Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2019

SHMÚ zrušil výstrahu pred závažnou smogovou situáciou v JelšaveIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta
Bratislava 14. januára (TASR) – V Jelšave sa už lepšie dýcha. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zrušil v pondelok predpoludním výstrahu pred závažnou smogovou situáciou, naďalej však platí upozornenie, týkajúce sa smogu.


"Hodnoty 12-hodinového kĺzavého priemeru koncentrácie prachových častíc klesli pod hodnotu výstražného prahu," vysvetlili zmenu meteorológovia. Dodali zároveň, že v nasledujúcich 24 hodinách sa očakáva zvýšenie zrážok, čo bude mať priaznivý vplyv na rozptyl znečisťujúcich látok.

Príčinami smogovej situácie sú podľa meteorológov vysoké emisie prachových častíc PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov, ako aj nepriaznivé rozptylové podmienky v dôsledku polohy obcí v horských dolinách.

V súvislosti so smogovými situáciami meteorológovia radia obmedziť pobyt aj fyzické aktivity vonku a rovnako i skrátiť vetranie obytných miestností. "K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo–cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy," dodávajú.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PRI ORAVSKEJ POLHORE SA ZRAZILO AUTO S AUTOBUSOM PLNÝM DETÍ
<< predchádzajúci článok
Mike Pompeo rokoval v Saudskej Arábii aj o vražde novinára

SHMÚ zrušil výstrahu pred závažnou smogovou situáciou v Jelšave - diskusné fórum čitateľov