24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2009

18. apríla 2009

Slováci na záver prípravy prehrali

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v záverečnom prípravnom stretnutí pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta v piatok v Rige s Lotyšskom 2:3 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1, 0:1). Vo vyrovnanom súboji ...

RIGA 17. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v záverečnom prípravnom stretnutí pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta v piatok v Rige s Lotyšskom 2:3 po predĺžení (1:1, 0:0, 1:1, 0:1). Vo vyrovnanom súboji rozhodol o triumfe domáceho tímu v 64. min Cipulis, ktorý využil presilovku pri vylúčení Obšuta. Zverenci Jána Filca počas aprílovej prípravy pred svetovým šampionátom vo Švajčiarsku (24. 4. - 10. 5.) našli premožiteľa až v poslednom šiestom stretnutí. Predtým dvakrát zdolali na domácom ľade Čechov aj Nórov a v prvom súboji v Rige aj Lotyšov.

Výsledok:
Lotyšsko - Slovensko 3:2 po predĺž. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Góly: 6. Niživijs, 51. Jerofejevs (G. Džerinš), 64. Cipulis (Niživijs) - 3. Juraj Mikúš (Kudroč), 45. Obšut (Macho, Marcel Hossa)
Vylúčení: 7:9 na 2 min, navyše Švarný, Kudroč, Radivojevič - Širokovs, Džerinš, Jerofejevs (všetci 5 min + DKZ za hrubosť), presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0.

Lotyšsko: Masalskis - Pujacs, Galvinš, Sotnieks, Lavinš, K. Redlihs, Jerofejevs, Sorokins, J. Redlihs - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - Darzinš, Cipruss, M. Redlihs - G. Džerinš, Berzinš, Jekimovs - A. Džerinš, Širokovs, Brahmanis
Slovensko: Lašák - Vydarený, Baranka, Graňák, Obšut, Kudroč, Smrek, Starosta, Švarný - Bartovič, Rastislav Pavlikovský, L. Nagy - Bartečko, J. Štefanka, Marcel Hossa - Tatar, Macho, Surový - Radivojevič, Juraj Mikúš, Kukumberg.

Slováci vstúpili výborne do posledného prípravneho zápasu pred majstrovstvami sveta. V 3. min Juraj Mikúš získal puk odrazený od mantinelu, obišiel niekoľkých protihráčov a z priestoru medzi kruhmi strelou zápästím prekonal Masalskisa. Lotyši boli opäť nebezpeční v presilovkách a hneď v prvej z nich pri vylúčení Štefanku sa agilný Niživijs presadil pred Lašákom - 1:1. V nasledujúcich minútach hra upadla do priemeru, viazla súhra a obom tímom nevychádzala kombinácia. V druhej tretine mal stopercentnú šancu Vasiljevs, ktorý sám pred ležiacim Lašákom trafil len hornú žŕdku jeho bránky. Následne rozhodcovia svojimi verdiktami znervóznili hráčov na oboch stranách, čo vyústilo v pästnú potýčku Švarného a Širokovsa, ktorá znamenala koniec zápasu pre oboch. V 38. min sa rútil na Masalskisa Nagy, no jeho strelu lotyšský gólman zlikvidoval.
V tretej tretine sa oba tímy pokúšali rozhodnúť. V 45. min sa Slováci dostali k presilovke o dvoch hráčov. Po výmene puku za bránkou domácich medzi Hossom a Machom, presne vypálil z druhej línie Obšut a Masalskis nemal šancu - 1:2. Lotyši však zavelili do útoku. O dve minúty pálil Jerofejevs do ľavej žŕdky Lašákovej bránky.
V 51. min potiahol Džerinš akciu po ľavom krídle a našiel pred bránkou nekrytého Jerofejevsa, ktorý stanovil skóre na 2:2. Záver riadneho hracieho času spestrila ďalšia bitkárska vložka štvorice Kudroč, Radivojevič, Berzinš a Jerofejevs. Nasledovalo predĺženie so štyrmi hráčmi na oboch stranách. Víťazstvo napokon priklonili na svoju stranu domáci. Po Obšutovom zbytočnom faule sa v presilovke štyroch proti trom presadil v 64. min v koncovke Cipulis.

Demitra asistoval, Vancouver vedie 2:0