22. januára 2012

Skalica uštedrila Zvolenu debakel, Košice podľahli Popradu

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 41. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy 2011/2012. HK 36 Skalica - HKm Zvolen 9:1 (2:0, 6:0, 1:1) Góly: 7. ...

hokej BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) - Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 41. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy 2011/2012.

HK 36 Skalica - HKm Zvolen 9:1 (2:0, 6:0, 1:1)
Góly: 7. Vyrúbalík (Pálffy), 17. Lušňák (Kloz), 21. Obdržálek (Vyrúbalík, Pálffy), 25. Obdržálek (R. Školiak, Pálffy), 29. R. Konečný (Pálffy, R. Školiak), 31. Šátek (Holovič), 36. Kutálek (T. Višňovský), 37. Klejna (z trest. strieľania), 50. R. Školiak (Obdržálek, Pálffy) - 51. Otčenáš (Leskovjanský, Škvaridlo)
Vylúčení: 6:8, navyše: Ťavoda (Zvolen) 10 min za nešportové správanie 10 min, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Homola, R. Polák - Orolin, J. Tvrdoň, 2 316 divákov
Skalica: T. Tomek - Vyrúbalík, Šmach, Jaborník, Kloz, Jankovič, Gula, Magušin - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Obdržálek, T. Višňovský, Lušňák, - Kutálek, Holovič, Šátek - J. Jurík, Klejna, R. Konečný
Zvolen: Sáblík (25. Škrečko) - Vantroba, Juraško, Hraško,J. Mucha, Ťavoda, Šiška, Marek Ďaloga, Pokovič - Marek Slovák, Brabenec, V. Baláž - Leskovjanský, Otčenáš, Škvaridlo - Síkela, M. Jurík, Martin Ďaloga - Zuzin, Fekiač, Méry

Stretnutie Skalice a Zvolena začalo vlažne. Oba tímy sa s útokmi skôr trápili a v prvých minútach diváci nevideli väčšiu šancu. Všetko sa zmenilo, keď domáci v presilovej hre o dvoch hráčov dostali súpera do kolotoča a Vyrúbalík sa postaral o úvodný gól. Počas hry 5 na 5 pokračovala opatrná hra a Zvolenčania nedokázali ani v troch presilovkách hrách vyrovnať. V 17. min prihral Kloz Lušňákovi za bránku a ten pohotovo zakončil, kým sa Sáblík stihol presunúť.

Druhú tretinu otvorili Skaličania bleskovo. Už v 21. min skóroval Obdržálek spomedzi kruhov po Pálffyho presnej prihrávke. Už o pár minút rovnaké duo pridalo štvrtý gól a donútilo Zvolen striedať brankára. Skalica sa rozpamätala na ofenzívnu hru, ktorú predvádzala v prvej polovici sezóny a dorážkou Konečného po bekhendovej strele Šáteka utiekli hosťom v polovici stretnutia o šesť gólov. Zvolenčania odpovedali niekoľkými kvalitnými útokmi, avšak Tomek svoje mužstvo podržal. V 36. min sa dostal Kutálek do úniku a presne zamieril do pravého horného rohu bránky. Nasledovalo trestné strieľanie hostí, ktoré Martin Ďaloga nepremenil, na rozdiel od druhého trestného strieľania na strane Skalice, ktoré Klejna pomedzi betóny zužitkoval.

Záverečná tretina bola zozačiatku pomalá, no od polovice sa útoky striedali zo strany na stranu. Školiak prekonal Škrečka po kombinačnom góle s Pálffym a Obdržálkom a Otčenáš spomedzi kruhov vsietil prvý zvolenský gól. Hostia museli v posledných troch minútach čeliť výraznému tlaku a hrali aj v oslabení, ale výsledok sa nemenil.

Hlasy:
Peter Oremus (tréner Skalice): "Museli sme už vyhrať. Dnes pred zápasom sme si rozobrali hru a prístup. Som spokojný ako hráči pristupovali k hre a k zápasu."

Jozef Škrak (tréner Zvolena): "Ťažko hodnotiť dnešný zápas. Rozdelil by som ho na dve časti. Góly, ktoré sme dostali počas signalizovaných vylúčení plus trestné strieľanie a tú druhú časť - 3:1 v rovnovážnom stave. Skalica bola lepšia najmä v presilových hrách a iných herných činnostiach a zaslúžene vyhrala."

