Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. marca 2006

Šimpanzy vraj dokážu navzájom spolupracovaťŠimpanzy dokážu uvažovať ako malí manažéri. Vyplýva to z najnovších výskumov inštitútu Maxa Plancka v Lipsku zameraných na skúmanie evolučného správania. Výskum, ktorý prebiehal v Ugande, ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. marca (WN/SITA) - Šimpanzy dokážu uvažovať ako malí manažéri. Vyplýva to z najnovších výskumov inštitútu Maxa Plancka v Lipsku zameraných na skúmanie evolučného správania. Výskum, ktorý prebiehal v Ugande, ukázal, že opice dokážu rozpoznať, kedy potrebujú pomoc, a vedia si aj vybrať najlepšieho pomocníka. "U zvierat sme doteraz nikdy nezaznamenali takú vysokú mieru pochopenia princípu spolupráce. Zistili sme, že opice uprednostňujú zvlášť šikovných pomocníkov," povedala vedkyňa Alicia Melis z inštitútu.

Počas experimentu museli opice ťahať za rozlične dlhé laná, aby sa dostali k doske s jedlom. Ak bolo lano príliš ďaleko, zavolali si opice na pomoc svojich kolegov z vedľajšej miestnosti. Dokázali si aj zapamätať, ktorá opica im pomohla, a ktorá nie. Tú si druhý krát na pomoc už nezavolali.

Vedci tiež dúfajú, že prostredníctvom tohto experimentu získajú nové informácie o ľudskej evolúcii, keďže genotyp ľudí a opíc je na 99 percent rovnaký. Vedci teraz predpokladajú, že predchodcovia človeka a opice dokázali už pred šiestimi miliónmi rokov kvalitne spolupracovať. Ďalšou oblasťou, ktorú chcú vedci ďalej skúmať, je otázka, či šimpanzy komunikujú na základe spoločného cieľa a či sa učia na základe pozorovania. Melis je v tomto smere optimistická a verí, že u zvierat objavia aj ďalšie dosiaľ neodhalené schopnosti.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Reálna mzda v priemysle v januári medziročne vyššia o 4,5 %
<< predchádzajúci článok
Madrid údajne otvorí svoj trhu práce pre Poliakov

Šimpanzy vraj dokážu navzájom spolupracovať - diskusné fórum čitateľov