13. septembra 2014

Slováci nepostúpili do svetovej skupiny Davis Cupu, v USA prehrávajú

Slovenský tenista Lukáš Lacko

Slovenský tenista Lukáš Lacko Foto: TASR/AP
Chicago 13. septembra (TASR) - Slovenskí tenisti nepostúpili do svetovej skupiny Davisovho pohára. Po sobotňajšej štvorhre barážového stretnutia o účasť medzi elitnou šestnástkou v Chicagu totiž prehrávajú s domácim tímom USA 0:3. O rozhodujúci tretí bod pre americké farby sa na tvrdom povrchu acrylic v Sears Center zaslúžili svetové deblové jednotky bratia Bob a Mike Bryanovci, ktorí zdolal pár Norbert Gombos, Lukáš Lacko hladko v troch setoch 6:1, 6:2, 6:1. Gombos nahradil zraneného Michala Mertiňáka.

Slováci tak budú v roku 2015 opäť účinkovať v 1. skupine euro-africkej zóny. Svojho súpera spoznajú už vo štvrtok 18. septembra o 17.00, keď je v Dubaji na programe žreb. Zverenci kapitána Miloslava Mečířa neuspeli ani v treťom vzájomnom súboji s Američanmi. Vo februári 2002 zvíťazili hráči USA na harde v Oklahome 5:0, v septembri 2003 v baráži o svetovú skupinu v prvom zápase v bratislavskom NTC 3:2 napriek tomu, že Andy Roddick v úvodnej dvojhre nestačil na Dominika Hrbatého.

Bryanovci, ktorí na US Open získali jubilejný 100. titul v kariére, od úvodných minút potvrdzovali úlohu favoritov. V treťom geme prelomili podanie Lacka, v piatom zobrali servis Gombosovi a po ďalšom brejku v siedmej hre získali prvý set jasne vo svoj prospech. O osude druhého dejstva rozhodli dva brejky pri Lackovom podaní. Bryanovci kvalitne podávali, skvele sa dopĺňali na sieti a mali navrch aj pri výmenách od základnej čiary. V treťom sete si Američania po rýchlom brejku vybudovali náskok 3:0 a zápas s prehľadom dotiahli do úspešného konca. Za stavu 5:1 premenili vďaka esu hneď prvý mečbal.