HC Košice - HK AutoFinance Poprad 2:3 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
Góly: 17. Michel Miklík (M. Novák, Kolba), 58. Slimák (Dravecký, Martin Chovan) - 14. R. Rapáč (Kútny, Michal Chovan), 57. Vaic (P. Svitana), 62. Balán (Kovačevič)
Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: 46. Škovira (Poprad) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - P. Korba, M. Smrek, 6414 divákov
Košice: Hylák - Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Slimák, Martin Chovan, M. Novák - P. Bartoš, Zálešák, Dravecký - Spilar, S. Gron, Michel Miklík - Marcel Haščák, Pašek, Jenčík - Marcel Baláž, Matúš Chovan, Petruška - od 50. min Mlynarovič
Poprad: Melicherčík - Pentikäinen, R. Suchý, D. Kramár, Kovačevič, Tavželj, Jáchym, Malina - S. Takáč, Michal Chovan, Kuľha - P. Svitana, Balán, Vaic - Škovira, A. Kroták, R. Rapáč - Homa, Miroslav Hlinka, Wesselényi

V úvode východniarskeho derby bola aktivita na košických hokejkách. Po Gronovom zakončení zasahoval Melicherčík, tutovka Pašeka letela tesne nad bránku, tú minul aj Petruška. Poprad po prvý raz vážnejšie pohrozil v 12. min, ale Balán spomedzi kruhov neprekvapil Hyláka. Po ňom netrafil domácu bránku Rapáč. Kamzíci sa ujali vedenia v presilovke štyroch proti trom v 14. min, keď tvrdo vypálil Suchý a Rapáč vo vzduchu tečoval puk. V 17. min bolo vyrovnané - v početnej výhode o dvoch hráčov puk vystrelil Novák a Miklík pohotovo dorážal. V závere prvej tretiny ešte sľubnú šancu nepremenil Pašek.

V 22. min bol Balán osamotený pred Hylákom ale nepresadil sa. Melicherčíka skúšal prekonať Haščák, Gron zakončoval bekhendom vedľa bránky. V 34. min, v presilovke, mal blízko ku gólu Miklík a hneď po ňom aj Tabaček, ktorý vystrelil od modrej, ale trafil len žŕdku. V ideálnej pozícii sa v 38. min ocitol Kovačevič, ale Hylák pohotovo zasiahol.

Derby svojim tempom gradovalo v tretej tretine, ale diváci sa gólu dočkali až v 57. min. Hoci boli Košičania naladení útočnejšie, presadil sa Poprad, konkrétne nepokrytý Vaic. O minútu neskôr však stihol vyrovnať bombou od modrej čiary Slimák. Dva body Podtatrancom zabezpečil v druhej minúte v predĺžení Balán.

Hlasy:
Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): "Zápas sme si prehrali sami, mali sme veľké množstvo šancí, ale nevyužili sme ich. Súper pri tom vyťažil z minima maximum. V predĺžení sme spravili chybu a to nás stalo víťazstvo."

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): "V prvej tretine sme hrali veľmi dobre, takticky disciplinovane. V druhej prevzal réžiu súper, v tretej sme ustáli niekoľko oslabení, čo bolo dôležité. Podarilo sa nám streliť druhý gól, ale domáci hneď na to vyrovnali. Predĺženie skončilo v náš prospech podľa mňa zaslúžene."

Dukla Trenčín - HK Nitra 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Góly: 15. Pardavý (Melichárek, Hlubuček), 32. O. Mikula (Sojčík, Lelkeš), 49. Sojčík (O. Mikula, Gabriš) - 43. Hamrák (G. Saliji), 51. Tománek (H. Ručkay, Stümpel)
Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše: 13. A. Šťastný na 10 min za nešp. správanie, 43. Biro na 10 min za úder do oblasti hlavy a krku - 46. Mašlonka na 10 min za úder oblasti hlavy a krku, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - Návratek, Kacej, 1290 divákov
Trenčín: V. Kováč - Hlubuček, Vizváry, Štindl, Gabriš, M. Biro, E. Bednár, Nechala - P. Fabuš, A. Šťastný, Pardavý - Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň - Sojčík, Melichárek, O. Mikula - Radulay, P. Kopecký, M. Filo - Lelkeš
Nitra: I. Fedor - Rais, Ďurák, Vosátko, Ordzovenský, Gurčík, Tůma, M. Bača, Árvay - G. Saliji, Hamrák, T. Hrnka - H. Ručkay, Stümpel, R. Tománek - Bene, M. Segľa, M. Mašlonka - Šumichrast, Káčer, L. Klíma

