Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. marca 2006

Slováci v zahraničí dostanú volebné pokyny včas, tvrdí MZVMinisterstvo zahraničných vecí (MZV) Slovenskej republiky (SR) už dávnejšie nariadilo všetkým zastupiteľským úradom SR, aby slovenských občanov žijúcich v zahraničí informovali o tom, že sa ...Zdieľať

BRATISLAVA 24. marca (WN/SITA) - Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) Slovenskej republiky (SR) už dávnejšie nariadilo všetkým zastupiteľským úradom SR, aby slovenských občanov žijúcich v zahraničí informovali o tom, že sa môžu zúčastniť na voľbách, uviedol pre agentúru SITA hovorca MZV Juraj Tomaga. Na internetovej stránke www.mzv.sk je znázornený celý postup registrácie na voľby a hlasovacia procedúra, tvrdí Tomaga a dodáva, že slovenské zastupiteľské úrady sa podľa pokynov bratislavského ústredia MZV už zariadili. Najviac Slovákov žije podľa Tomagu v Českej republike (ČR), Spojených štátoch amerických (USA) a v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska (SK).

Veľvyslanectvo SR v ČR už v súvislosti s voľbami upravilo svoje internetové stránky, ktoré najviac navštevujú Slováci žijúci v ČR a tamojšie krajanské spolky, povedal v rozhovore pre agentúru SITA prvý tajomník Veľvyslanectva SR v ČR Ivan Tichý. Pripomenul, že slovenské vysielanie Českého rozhlasu už štyri týždne denne vysiela príspevky o zmene volebného zákona SR. Veľvyslanectvo okrem toho oslovilo tri krajanské časopisy, ktoré vychádzajú v ČR, aby zverejnili články a inzeráty o novom volebnom práve pre Slovákov žijúcich v zahraničí. V aprílových vydaniach týchto periodík majú zverejniť doplňujúce články, pripomenul Tichý a dodal, že začiatkom apríla Veľvyslanectvo SR v ČR zorganizuje tlačovú konferenciu, kde vyzve všetky médiá, aby potrebné informácie o voľbách zopakovali.

Juraj Tomaga povedal, že podobný postup zvolil aj zastupiteľský úrad SR v Austrálii. Využívanie internetu v USA a v SK je veľmi bežné a ľahko dostupné. Slováci žijúci v týchto krajinách sa môžu o voľbách dozvedieť včas všetko potrebné, ak budú chcieť. Tomaga zdôraznil, že slovenské ambasády nemôžu osloviť všetkých Slovákov žijúcich v zahraničí, pretože nemajú ohlasovaciu povinnosť. Zdôraznil, že voliť môžu iba slovenskí občania žijúci v zahraničí, na cudzích štátnych príslušníkov slovenského pôvodu sa volebné právo

Žiadosť o zapísanie do osobitného zoznamu voličov a o hlasovanie poštou musia občania Slovenskej republiky s trvalým pobytom mimo SR doručiť najneskôr 50 dní pred voľbami - teda do 28. apríla - mestskej časti Bratislava-Petržalka. Do predčasných volieb do Národnej rady SR by sa mohlo zapojiť približne 16 000 slovenských študentov, ktorí v zahraničí študujú a ďalších 60 000 Slovákov s trvalým pobytom mimo SR. Presný počet Slovákov žijúcich v zahraničí slovenské úrady nemajú.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ČSOB so špeciálnou hypotékou pre mladých ľudí
<< predchádzajúci článok
Analytici zvyšovanie sadzieb NBS zatiaľ neočakávajú

Slováci v zahraničí dostanú volebné pokyny včas, tvrdí MZV - diskusné fórum čitateľov

VOLEBNY MANUAL 200624.3. 16:01:30