15. októbra 2008

Slováci v kvalifikácii o postup na MS 2010 zdolali Poľsko 2:1

Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v stredajšom stretnutí 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 nad Poľskom 2:1 (0:0). Zverenci trénera Vladimíra ...

AKTUALIZOVANÉ BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) - Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v stredajšom stretnutí 3. skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2010 nad Poľskom 2:1 (0:0). Zverenci trénera Vladimíra Weissa boli v dueli na Tehelnom poli favorizovaným “bielo-červeným” minimálne vyrovnaným súperom. Po bezgólovom prvom polčase prekonal Seneckého v bránke SR v 70. min po výbornej kombinačnej akcii Smolarek, no niekoľko minút pred koncom predviedli Slováci senzačný obrat. O oba góly sa postaral Stanislav Šesták, ktorý rozvlnil sieť za Arturom Borucom v 85. a 86. min. Slováci tak budú s určitosťou zimovať na čele tabuľky 3. skupiny so ziskom 9 bodov zo štyroch duelov, Poliaci zostávajú druhí (7 bodov). Mužstvo okolo kapitána Róberta Vitteka sa najbližšie predstaví v kvalifikačnom dueli až 1. apríla budúceho roka na pôde Česka. Ešte predtým sa reprezentanti SR stretnú v prípravných zápasoch s Lichtenštajnskom (19. novembra 2008) a Anglickom (28. marca 2009). Výsledok: Slovensko - Poľsko 2:1 (0:0) Góly: 85. a 86. Šesták - 70. Smolarek, ŽK: 40. Zabavník, 90.+ Obžera - 38. Wojtkowiak, rozhodovali: Layec - Benech, Martinez (všetci Fr.), 17 650 divákov Zostavy: Slovensko: Senecký - Pekarík, M. Petráš, J. Ďurica, M. Čech - Zabavník (83. J. Kozák) - Šesták, Sapara (73. Jakubko), Hamšík, Jendrišek (80. Obžera) - Vittek Poľsko: Boruc - Wasilewski, Dudka, Michal Žewlakow, Wojtkoviak - M. Lewandowski - Blaszczykowski, Murawski (65. Gargula), Roger Guerreiro (89. R. Lewandowski), Smolarek - Brožek (84. Krzynówek) Poľskí fanúšikovia už pred úvodným výkopom potvrdili svoju zlú povesť a v ich sektore musela zasahovať polícia. Na lavičke náhradníkov SR sa objavil aj stredopoliar Artmedie Branislav Obžera, ktorý predtým nefiguroval ani v 20-člennej nominácii, naopak, na zápasovú súpisku sa nevošlo trio Pavol Masaryk, Matej Krajčík a Marek Mintál. V úvode duelu mali viac z hry “bielo-červení”, no aj zásluhou štandardných situácií boli nebezpečnejší domáci. V 5. min pekne odcentroval Sapara, pred Vittekom však zasahoval Boruc. O tri minúty na to poslal Saparov priamy kop hlavou vysoko nad Hamšík. V 11. min sa k prvej strele dostali aj Poliaci, no Roger Guerreiro mieril ľavačkou veľmi nepresne. Na konci úvodnej štvrťhodiny Slováci pritlačili na svojho súpera a plynuli z toho šance. Najskôr Jendrišek obral o loptu Wasilewského a Poliaci hasili až v poslednej chvíli a o niekoľko desiatok sekúnd neskôr Šesták nevydareným centrom takmer prekvapil Boruca. V 20. min sa do dobrej streleckej príležitosti dostal Brožek, jeho pokus len tesne minul pravú žrď Seneckého svätyne. V 28. min vyšla hosťom výborná kombinačná akcia na konci so Smolarekom, ktorého strelu z 11 metrov stihla obrana SR zblokovať na rohový kop. Po “hluchších” minútach zaujali v 36. min nožničky v podaní Wasilewského, no najmä obrovská šanca Vitteka na druhej strane, ktorý sa však v rozhodujúcej chvíli pri strele ľavačkou pošmykol. Tri minúty pred odchodom do kabín Murawski výborne našiel Blaszczykowského na hranici šestnástky, ten však pálil len nad slovenskú bránku. Od úvodu druhého dejstva si obe mužstvá uvedomovali dôležitosť prípadného prvého gólu a zamerali sa na pozornú defenzívu. V 49. min pálil spoza šestnástky Marek Čech prudko, ale nad. Po hodine hry Vittek posunul loptu na ľavú stranu Jendrišekovi, ktorého pokus šiel vedľa ľavej žrde. V 67. min sa po rohovom kope dostal k odrazenej lopte opäť Jendrišek, z voleja strieľal trestuhodne nad. Pravidlo “nedáš - dostaneš” platilo aj tentoraz - v 70. min hostia zakombinovali stredom slovenskej obrany a Smolarek už doklepával do prázdnej bránky - 0:1. Slováci sa po inkasovaní nedokázali dostať do tempa, no napokon im pomohol hosťujúci gólman. Boruc nedokázal v 85. min zachytiť ľahkú loptu, ktorú nikým nekrytý Šesták poslal do siete - 1:1. Legionár z nemeckého Bochumu sa už o minútu stal národným hrdinom. Po akcii striedajúceho Kozáka najskôr skončila jeho tečovaná strela na pravej žrdi, no vzápätí ju dokopol do hosťujúcej bránky - 2:1. Fantastický dvojminútový obrat už Slováci ubránili a zaznamenali skvelé víťazstvo, aj keď v nadstavenom čase sa vo veľkej šanci ocitol striedajúci Robert Lewandowski, no prestrelil. Aktuálna tabuľka 3. skupiny: 1. Slovensko 4 3 0 1 8:5 9 2. Poľsko 4 2 1 1 6:4 7 3. Slovinsko 4 2 1 1 5:3 7 4. Česko 3 1 1 1 2:2 4 5. Sev. Írsko 3 0 1 2 1:4 1 6. San Maríno 2 0 0 2 1:5 0 SITA