03. novembra 2010

Sedemgólová marseillská facka Žiline - sumár

MŠK Žilina (SR) - Olympique Marseille (Fr.) 0:7 (0:4)

Futbalisti úradujúceho slovenského šampióna MŠK Žilina prehrali v stredajšom stretnutí 4. kola v F-skupine Ligy majstrov 2010/2011 na domácom trávniku s francúzskym veľkoklubom Olympique Marseille zahanbujúco 0:7 (0:4). O tri góly mužstva trénera Didiera Deschampsa sa postaral André-Pierre Gignac, dva presné zásahy pridal Lucho González a po jednom Gabriel Heinze a Loic Rémy.

Žilinčania si pripísali svoju najhoršiu prehru v európskych pohároch, ich doterajším "maximom" bolo domácich 0:5 s iným francúzskym mužstvom Olympique Lyon v júli 1997 v Intertoto Cupe. Tím spod Dubňa sa zároveň dostal do negatívnych štatistík celej Ligy majstrov, keďže v jej modernej ére ešte žiadne mužstvo neprehralo pred vlastnými fanúšikmi o sedem gólov. Rekordným víťazstvom v európskom pohári číslo jeden však naďalej zostáva triumf anglického FC Liverpool v skupinovej fáze LM 2007/2008 nad tureckým Besiktasom Istanbul (8:0).
Žilina po dvoch prehrách s Olympique Marseille zostala bez jediného bodu na poslednom mieste tabuľky a jej šanca na tretie miesto zaručujúce postup do jarného šestnásťfinále Európskej ligy UEFA je už len v rovine utópie.
Najbližšie nastúpia zverenci trénera Pavla Hapala v európskom pohári číslo jeden v utorok 23. novembra, keď sa predstavia na pôde anglického veľkoklubu FC Chelsea. Ten vo štvrtom kole zdolal na Stamford Bridge ruský Spartak Moskva 4:1.

Liga majstrov 2010/2011 - F-skupina - 4. kolo - výsledok:
Góly: 12., 21. a 54. Gignac, 52. a 63. Lucho González, 24. Heinze, 36. Rémy, ŽK: 45. Pečalka (Žilina), rozhodovali: Stefan Johannesson - Stefan Wittberg, Magnus Sjöblom - Jonas Eriksson, Magnus Ahlsén (všetci Švéd.), 9664 divákov

Žilina: Dúbravka - S. Angelovič, Pečalka, Šourek, Leitner - Jež, Bello, Vittor (34. Zošák), Vladavič (60. Gergel) - Ceesay (78. T. Majtán), T. Oravec
Olympique: Mandanda - Azpilicueta, S. Diawara, Mbia, Heinze (62. Taiwo) - Kaboré, Benoit Cheyrou - Lucho González - Rémy, Gignac (72. Brandao), Valbuena (62. A. Ayew)

Čo vyviedlo Marseille v prvom polčase Žilinčanom, ktorí sa hotovali získať historické body v Lige majstrov, sa volá krátky proces. Hostia od prvého dotyku s loptou ovládli stred poľa, jednoducho kombinovali, ľahko si vytvárali šance a postupne začali strieľať aj góly. Po desiatich minútach bolo ešte 0:0, ale Olympique mal 75-percentné držanie lopty a gól visel vo vzduchu. Prišiel v 12. min, keď po zbytočnom faule Vittora (po antivýkone musel po 34 minútach ako prvý dolu z ihriska) predĺžil priamy kop Cheyroua do siete Gignac. O deväť minút neskôr ten istý hráč zužitkoval skvelú prihrávku Kabourého a Šourek s Dúbravkom mu v závere akcie robili len elegantné garde - 0:2. Tretí klinec do rakvy domácich postupových nádejí prišiel v 24. min z hlavy Argentínčana Heinzeho po rohovom kope. Bol to desiaty strelecký pokus hostí a zo štvrtého priameho ohrozenia bránky tretí gól. Vzápätí zaujal ohňostroj za Severnou tribúnou a potom ešte jeden gólový v podaní Rémyho, keď mu obrancovia Žiliny úplne nečakane prepustili loptu a dovolili zakončiť - 0:4. Pre štatistickú úplnosť, bezbranní "šošoni" vyprodukovali prvú strelu nad bránku v 29. min, keď do strieľaného centra Ježa z rohu položil hlavu Oravec, ale zakončoval vysoko nad bránku.
V úvode druhého dejstva naznačil ešte aké-také ambície "žlto-zelených" Vladavič, vystrelil ale vedľa Mandandovej bránky a vzápätí Šourek mieril len do nočnej oblohy. Potom prišla na druhej strane ďalšia akcia z futbalovej moderny á la Marseille a Valbuenov center poslal už prakticky do odkrytej bránky Lucho González - 0:5. Neubehli ani tri minúty a po Gignacovej presnej hlavičke už svietilo na ukazovateli skóre hrozivých aj hrozných 0:6. Na zavŕšenie tenisového "kanára" nepotrebovali hostia pod Dubňom ani hodinu hry. V 63. min pridal Argentínčan Lucho González siedmy gól suverénne hrajúceho francúzskeho tímu a domáci už boli zrelí tak maximálne na uterák. Podľa pravidiel futbalu sa však muselo dohrať. V 77. min bol na spadnutie ôsmy gól, ale Šourek z bránkovej čiary vyhlavičkoval pokus Brandaa. Štyri minúty pred koncom mal ideálnu príležitosť na čestný úspech Majtán, ale po priťuknutí od Oravca namieril len do brvna hosťujúcej bránky.