Domáci boli v prvej tretine aktívnejší, ale opäť sa "pohnevali" s presnosťou streľby, tak dosiahli len jediný gól, v 15. min Pardavý šikovne obstrelil brankára ku žŕdke. Hostia sa tiež v ofenzíve snažili, šancí si však vypracovali menej ako ich súper.

V druhej časti pokleslo tempo hry a chýbala jej aj kompaktnosť, pribudlo iba nepresností. V 32. min domáci Mikula ukážkovo vymietol pavučinu v hornom horu nitrianskej bránky a Trenčín zvýšil svoj náskok. Hostia stále neboli dôrazní v koncovke, pozorný bol aj nitriansky brankár Kováč, preto sa Nitra dostávala do čoraz ťažšej situácie.

Na začiatku tretej tretiny však mala skvelú príležitosť obrátiť vývoj zápasu z dvoch nadväzujúcich presiloviek však vyťažila iba zníženie skóre, keď v 43. min skóroval strelou švihom Hamrák. Domáci však nápor odrazili a hoci onedlho nevyužili poldruhaminútovú početnú výhodu o dvoch hráčov, počas ktorej Fabuš napálil do žŕdky, potom opäť súperovi odskočili v 49. min sa ku bránke predral Sojčík a nekompromisne prestrelil gólmana Fedora. Už o dve minúty však Nitra opäť znížila, keď Tománek zasunul puk po otočke okolo odkrytej bránky. V 53. min znovu domáci Fabuš trafil žŕdku a zaujímavá tretia tretina vyvrcholila v dramatickom závere. Dotierajúci hostia neboli ďaleko od vyrovnania, Trenčín si však aktívnou hrou ustrážil víťazstvo.

Hlasy:
Róbert Kaláber (tréner Trenčína): "Uvedomovali sme si dôležitosť tohto zápasu, preto sme chceli hrať od začiatku aktívne. Začalo sa nám však dariť až od druhej polovice prvej tretiny, kedy sme sa po prvom strelenom góle upokojili. Aj v druhej časti sme sa snažili hrať zodpovedne a podarilo sa nám náš náskok zvýšiť. Tretiu tretinu sme si zbytočne zdramatizovali aj viacerými vylúčeniami, preto sme mali nervy až do konca zápasu, ale teší nás, že sme nám v ňom podarilo zvíťaziť."

Karol Kolečáni (tréner Nitry): "Chceli sme v tomto zápase potvrdiť naše dobré výkony z predchádzajúcich kôl. Na začiatku sme však hrali príliš staticky a Trenčín nás zatlačil. Až v druhej tretine sa náš výkon zlepšil a vyrovnali sme hru, ale dostali sme druhý gól. Hráči však bojovali a chceli, ale na našu škodu sme počas vlastného tlaku inkasovali rozhodujúci tretí gól. Mužstvo sa až do konca zápasu nevzdalo, ale na vyrovnanie nám chýbalo možno trochu šťastia."

HC Slovan Bratislava - MHC Mountfield Martin 2:3 po predĺžení (0:0, 2:0, 0:2 - 0:1)
Góly: 21. Lipiansky (Šatan, P. Frühauf), 40. Kukumberg - 43. Markovič (Šišovský, Galamboš), 60. Galamboš (Markovič), 65. Kriška (Sobota, M. Výborný)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: 62. V. Škoda (Martin) 10 min nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Müllner - Stano, Brath, 4451 divákov.
Slovan: Konrád - P. Frühauf, I. Ďatelinka, Dobroň, Švarný, Trška, Jerofejevs, Štajnoch, Jass - Šatan, Kukumberg, Bulík - M. Bartánus, Lipiansky, L. Hudáček - A. Kudrna, Preisinger, M. Bakoš - Buc, M. Macho, M. Sloboda
Martin: M. Šimko - Matejka, Drgoň, L. Kozák, M. Výborný, Vartovník, Brcko, Škumát, J. Mocek - Markovič, Galamboš, Michal Važan - Kriška, V. Škoda, Šišovský - Macejka, Murček, Miroslav Ižvolt - J. Cíger, Zeliska, Sobota

