Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

04. júla 2019

Sklerodermia trápi najmä ženy, postihuje pľúca, srdce, obličky aj kožuIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 4. júla (TASR) – Systémová skleróza, známa aj ako sklerodermia, patrí medzi vzácne autoimunitné ochorenia. Celosvetovo ňou trpí asi 2,5 milióna ľudí, štyrikrát častejšie sa vyskytuje u žien. Postihuje viaceré orgány vrátane pľúc, srdca, obličiek a kože. Ako priblížil reumatológ Jozef Lukáč, ide o zriedkavé ochorenie.


Choroba trápi hlavne ženy vo veku medzi 25 až 55 rokov. Prejavuje sa na pokožke a v podkožných vrstvách. Tkanivá sú zhrubnuté a zjazvené, koža na končatinách alebo tvári môže tiež zmeniť farbu. „Liečba musí byť komplexná: začína sa poučením pacienta o chorobe, potrebe úpravy denného režimu, poučením o rehabilitačnej liečbe, potrebe dlhodobej liečby a pravidelných kontrolách u odborných lekárov,“ priblížil Lukáč. Liečbu musí reumatológ často riešiť aj s ďalšími odbornými lekármi, napríklad pneumológmi, kardiológmi, gastroenterológmi a nefrológmi.

Po potvrdení sklerodermie je nutné neustále monitorovať vývoj choroby a včas zachytiť akékoľvek komplikácie. Vyše polovice pacientov má problémy so svalmi alebo kĺbmi. Najčastejšou príčinou úmrtia býva pľúcna fibróza. Pľúca prestávajú správne pracovať, čo sa prejavuje ťažkosťami pri chôdzi do kopca či cvičení. Problémy signalizuje suchý a dráždivý kašeľ.

Systémová skleróza je zriedkavé ochorenie. „Podľa epidemiologických štúdií je výskyt systémovej sklerózy v európskych krajinách asi osem až 33 prípadov na 100.000 obyvateľov. Ročne sa vyskytne tri až 19 nových prípadov systémovej sklerózy na milión obyvateľov,“ doplnil Lukáč.

Príčina choroby zatiaľ nie je známa. Odborníci sa domnievajú, že vzniká procesom vzájomného pôsobenia niekoľkých činiteľov – životného prostredia, genetických faktorov, vplyv má aj veľká fyzická a psychická záťaž organizmu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Radíme: Aj pri dvojičkách môžu poberať materské súčasne obaja rodičia
<< predchádzajúci článok
Búrky sú čoraz nebezpečnejšie. A neriešia problém sucha

Sklerodermia trápi najmä ženy, postihuje pľúca, srdce, obličky aj kožu - diskusné fórum čitateľov