Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. septembra 2021

Slová pápeža Františka o inklúzii Rómov treba pretaviť do skutkov, vyzýva splnomocnenkyňa vlády BučkováMyšlienky pápeža Františka o inklúzii marginalizovaných rómskych komunít do spoločnosti je potrebné pretaviť do konkrétnych krokov. V tlačovej ...Zdieľať
pope_slovakia_78649 610e8e46cd7c4a6bbb260f10f02342fc 676x451 16.9.2021 (Webnoviny.sk) - Myšlienky pápeža Františka o inklúzii marginalizovaných rómskych komunít do spoločnosti je potrebné pretaviť do konkrétnych krokov. V tlačovej správe to uviedla splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková.


Pápež František počas svojej pastoračnej návštevy na Slovensku pripomenul, že je potrebné systematicky a intenzívne pracovať na začleňovaní marginalizovaných rómskych komunít.

Akčné plány majú viesť k zlepšeniu


Bučkovej úrad v súčasnosti pracuje na vytvorení akčných plánov, ktoré majú viesť k zlepšeniu neuspokojivého stavu inklúzie, najmä v oblasti vzdelávania.

Na vytvorení plánov sa podieľajú aj zástupcovia ministerstiev, mimovládnych organizácií, cirkví či akademickej a vedeckej obce.


Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity zároveň pracuje na príprave nového programového obdobia 2021-2027 prostredníctvom komplexného integrovaného prístupu.

V rámci neho by mali byť financie investované najmä do rozvoja základnej infraštruktúry, podpory bývania, vysporiadania pozemkov pod rómskymi osídleniami či do budovania ľudských zdrojov a miestnych občianskych poriadkových služieb.

Teraz je vhodný čas


„Myslím, že práve teraz je vhodný čas na to, aby sme my všetci, ústredné orgány štátnej správy, obce, mimovládne organizácie a samotní Rómovia, spojili sily a začali pracovať na zmene, ktorá môže byť už o pár rokov v rómskych komunitách viditeľná. Je to dlhodobá a systematická práca, ktorá vyžaduje aj spoločné odhodlanie, pretože Slovensko má príležitosť využiť finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti ako aj zo zdrojov Európskych štrukturálnych investičných fondov,“ povedala Bučková.

Jej úrad podľa nej ponúka odborné skúsenosti, expertízu, poznatky z terénu a spoluprácu pri realizácii konkrétnych krokov pre Rómov a Rómky, ktorí žijú v komunitách.

Splnomocnenkyňa vlády v najbližších dňoch absolvuje verejné konzultácie so zástupcami miest a obcí, mimovládnych organizácií a cirkví v Košickom, Prešovskom, Banskobystrickom a Nitrianskom samosprávnom kraji, kde bude informovať o stratégii a zámeroch úradu ako aj o konkrétnych krokoch k vyššej zaočkovanosti obyvateľov rómskych komunít.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slová pápeža Františka o inklúzii Rómov treba pretaviť do skutkov, vyzýva splnomocnenkyňa vlády Bučková © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Útokov a vyhrážok voči novinárom pribúda, Európska komisia žiada od členských štátov ich lepšiu ochranu
<< predchádzajúci článok
Ostrov La Palma sa chveje pod rojom zemetrasení, odborníci sa obávajú výbuchu sopky Cumbre Vieja