V úvode stretnutia nebolo vidieť rozdiel v postavení oboch tímov v tabuľke, v ktorej Slovan bojuje o prvé miesto a Martin o postup do play-off. Súperi si vypracovali pár šancí, ale veľa vzruchu na ľade nebolo a hra nenadchla fanúšikov, ktorí to dali najavo aj svojim skandovaním. Najväčšiu šancu úvodnej dvadsaťminútovky spálil pri presilovke Švarný, ktorý namiesto odkrytej časti bránky trafil v 19. min iba brankára Šimka.

Slovanu vyšiel úvod druhej časti hry, už po trinástich sekundách zamotal domáci prvý útok hlavu obrane Martina, Šatan nahral voľnému Lipianskemu a ten mal dostatok času, priestoru i miesta v bránke na skórovanie - 1:0. Bratislavčania mali puk častejšie na hokejkách, ale hre chýbalo väčšie napätie i dynamika. Z priemeru sa vymkol gól Kukumberga 50 sekúnd pred druhou sirénou. Bratislavčan obkrúžil s pukom okolo bránky, pred Šimkom sa otočil a zakončil.

V 43. min zareagoval Konrád neskoro na strelu švihom z hokejky Markoviča z kruhov a MHC Mountfield znížil. Domáci mohli odpovedať po akcii Šatana s Lipianskym, ktorých aktivita sa skončila neúspešne. V hre oboch tímov bolo veľa nepresností. Martinčania vycítili šancu a snažili sa o vyrovnanie. V koncovke im chýbal väčší dôraz a pokoj pri zakončení. Slovan hrozil z brejkov, ale do koncovky sa príliš netlačil. Martin vyrovnal na 2:2 v 60. min, keď vo vlastnom oslabení si urobili Markovič s Galambošom dostatočný priestor pred Konrádom a druhý menovaný vyrovnal. Posledné sekundy riadneho hracieho času sa už dohrávali za piskotu domácich fanúšikov, ktorí žiadali odvolanie trénera Štefana Mikeša. Martinčania si z Bratislavy odvážajú aj ďalší bod navyše, keď v predĺžení využil presilovku po vylúčení Kukumberga necelých 5 sekúnd pred jeho záverom Kriška. Martin neprehral už päť zápasov v rade.

Hlasy:
Miroslav Mosnár (asistent trénera Slovana): "Zápas sa mi hodnotí len veľmi ťažko. Dostali sme sa do herného kŕča. Súper dobre bránil, my sme sa len ťažko presadzovali. Záver už bol taký, aký bol. Takto vyhrať nemôžeme. Výkon nášho tímu nezodpovedá kvalite hráčov, ktorí sú v Slovane."

Ladislav Spišiak (tréner MHC Mountfield): "Pred zápasom v Bratislave sme zmenili systém hry. Súpera sme napádali už v jeho obrannom pásme, narobili sme mu tak dosť problémov. Musím pochváliť hráčov, splnili všetko, čo sme si povedali. Na Slovan sme išli s nádejou, že by sme mohli uhrať bod. Mužstvo bojovalo, išlo za cieľom. Napokon si vďaka bojovnosti dva body vybojovalo."

HC'05 Banská Bystrica - MsHK DOXXbet Žilina 3:1 (1:0, 1:1 1:0)
Góly: 4. Kristoffersson (Jokila, Hvila), 30. Jokila (Bambúch, M. Grman), 45. Kristoffersson (Jokila, M. Grman) - 22. Róbert Huna (Devečka)
Vylúčení: 3:8 na 2 min, navyše: 43. Ďurkech (Žilina) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Lauff - Gavalier, Rovenský, 1 328 divákov
Banská Bystrica: Chorošun - Kubka, M. Grman, Brňák, Cebák, Bambúch, Beňa - Kristoffersson, Jokila, Hvila - F. Nemček, Heizer, M. Kokavec - Marcinek, Češík, Kútny - Lamper, Matoušek
Žilina: M. Laco (45. Staňo) - D. Devečka, Kudělka, T. Bokroš, Dlouhý, Houdek, Ďurkech - P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, Stupka - M. Drevenák, Troliga, Smotrila - T. Sýkora, Linet, J. Kubiš

