07. októbra 2007

Skvelý traťový rekord Keňana Biamu, Kulešová obhájila

Víťazom nedeľňajšieho 84. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach sa stal kenský vytrvalec William Biama v novom traťovom rekorde 2:09:53 h, keď o 2:42 min zlepšil doterajšie ...

KOŠICE 7. októbra (WEBNOVINY) - Víťazom nedeľňajšieho 84. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach sa stal kenský vytrvalec William Biama v novom traťovom rekorde 2:09:53 h, keď o 2:42 min zlepšil doterajšie maximum 2:12:35 h Poliaka Adama Dobrzynského z roku 2004. Prevahu kenských bežcov zvýraznil druhým miestom skúsený 38-ročný Simon Bor a aj jemu namerali v cieli lepší výkon (2:12:01) ako bol predošlý traťový rekord. Tretiu priečku obsadil v tomto roku najlepší ruský maratónec Lenar Chusnudtinov za 2:15:29 h. Najlepší zo Slovákov bol celkovo šiesty Imrich Pástor (TJ Obal servis Košice), ktorý si po minuloročnom striebre tentoraz vybojoval premiérový titul majstra SR v maratóne v kariére a výrazne si zlepšil aj osobný rekord na 2:21:59 h. V súťaži žien obhájila minuloročný triumf Natalia Kulešová z Bieloruska 2:34:50 h.

William Biama, ktorý vyhral svoj prvý maratón v kariére, zároveň zlepšil aj najlepší maratónsky čas dosiahnutý na slovenskom území. Ten patril od roku 1988 Nemcovi Michaelovi Heilmannovi, ktorý na Považskom maratóne dosiahol čas 2:11:34 h. Biama pre svoju krajinu vybojoval už šiesty triumf na najstaršom maratóne v Európe, keď sa pred ním z prvenstva tešili Ernest Kipyego (2000), David Maiyo (2005), dvakrát David Kariuki (2001, 2002) a Edwin Kipchom (2006). Dvadsaťtriročný Biama sa stal celkovo už 69. bežcom, ktorého meno bude vygravírované do zoznamu víťazov MMM na soche maratónca. Za prvenstvo a čas pod 2:11 h zinkasoval talentovaný Keňan dovedna 18 000 eur. Kľúčový moment pretekov sa udial približne na 35. kilometri, keď Biama ušiel svojmu o 15 rokov staršiemu súperovi a mužovi s najlepším osobným maximom (2:07:55) v celom štartovom poli MMM Simonovi Borovi. Dovtedy bežali obaja plece pri pleci 25 kilometrov, keď sa od ostaných odpútali už na desiatom kilometri. Svoju úlohu v Košiciach tentoraz vôbec nezvládli vodiči Poliak Artur Osman a Alexej Reunkov z Ruska.
Dvadsaťdeväťročná rodáčka z Minska Natalia Kulešová sa po Nemke Christe Vahlensieckovej, Ruske Guzel Tazetdinovovej a Poľke Wiolette Urygovej stala iba štvrtou vytrvalkyňou, ktorá dokázala obhájiť svoje víťazstvo na MMM. Rovnako ako vlani aj v nedeľu si Bieloruska vylepšila osobný rekord, tentoraz o 1:57 min z 2:36:47 na 2:34:50, čo je štvrtý najlepší ženský výkon v histórii košického maratónu. Kulešová, ktorá v roku 2007 už vyhrala maratón v poľskom Debne, zinkasovala za prvenstvo 6000 eur. Druhá v cieli Edyta Lewandowská z Poľska skompletizovala svoju medailovú zbierku z MMM: v roku 2005 vyhrala, vlani bola tretia a teraz druhá.
Titul majstra Slovenska na najdlhšej vytrvaleckej trati si prvý raz v kariére vybojoval Imrich Pástor v osobnom rekorde a najlepšom slovenskom výkone roka 2:21:59 h. Tridsaťtriročný atlét TJ Obal servis Košice o takmer šesť a pol minúty predstihol obhajcu titulu a svojho oddielového kolegu Marcela Matanina. Bronz z M-SR získal rovnako ako vlani celkovo dvanásty Marián Makara z Bardejova. Najlepší slovenský vytrvalec Miroslav Vanko (TJ Obal servis Košice), ktorý mal v nedeľu maratónsku premiéru, preteky nedokončil.
Mužský polmaratón v rámci 84. ročníka MMM vyhral Ukrajinec behajúci za Lokomotívu Ruskov Anatolij Malyj časom 1:09:55 h. V súťaži žien bola najrýchlejšia talentovaná 20-ročná Katarína Bérešová z TJ Obal servis Košice, ktorá časom 1:18:43 h utvorila najlepší tohtoročný slovenský výkon a o 40 sekúnd si zlepšila osobný rekord z minulého roka. Aj na ďalších dvoch medailových priečkach skončili slovenské vytrvalkyne - druhá Zuzana Nováčková (1:19:26) a tretia Ingrid Petnuchová (1:21:32). Poradie na prvých troch miestach bolo úplne rovnaké ako vlani.

Výsledky:

Muži - maratón: 1. William Biama 2:09:53 h - traťový rekord, 2. Simon Bor (obaja Keňa) 2:12:01, 3. Lenar Chusnudtinov (Rus.) 2:15:29, 3. Matthew Kosgei 2:16:50, 5. Wilfred Cheserek (obaja Keňa) 2:17:32, 6. Imrich Pástor (SR/TJ Obal servis Košice) 2:21:59 - slovenský výkon roka, 7. Taras Salo (Ukr.) 2:22:38, 8. Gobeza Ayalew (Et.) 2:27:37, 9. Marcel Matanin (SR/TJ Obal servis Košice) 2:28:17, ... 12. Marián Makara (JAS Bardejov) 2:35:18.
Majstrovstvá SR: 1. Imrich Pástor 2:21:59, 2. Marcel Matanin (obaja TJ Obal servis Košice) 2:28:17, 3. Marián Makara (JAS Bardejov) 2:35:18.

Ženy - maratón: 1. Natalia Kulešová (Biel.) 2:34:50 h, 2. Edyta Lewandowská (Poľ.) 2:36:58, 3. Oľga Kotowská (Ukr.) 2:39:53.

Muži - polmaratón: 1. Anatolij Malyj (Ukr.) 1:09:55, 2. Bernardo Dematteis (Tal.) 1:09:59, 3. Orest Babjak (Ukr.) 1:10:24, 4. Jozef Urban (TJ Obal servis Košice) 1:11:42.

Ženy - polmaratón: 1. Katarína Bérešová (TJ Obal servis Košice) 1:18:43 - slovenský výkon roka, 2. Zuzana Nováčková (Slávia STU Bratislava) 1:19:26, 3. Ingrid Petnuchová (Stročín) 1:21:32.