Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

10. júla 2011

Skončil sa pätnásty ročník PohodyMilovníkov hudby museli schladzovať vodou z hasičského auta, počasie tohtoročnej Pohode prialo. Počas troch dní pršalo iba v piatok a to len asi 15 minút, v sobotu bolo na Pohode veľmi horúco s teplotami presahujúcimi 31 stupňov ...Zdieľať
pohoda Milovníkov hudby museli schladzovať vodou z hasičského auta, počasie tohtoročnej Pohode prialo. Počas troch dní pršalo iba v piatok a to len asi 15 minút, v sobotu bolo na Pohode veľmi horúco s teplotami presahujúcimi 31 stupňov Celzia v tieni.  Foto: SITA/Jozef Jakubčo

 - Ekumenickou bohoslužbou v krytom O2 stagei sa dnes ráno skončil vypredaný 15. ročník multikultúrneho festivalu Pohoda. Celebrovali ju kňaz Anton Srholec, Daniel Pastirčák, rabín Baruch Myers a evanjelická farárka Anna Polcková. Obohatili ju i herečka Táňa Pauhofová, tanečníci a tanečníčky zo súboru elledanse, mladý talentovaný hudobník Pjoni či violončelista Jozef Lupták.


Slnko, koncerty, filmové projekcie, diskusie, workshopy

Podujatie, ktoré sa na trenčianskom letisku konalo od štvrtka 7. júla do nedele rána, ponúklo rovnako ako v predchádzajúcich rokoch desiatky koncertov domácich i zahraničných interpretov. Okrem toho si návštevníci mohli vychutnať divadelné a tanečné predstavenia, filmové projekcie, zúčastniť sa na literárnych programoch, diskusiách, workshopoch. V rámci diskusií sa predstavilo viacero popredných domácich politikov ako premiérka V poradí 16. ročník festivalu Pohoda sa bude konať 5. až 7. júla 2012. Limitovaná séria 999 lístkov na budúcoročnú Pohodu v hodnote 44 eur sa vypredala za päť hodín, ďalšie vstupenky by sa mali začať predávať v októbri. Aj o rok bude kapacita areálu limitovaná počtom 30-tisíc ľudí.Slovenskej republiky (SR) Iveta Radičová, minister vnútra SR Daniel Lipšic, predseda strany SaS Richard Sulík či minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda. Organizátori na trenčianske letisko opäť prilákali mladých ľudí, rodiny s malými deťmi i zahraničných návštevníkov. Kapacita areálu bola tento rok znovu limitovaná počtom 30-tisíc ľudí. Festival sa podarilo vypredať s viac ako týždňovým predstihom, pričom cena za permanentku bola bezkonkurenčne najvyššia spomedzi všetkých slovenských letných festivalov. Organizátori i návštevníci sa tento rok mohli tešiť z dobrého počasia. Počas troch dní pršalo iba v piatok a to len asi 15 minút, v sobotu bolo na Pohode veľmi horúco s teplotami presahujúcimi 31 stupňov Celzia v tieni.


Na Pohode nechýbali hviezdy

Najväčšou hviezdou krátkeho štvrtkového programu na trenčianskom letisku bol americký hudobník Moby, ktorý od polnoci ovládol hlavný Bažant stage. V rámci približne 80-minútového setu nevynechal svoje najväčšie hity ako Why Does My Heart Feel So Bad ?, Extreme Ways, Porcelain, Honey či Bodyrock. Okrem Mobyho sa v rámci štvrtkového programu predstavili aj holandské divadlo Nederlands Dans Theater II, balkánske formácie The Marković Orkestar a Fanfare Ciocarlia, domáce zoskupenie All Stars Open Band a v noci čoraz populárnejší slovenský dídžej B-Complex. V priestore Bažant Kinematografu premietali české snímky Pouta (2009) a Odcházení (2011) režiséra Václava
Havla.

Ani účinkujúci nešetrili chválami. „Okúsili sme už mnoho festivalov, ale ten váš je najlepší,“ vyjadril sa Geoff Barrow zo skupiny Portishead, ktorá uzavrela magický sobotňajší večer na hlavnom Bažant stage a zaradila sa k najpamätnejším vystúpeniam v histórii festivalu. „Na rôznych malých alebo veľkých festivaloch cítiť lásku nielen k účinkujúcim, ale napríklad aj k upratovačom. A presne také niečo tu cítim,“ pridal zase Andy Barlow zo skupiny Lamb. „Neuveriteľne čistý festival, ak by som mohol, chcel by som tu žiť,“ komentoval zase Atsushi Yanaka z Tokyo Ska Paradise Orchestra.


