť začiatkom roka 2012, pričom komerčne by mal tento blok začať dodávať elektrinu v septembri toho istého roku. Štvrtý blok by mal začať dodávať elektrickú energiu o pol roka neskôr ako blok tretí.

Záujemcovia o dostavbu EMO sa musia prihlásiť do konca mája tohto roka. Svoje ponuky však budú môcť predkladať až do konca tohto roka. Podľa riaditeľa závodu MO34 Giancarla Aquilantiho začne reálna dostavba 3. a 4. bloku na jar budúceho roka. V tomto roku SE pokračujú s vypracovávaním analýz a s uzatváraním kontraktov s dodávateľmi. "Analýzy by mali byť ukončené v apríli tohto roka a stavebné kontrakty chceme uzavrieť v lete tohto roka," povedal v marci na stretnutí s novinármi Aquilanti. Na dostavbe EMO bude pracovať priamo 3 500 zamestnancov, pričom 2 000 pracovných miest vytvoria subdodávatelia. V samotnej prevádzke 3. a 4. bloku by mali elektrárne zamestnať 250 ľudí.

Podľa Aquilantiho by mala dostavba Mochoviec stáť približne 1,4 mld. eur, čo je podľa aktuálneho kurzu približne 47 mld. Sk. Generálny riaditeľ spoločnosti Enel Fulvio Conti však na konci marca na výročnej tlačovej konferencii v Londýne povedal, že SE vynaložia na dostavbu 70 až 80 mld. Sk. Dostavba Mochoviec bude financovaná z dividend SE a prostredníctvom bankového úveru. Podľa Aquilantiho by mali dividendy pokryť pravdepodobne 40 % a bankový úver 60 % z celkových nákladov. Podľa predstaviteľov Enelu je však v súčasnosti ešte skoro hovoriť o konkrétnych pomeroch týchto zdrojov financovania dostavby.

Taliansky Enel vstúpil do SE v apríli minulého roku. Za 66-percentný balík akcií Slovenských elektrární zaplatil 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií SE zostáva v rukách Fondu národného majetku SR. Tretí a štvrtý blok sa odčlenil od jadrovej elektrárne EMO 1. júla 2001 a zriadil sa nový závod SE-MO34. Výstavba tretieho a štvrtého bloku EMO sa na jeseň roku 1992 z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov pozastavila. Na výstavbu 3. a 4. bloku EMO sa do konca augusta 2004 vynaložilo 19,9 mld. Sk vrátane úrokov z úverov a bankových poplatkov. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %.

(1 EUR = 33,433 SKK)

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa skupiny G7 bude globálna ekonomika naďalej rásť
<< predchádzajúci článok
Povodne pod vodopádmi si vyžiadali najmenej 37 mŕtvych

SE už hľadajú dodávateľa dostavby Mochoviec - diskusné fórum čitateľov