V Banskej Bystrici sa začalo hrať o 25 minút neskôr oproti plánovanému začiatku, pretože rozhodcovia sa zdržali na ceste, konkrétne na horskom priechode Donovaly. Hokejisti oboch tímov predviedli v úvodnom dejstve svižný hokej, už v 70. sekunde mohol otvoriť skóre hosťujúci Stupka, ktorý sa po chybe Brňáka rútil na Chorošuna, no neprekonal ho. Do vedenia tak išli domáci hráči, v 4. min slávila úspech fínsko-švédska spolupráca, Jokila spoza bránky prihral Kristofferssonovi a ten pohotovou strelou zblízka prekonal M. Laca a dal si tak darček k nedeľňajším 33. narodeninám. Žilinčania potom mohli vyrovnať, dobré príležitosti mali Róbert Huna, Ďurkech a Smotrila. Domáci pohrozili Brňákom a Kokavcom, stav sa však v prvej časti hry už nezmenil.

Nástup do druhej tretiny vyšiel hosťom. Banskobystričania hrali presilovku, ale po chybe Kubku v strednom pásme sa dostal k puku Róbert Huna a svoje sólo v oslabení pretavil v 74. sekunde tejto časti hry do gólovej podoby. V 26. min sa do druhej šance v zápase dostal hosťujúci Stupka, ale pred odkrytou bránkou nemieril presne. Domáci využili v polovici zápasu presilovú hru, keď Grman vystrelil od modrej, Bambúch ho zblízka posielal za Laca, no doklepol ho až Jokila - 2:1. Vyrovanie mal na hokejke v 31. min tretíkrát Stupka, pred Chorošunom však pohorel. Na opačnej strane mohol zvýšiť vedenie "baranov" v rýchlom prečíslení po prihrávke Marcinka Kokavec. V závere druhej tretiny si v dobrej pozícii pred domácou bránkou nerozumel s pukom Róbert Huna a v presilovke strelu Nemčeka do horného rohu vychytal Laco.

V III. tretine vyšla Banskobystričanom opäť presilovka, keď v 45. min sa presadil z pravej strany v početnej výhode o dvoch hráčov technickou strelou Kristofferson. Dvojgólové vedenie mohol ešte poistiť Hvila. Útočné akcie sa striedali na oboch stranách, ale hokejisti v ďalších minútach zlyhali najmä v koncovke. Stav sa tak už nezmenil a dôležité body v boji o play-off zostali pod Urpínom.

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2011/2012 po nedeľňajších stretnutiach 41. kola:

HK Orange 20 10 0 0 1 0 0 9 15:41 2 Hlasy:
Vladimír Országh (asistent trénera Banskej Bystrice): "Bol to pre nás veľmi dôležitý zápas. Nastúpili sme v oklieštenej zostave a počas zápasu sme stratili ďalších dvoch hráčov. Dôležitosť zápasu nám trošku zväzovala ruky, nebolo to z našej strany ideálne, ale bojovali sme. Chalani dreli, dohrávali sme skoro zápas na "siedmich statočných". Nebolo to o kráse, ale chalani si zaslúžia absolutórium za bojovnosť a to hlavne v tretej tretine, keď sme dohrávali s piatimi obrancami a niekoľkými útočníkmi. Aj keď to z našej stany nebol najkrajší hokej, aj takéto víťazstvo sa cení."

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): "V dnešnom zápase sme chceli bodovať, v tréningovom procese sme pre to urobili všetko. Upozorňovali sme chlapcov, že Banská Bystrica, aj keď je oslabená, veľmi dobre korčuľuje. Chceli sme to eliminovať našou aktívnou hrou, vytvorili sme si aj prvú šancu, no Stupka nedal gól. V druhej časti to bola vyrovnaná partia, oba tímy si vytvárali veľmi dobré šance, no doplatili sme na dve veci - na nedisciplinovanosť, keď sme robili najmä útočné fauly, a naše zakončenie, keďže sme nedali gól z ničoho."