27. októbra 2013

Slovenské hádzanárky vyhrali v kvalifikácii ME 2014 nad Islandom 19:18

Simona Szarková zo Slovenska (vľavo) strieľa na bránku

Simona Szarková zo Slovenska (vľavo) strieľa na bránku Foto: TASR/Henrich Mišovič
Šaľa 27. októbra (TASR) - Slovenské hádzanárske reprezentantky vyhrali v dôležitom nedeľňajšom stretnutí kvalifikácie ME 2014 v Šali nad Islandom po dramatickom priebehu tesne 19:18 a po dvoch dueloch figurujú v tabuľke 2. skupiny na treťom mieste s rovnakým bodovým ziskom ako ich súper.

Zverenky trénera Dušana Poloza prehrali vo štvrtok v kvalifikačnej ouvertúre na palubovke favorizovaného Francúzska 18:25. Na budúcoročný finálový turnaj kontinentálneho šampionátu v Maďarsku a Chorvátsku sa prebojujú dva najlepšie tímy a práve Island je najväčším konkurentom Sloveniek v boji o druhé postupové miesto. Zostávajúcim účastníkom skupiny je outsider z Fínska.

Kvalifikácia ME 2014 pokračuje ďalšími stretnutiami až na budúci rok. Slovenský tím sa koncom marca stretne v dvojzápase s Fínskom, najskôr na palubovke súpera a v odvete doma.

2. kolo kvalifikácie o postup na ME 2014 v hádzanej žien:

Slovensko - Island 19:18 (9:9)

Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová - Rebičová 2, Stuparičová, Beňušková 4/2, Jakubisová 4/3, Pileková, Polláková, Czanik-Weibelová 3, Súkenníková, Školková, Szarková 5, Veselková, Michnová 1, Horňáková, Kertészová. Najviac gólov Islandu: Knutsdóttirová 7/4, Jónsdóttirová 3, Rozhodovali: Nastaseová, Stancuová (obe Rum.), vylúčenia: 2:5, 7m hody: 6/5 - 4/4, 2700 divákov.

Ďalší zápas:

Vantaa:

Fínsko - Francúzsko 13:27 (8:17)

Po rozpačitom úvode s technickými chybami na oboch stranách sa Slovenky dostali prvýkrát do "minitrháku" v 6. minúte, keď po šnúre troch gólov viedli 3:1. Severanky ale kontrovali a v 13. minúte vyrovnali na 4:4. V bojovne ladenom stretnutí dominovali obrany, gólmankám viackrát pomohla aj konštrukcia bránky. Domáce v prvej štvrťhodine premárnili dve presilovky, čo Islanďanky trestali a v 18. minúte otočili skóre na 6:5 vo svoj prospech. Až po oddychovom čase kouča Poloza Slovenky na chvíľu zlepšili dôraz v koncovke najmä vďaka presnej ruke Beňuškovej a Szarkovej, do kabín ale išli tímy za nerozhodného stavu 9:9.

Po zmene strán pokračoval mimoriadne vyrovnaný súboj. Slovenky sa už museli zaobísť bez zranenej Beňuškovej, so štyrmi gólmi dovtedy ich najlepšej strelkyne. V 40. minúte vyrovnala Jakubisová zo sedmičky na 12:12, vzápätí chytila Gubiková "tutovku" Islanďaniek a o chvíľu už domáce v skvelej atmosfére zaplnenej haly viedli 14:12. Dramatickú koncovku predznamenalo vyrovnanie Islandu na 15:15 v 48. minúte, Slovenky potom prehrali o gól vlastnú presilovku a sedem minút pred koncom už hosťujúce hráčky viedli 17:16. V 58. minúte Jakubisová dvoma presnými zásahmi za sebou otočila na 19:18 a domáce v nervydrásajúcom závere vedenie udržali.

Hlasy po zápase:

Dušan Poloz, tréner SR (zdroj: Sport1): "Po takomto náročnom zápase si vždy musím sadnúť a upokojiť sa, aby som vychladol po emočnej stránke. Nebolo to kvalitné víťazstvo, ale vydreté a na tom musíme stavať. V bránke nás podržala aj Lucka Gubíková, ktorá odchytala svoj štandard a veľmi jej pomohla obrana. V najbližšom časovom priestore nás čakajú tri sústredenia, kde veríme, že zlepšíme svoj herný prejav."

Simona Szarková, spojka SR (zdroj: Sport1): "Bol to veľmi ťažký zápas a o to sme šťastnejšie, že sme ho dokázali dotiahnuť do víťazného konca. Som mladá a pre mňa je každý ťažký zápas naberaním skúseností. Snažím sa takéto stretnutia zvládať."