Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. marca 2013

Severná Dakota zaviedla prísny zákaz interrupciíAmerický štát Severná Dakota prijal v utorok najprísnejšie zákony o umelom prerušení tehotenstva v USA. Guvernér Jack Dalrymple podpísal legislatívu, ktorá zakazuje potraty potom, ako sa ...Zdieľať
potrat CHICAGO 27. marca (WEBNOVINY) – Americký štát Severná Dakota prijal v utorok najprísnejšie zákony o umelom prerušení tehotenstva v USA.


Guvernér Jack Dalrymple podpísal legislatívu, ktorá zakazuje potraty potom, ako sa dá zaznamenať srdcový tep plodu.

Ten sa zvyčajne objavuje asi v šiestom týždni tehotenstva, keď mnoho žien ešte nevie, že čakajú dieťa.

Výnimky neplatia ani pre znásilnenie, incest či zdravotné problémy budúcej matky. Nový zákon zakazuje prerušenie tehotenstva aj v prípade poškodenia plodu. Interrupciu bude možné vykonať len na záchranu života ženy, a to na jedinej klinike v štáte.

Aplikácia tejto legislatívy povedie podľa kritikov k spochybneniu základného práva ženy na prerušenie tehotenstva, ktoré v celých Spojených štátoch uzákonil Najvyšší súd v roku 1973. Južná Dakota bude trestať lekárov, ktorý porušia novú legislatívu, až piatimi rokmi väzenia.

Zákon má začať platiť od 1. júla. Očakáva sa však, že jeho platnosť pozdržia súdne spory. Už niekoľko organizácií avizovalo, že proti zákonu sa odvolajú na súde. Guvernér Dalrymple oznámil, že na prípadné súdne spory je pripravený a “mieni ich vyhrať”.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nová Shell v Dubnici prilákala davy, zaujalo aj laboratórium
<< predchádzajúci článok
Začína sa sťahovanie národa, železnice čaká nápor

Severná Dakota zaviedla prísny zákaz interrupcií - diskusné fórum čitateľov