Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. januára 2019

Slovenské mesto kultúry spojí umelcov s miestnymi komunitamiTakmer 1000 ľudí prišlo v sobotu podvečer na Svätotrojičné námestie v Banskej Štiavnici, aby si pozrelo program, ktorý odštartoval sériu podujatí, ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Jana Vodnáková
 
Banská Štiavnica 19. januára (TASR) - Takmer 1000 ľudí prišlo v sobotu podvečer na Svätotrojičné námestie v Banskej Štiavnici, aby si pozrelo program, ktorý odštartoval sériu podujatí, ktorými sa toto starobylé banícke mesto predstaví svojim návštevníkom ako prvé Slovenské mesto kultúry.


Obyvateľov mesta privítali na začiatku deti, ktoré sa v Banskej Štiavnici v týchto dňoch zúčastňujú na bubeníckom workshope.

"Všetkých, ktorí do mesta v priebehu roka zavítajú, čakajú desiatky podujatí všetkých žánrov. Program sme postavili na tom, že profesionálny umelec, ktorý do Banskej Štiavnici príde, svojím prínosom ovplyvní dianie a život v meste," povedal TASR šéf oddelenia kultúry na mestskom úrade Rastislav Marko.

Tak je to aj v prípade bubeníckeho workshopu, ktorý je prvým takýmto stretnutím hudobníka profesionála s miestnou kultúrnou komunitou.

Program, ktorý po krátkom otvorení na námestí nasledoval v tamojšom kultúrnom centre, predstavil osem mestských komunít a ich 'rodinné striebra'. "Na základe ich námetov a príbehov budú v priebehu roka profesionálni umelci tvoriť v meste rôzne umelecké diela," uviedla pre TASR autorka úvodného programu Jana Mikitková.

Na otvorení bola prítomná aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. "Banská Štiavnica bola vôbec jedným z prvých miest, ktoré som s mikrofónom v ruke, ešte ako redaktorka Slovenského rozhlasu, začala navštevovať. Čím viac som sem chodila, tým viac tipov a úžasných námetov som získavala," povedala pre TASR.

"Myslím si, že výnimočnosť tohto mesta si dnes už uvedomuje celé Slovensko, o čom svedčí aj fakt, že sa stalo prvým Slovenským mestom kultúry," dodala.

Podľa riaditeľa Fondu na podporu umenia Jozefa Kovalčíka fond už dnes eviduje štyri žiadosti na udelenie titulu Slovenské mesto kultúry na rok 2020. "Prihlásené sú mestá Martin, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves a Nové Zámky," priblížil. O tom, ktoré z nich sa ním stane, sa rozhodne v juni 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Trotuár v Banskej Štiavnici bol miestom špacírok a študentov (18. 5. 2018)
 Obrazom: V Banskej Štiavnici rozsvietili kalváriu (28. 11. 2012)
 Štiavnický Živý šach oslávi piaty ročník (16. 7. 2009)nasledujúci článok >>
Oscarovému večeru hrozí, že bude bez konferenciera
<< predchádzajúci článok
Rusi slávia Sviatok Krstu Pána, tradične sa ponárajú do ľadovej vody

Slovenské mesto kultúry spojí umelcov s miestnymi komunitami - diskusné fórum čitateľov