29. apríla 2015

Slováci prehrali v Lotyšsku vysoko 18:25 a sú poslední

Slovenský reprezentant Oliver Rábek (vľavo) s trénerom Zoltánom Heisterom

Slovenský reprezentant Oliver Rábek (vľavo) s trénerom Zoltánom Heisterom Foto: TASR/ Martin Baumann
Dombele 29. apríla (TASR) - Slovenskí hádzanári si výrazne skomplikovali situáciu v boji o postup na ME 2016 v Poľsku. V stredajšom treťom kvalifikačnom dueli podľahli v Dobele domácemu Lotyšsku 18:25 a v tabuľke 3. skupiny sú bez bodu na poslednom mieste.

Slováci sa prezentovali slabou hrou v defenzíve i v útoku, pod čo sa podpísalo aj veľké množstvo technických chýb. Pod demontáž hostí sa šiestimi gólmi podpísala aj bývalá spojka Tatrana Prešov Dainis Krištopans.

Slovákov podržal už v 36. sekunde brankár Putera, ktorý uspel proti sedmičke Pavlovičsa, no v nasledujúcich štyroch minútach ho dvakrát prekonal Krištopans. Napriek zlému štartu sa zverenci trénera Zoltána Heistera otriasli, vyrovnali na 2:2 a Rábekovou presnou strelou z 9. minúty sa dokonca dostali do vedenia. Naďalej však úradoval Krištopans, ktorý vrátil Lotyšov späť do hry a bol hlavným ťahúňom ich úspešného ofenzívneho ťaženia. Slováci sa viackrát v priebehu prvého dejstva snažili niečo vymyslieť aj bez brankára s extra hráčom na palubovke, ale táto taktika nežala úspech a od 26. minúty začali strácať so svojím súperom krok. Lotyši boli aktívnejší, viac sa tlačili do zakončenia a úspešne prerážali nevýraznú slovenskú obranu, pod ktorej nesúdržnosť sa podpísalo aj množstvo technických chýb. Domácich potiahol v závere dvomi gólmi Tuminskis a následne Pavlovičs upravil na polčasových 11:7.

Slovákom nevyšiel ani vstup do druhého polčasu. Namiesto ofenzívnej snahy sa museli brániť chuti lotyšských reprezentantov, ktorým sa darilo poľahky poisťovať svoj náskok ďalšími gólmi. Hosťom nepomohla ani výmena Puteru za Paula v bránke a v 43. minúte dostal domácich do desaťgólového trháku Veršakovs. Slovenský výber naďalej kopil obrovské technické pochyby, ktorého ho stáli možnosť skresať priepastný náskok súpera. V útoku sa navyše nevedel presadiť cez organizovanú a agresívne hrajúcu defenzívu na čele s brankárom Kukšom. V záverečnej desaťminútovke však najmä vďaka Rábekovej presnej muške odvrátili "výprask" a skorigovali na rozdiel siedmich gólov. Posledné slovo mal Branislav Cigáň, ktorý upravil na konečných 18:25 zo slovenského pohľadu.

Odveta proti Lotyšsku je na programe v sobotu 2. mája o 18.00 h v Hlohovci.

Kvalifikácia o postup na ME 2016 - 3. skupina:

Lotyšsko - Slovensko 25:18 (11:7)
Najviac gólov Lotyšska: Krištopans 8, Lilienfelds 6/4, Pavlovičs 3. Zostava a góly SR: Putera, Paul - Rábek 8/1, Szücs, Kucharik, Slaninka, Hruščák 1, Kopčo 1, Volentics 3/1, Vallo, Mikéci, Ďuriš, Pekár 1, Kysel, Briatka 3, Cigáň 1.

Rozhodovali: Hansen - Pettersen (obaja Nór.), vylúčení: 6:5, 7 m hody: 5/4 - 2/2, 850 divákov