Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. septembra 2009

Slováci si sporia už v mladom vekuVäčšina mladých ľudí považuje za potrebné sporiť si a vytvárať si finančnú rezervu do budúcnosti pre prípad potreby. Ako ďalej vyplýva z prieskumu spoločnosti GfK, vlastné úspory znamenajú ...Zdieľať
BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) -Väčšina mladých ľudí považuje za potrebné sporiť si a vytvárať si finančnú rezervu do budúcnosti pre prípad potreby. Ako ďalej vyplýva z prieskumu spoločnosti GfK, vlastné úspory znamenajú pre mladých pocit istoty a bezpečia a tiež finančnú nezávislosť od rodičov a príbuzných. Väčšina mladých ľudí tiež pripustila, že sporenie pre nich často znamená odriekanie.


Iba necelá pätina mladých ľudí sa spolieha na úspory rodičov a príbuzných. Sú to prevažne tínedžeri bez vlastného príjmu, ktorí súhlasia s názorom, že najprv si treba užívať a sporenie odkladajú na neskôr. Naopak, prevažná väčšina mladých považuje už v mladom veku sporenie za dôležité a ak po niečom túžia, sporia si, aby si to mohli

Mladí ľudia na Slovensku už v mladom veku disponujú peniazmi a snažia sa s nimi hospodáriť. Prevažná väčšina mladých respondentov už pracuje a má zabezpečený pravidelný alebo príležitostný príjem. Asi štvrtina mladých respondentov dostáva vreckové alebo príležitostné peniaze od rodičov. Mnohí z nich ďalej uviedli, že dostávajú od rodinných príslušníkov občas alebo pravidelne nejaké extra peniaze na prilepšenie si k vreckovému alebo k vlastnému príjmu.

Keď si mladí ľudia sporia, v prevažnej miere už poznajú konkrétny účel, na čo peniaze využijú. V prieskume odpovedali mladí ľudia aj na otázku, na čo si konkrétne sporia. Medzi najčastejšími odpoveďami bolo sporenie si do budúcnosti, do rezervy a pre prípad núdze. Veľa mladých ľudí už tiež spláca rôzne úvery a šetria si na vlastný byt, pričom investujú aj do jeho zariadenia.

Spoločnosť GfK Slovakia pôsobí na trhu marketingového prieskumu a poradenstva. Vznikla v roku 1991 v Bratislave a je súčasťou celosvetovej siete GfK so sídlom v Norimbergu.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SMK chce povinný druhý pilier pre mladých ľudí
<< predchádzajúci článok
Čaplovič odmietol poslancov informovať o emisiách