Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. apríla 2006

Slovenská sporiteľňa za kvartál s čistým ziskom 905 mil. Sk.Slovenská sporiteľňa, a.s. (SLSP) hospodárila v prvom kvartáli tohto roka podľa medzinárodných účtovných štandardov IFRS s čistým ziskom 905 mil. Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. apríla (WN/SITA) - Slovenská sporiteľňa, a.s. (SLSP) hospodárila v prvom kvartáli tohto roka podľa medzinárodných účtovných štandardov IFRS s čistým ziskom 905 mil. Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa tak štvrťročný výsledok hospodárenia banky takmer nezmenil. "Výsledok za prvé tri mesiace je uspokojivý, najmä ak si uvedomíme, že banka musela kompenzovať nižšie úrokové výnosy kvôli poklesu príjmov z maturujúcich štátnych dlhopisov s fixným úrokom enormným nárastom retailových úverov a úverov pre malé a stredné podniky," komentoval podpredseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne Štefan Máj. Prevádzkový zisk SLSP sa zvýšil o 3 % na 1,218 mld. Sk, čo zodpovedalo očakávaniam banky.

Bilančná suma SLSP zaznamenala ku koncu marca medziročný pokles o 4 % na 253,6 mld. Sk. Objem úverov, ktoré sporiteľňa poskytla klientom, vzrástol o 55 % a dosiahol 103,1 mld. Sk. Úvery retailovým klientom z toho tvorili 45,4 mld. Sk, čo predstavuje nárast o 53,1 %. Objemy vzrástli podľa banky aj zásluhou zavedenia nových produktov, zjednodušenému postupu pri poskytovaní úveru a nízkym úrokovým sadzbám na medzibankovom trhu. Ku koncu marca SLSP poskytla právnickým osobám úvery vo výške 57,7 mld. Sk, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 57,4 %. Stav pohľadávok SLSP voči bankám sa v závere tretieho mesiaca medziročne znížil o 29 % na 63 mld. Sk.

Záväzky SLSP voči klientom zaznamenali ku koncu marca medziročný pokles o 2 % na 179,8 mld. Sk. Od začiatku tohto roka evidovala banka v oblasti retailových vkladov nárast objemu na sporožírových účtoch a garantovaných vkladoch. Objem firemných vkladov ostal na stabilnej úrovni 59,3 mld. Sk. Najvyšší nárast od konca minulého roku podľa SLSP zaznamenali vklady verejného sektora. Záväzky voči bankám evidovala SLSP na úrovni 36,4 mld. Sk, čo predstavuje medziročný pokles o 23 %.

Čistý úrokový výnos banky ku koncu štvrťroka medziročne vzrástol o 4 % na takmer 2 mld. Sk, a to najmä kvôli zvýšeniu základnej sadzby Národnej banky Slovenska o 50 bázických bodov od začiatku marca tohto roka, ako aj efektov, ktoré pozitívne ovplyvňovali čistý úrokový výnos a naopak negatívne čisté príjmy z poplatkov a provízií. Čisté príjmy SLSP z poplatkov a provízií zaznamenali medziročný pokles o 2 % na 720 mil. Sk. Podľa banky napríklad príjmy zo vstupných poplatkov k úverom boli v minulom roku zaúčtované v rámci čistých príjmov z poplatkov a provízií a v súčasnosti už v čistom úrokovom výnose. "Pokles úrokových výnosov kvôli poklesu príjmov z maturujúcich štátnych dlhopisov s fixným úrokom vykompenzoval enormný nárast retailových úverov a úverov pre malé a stredné podniky," komentovala banka.

Z dcérskych spoločností banky hospodáril v prvom štvrťroku Asset Management SLSP so ziskom 18,6 mil. Sk. Celkové čisté predaje Sporo fondov dosiahli v závere marca hodnotu 33 mld. Sk. Factoring SLSP vyprodukoval od začiatku roka do konca marca zisk vo výške 34,5 mil. Sk. Celkový obrat dcérskej faktoringovej dcéry SLSP predstavoval za prvé tri mesiace 4,9 mld. Sk, kým v rovnakom období minulého roka bol na úrovni 3,3 mld. Sk Objem predpísaného poistného Poisťovne SLSP dosiahol v závere štvrťroka 522 mil. Sk, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje nárast takmer o 40 %. Objem finančného lízingu cez Leasing SLSP vzrástol za prvý štvrťrok o 664 mil. Sk na 2,6 mld. Sk.

SLSP je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa SLSP začlenila do finančnej skupiny Erste Bank der österreichischen Sparkassen AG. Začiatkom januára 2005 Erste Bank uplatnila kúpnu opciu, čím získala 19,99-percentný podiel SLSP od Európskej banky pre obnovu a rozvoj. V súčasnosti Erste Bank vlastní 100 % akcií SLSP.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Od pondelka môžu Slováci pracovať v Grécku bez obmedzení
<< predchádzajúci článok
Za smrť Remiáša nebol doteraz nik potrestaný

Slovenská sporiteľňa za kvartál s čistým ziskom 905 mil. Sk. - diskusné fórum čitateľov