Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. júla 2007

SKCH upozorňuje na neľahké postavenie matiekSlovenská katolícka charita (SKCH) odštartovala kampaň Matka nie je robot, ktorou chce upozorniť na neľahké postavenie matiek v našej spoločnosti, najmä tých, ktoré sú týrané, zneužívané či ...Zdieľať

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) - Slovenská katolícka charita (SKCH) odštartovala kampaň Matka nie je robot, ktorou chce upozorniť na neľahké postavenie matiek v našej spoločnosti, najmä tých, ktoré sú týrané, zneužívané či denne bojujú so zlými hmotnými a sociálnymi podmienkami. Cieľom kampane je poskytnúť širokej verejnosti, najmä však matkám v núdzi, informácie o miestach, kde sa môžu obrátiť so svojím problémom. Ako agentúru SITA informovala manažérka pre komunikáciu a PR SKCH Katarína Lovásová, kampaň potrvá do konca novembra. Má formu letákov, plagátov a audio spotov. Organizátori sa snažia predstavovať centrá, ktoré pomáhajú týmto matkám. Každý mesiac sa snažia bližšie a podrobnejšie predstaviť jedno z troch centier. Aj ďalšie číslo časopisu Charita sa venuje tejto téme.

SKCH už dlhodobo pomáha matkám v núdzi prostredníctvom svojich poradenských centier a zároveň aj špecializovanými zariadeniami pre matky, ktoré potrebujú osobitnú pomoc. V poradenských centrách nájdu tí, čo to potrebujú, zoznam voľných pracovných miest v obci, pomoc pri hľadaní práce, písaní životopisu a motivačného listu. Pracovníci im pomôžu pri vybavovaní osobných a iných dokladov aj pri vybavovaní sociálnych dávok od štátu. Sprostredkujú zdravotnícku starostlivosť, psychologické poradenstvo, v prípade závislosti aj resocializáciu. Centrá poskytujú oblečenie a obuv z charitných šatníkov a poukážky na výdaj charitnej stravy.

SKCH prevádzkuje aj viacero centier špecializovaných na pomoc matkám v núdzi. Tie svojím klientkam poskytujú sociálne poradenstvo, kontakt so sociálnym odborom a úradom práce, ubytovanie alebo jeho sprostredkovanie, pomoc pri starostlivosti o deti či pracovné dielne. Organizujú spoločné kultúrne akcie, sviatočné oslavy, komunitné sedenia, výlety a zábavné programy rozširujúce kreativitu detských obyvateľov zariadenia.

Matky, ktoré potrebujú pomoc, sa môžu obrátiť na poradenské centrum, ktoré sa nachádza najbližšie k ich bydlisku. Na území celého Slovenska má SKCH spolu 85 poradenských centier. Zoznam centier je možné nájsť na www.charita.sk, prípadne oň požiadať na info@charita.sk.

Ženy, ktoré čakajú prvé dieťa sa môžu obrátiť na Dom Charitas Sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi. Osamelým rodičom s deťmi pomáhajú v Krízovom centre Košice a viacpočetným rodinám vo Farskej charite Lučenec.

Každý, kto chce pomôcť matkám v núdzi, o ktoré sa SKCH stará, môže prispieť do zbierky a zaslať príspevok na číslo účtu 0176875345/0900 variabilný symbol 153. Názov účtu je Slovenská katolícka charita. Príspevky je možné posielať aj zaslaním ľubovoľnej SMS správy v hodnote 30 korún na krátke číslo 830 v sieti Orange Slovensko.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za obed s miliardárom Warrenom Buffetom 16 miliónov Sk
<< predchádzajúci článok
Mikolaj zapracoval Mečiarove návrhy do vysokoškolského zákona