Video: Bažant Pohoda 2011 -Lamb 


Po krátkom štvrtkovom programe sa v piatok dianie na trenčianskom letisku rozbehlo naplno. Najväčšiu pozornosť samozrejme pútali interpreti na hlavnom Bažant stagei, prípadne umelci na ďalších dvoch väčších pódiách - O2 stagei a Runway stagei. Britpop 90. rokov na Pohodu priniesli Pulp s lídrom Jarvisom Cockerom, ktorí v rámci svojho setu nevynechali hity ako Common People a Disco 2000. Taktiež na Bažant stagei vystúpili aj Madness. Členovia britskej ska-popovej kapely nezabudli poznamenať, že sú na scéne už veľmi dlho (od roku 1976, pozn. SITA), no napriek tomu z ich vystúpenia sršala energia. Svoje najznámejšie skladby ako House of Fun či Our House si nechali na záver. Z britských interpretov zaujali na Runway stagei trip-hopové manchesterské duo Lamb a o čosi skôr i charizmatická Imogen Heap. V piatok to ale nebolo len o britských hudobníkoch. Na O2 stagei predviedla výnimočnú šou Američanka Santigold, na hlavnom pódiu odohrali solídny pop-rockový koncert belgickí dEUS a v Slovenská Sporiteľňa Aréne mladík Trombone Shorty. Fanúšikovia slovenskej tvorby si prišli na svoje pri comebackovom vystúpení Le Payaco, zaujali i začínajúci Got Blue Balls, naopak rozpačitým dojmom pôsobil koncert skupiny Billy Barman, čo zapríčinil aj oneskorený začiatok ich vystúpenia. Popri koncertoch pútala pozornosť diskusia s premiérkou Slovenskej republiky Ivetou Radičovou. Tá si za svoje slová v preplnenom stane EUrópa vyslúžila standing ovation.

V rámci sobotňajšieho programu sa na letisku v Trenčíne predstavili interpreti ako Beirut, Peter, Björn and John, Magnetic Man, We Have Band, WWW, Rusko, Susana Baca, Lisa Hannigan alebo Public Image Ltd. Prvým vrcholom tretieho hracieho dňa bolo cirkusové vystúpenie výstrednej britskej hudobníčky M.I.A. Muzikantka so srílanskym pôvodom pripravila na Bažant stagei skutočne veľkolepú šou, ktorej nechýbal ani výstredný tanec v jej podaní. Pred koncom si dokonca na pódium zavolala tancujúcich ľudí z publika, ktorí zaplnili celý priestor Bažant stageu. Úplne iný charakter mal koncert, ktorý na Bažant stagei v sobotu večer nasledoval. Vystúpenie britskej formácie Portishead síce mnoho ľudí svojou melanchóliou nezaujalo, no pre tých ostatných bolo absolútnym vrchol celej pätnástej Pohody. Kultová kapela z Bristolu ťažila z naliehavého spevu Beth Gibbons, inštrumentálnej vyspelosti Geoffa Barrowa a Adriana Utleyho a v neposlednom rade z pútavej, no vkusnej projekcie. Ich koncert doslova hypnotizoval a bol pre tisícky návštevníkov balzamom na dušu.

Video: Bažant Pohoda 2011 - M.I.A.

Video: Bažant Pohoda 2011 - hypnotickí Portishead 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Video: Bažant Pohoda 2011 - prvá časť (11. 7. 2011)
 V piatok patrila Pohoda britským kapelám a Ivete Radičovej (9. 7. 2011)
 Pohoda na hodinu patrila tým, ktorí sa jej nedožili (9. 7. 2011)
 Pohoda chce zachovať komfort, nebude zvyšovať počet lístkov (9. 7. 2011)
 OBRAZOM: Pohoda sa pomaly končí (9. 7. 2011)
 Hviezdou prvého večera na Pohode bol Moby (8. 7. 2011)
 Takmer tisíc lístkov na Pohodu 2012 vypredali za 5 hodín (8. 7. 2011)
 OBRAZOM: Druhý deň festivalu Pohoda 2011 (8. 7. 2011)nasledujúci článok >>
V Karlovych Varoch triumfoval izraelský Reštaurtáror
<< predchádzajúci článok
OBRAZOM: Pohoda sa pomaly končí