Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. marca 2012

Slovenské skúsenosti s integráciou rezonovali v GruzínskuBRATISLAVA/TBILISI, 6. marca (WBN/PR) – Pred niekoľkými dňami sa na gruzínskom Ministerstve hospodárstva a udržateľného rozvoja uskutočnilo stretnutie slovenských expertov so štátnym tajomníkom rezortu, Mikheilom Janelidzem. ...Zdieľať
vlajky sr a gruzinska BRATISLAVA/TBILISI, 6. marca (WBN/PR) – Pred niekoľkými dňami sa na gruzínskom Ministerstve hospodárstva a udržateľného rozvoja uskutočnilo stretnutie slovenských expertov so štátnym tajomníkom rezortu, Mikheilom Janelidzem. Diskutovalo sa o možnostiach spolupráce Slovenska s Gruzínskom v oblasti odovzdávania skúseností s predvstupovým procesom do Európskej únie. Gruzínsko ako krajina Východného partnerstva EÚ, otvorene proklamuje svoj záujem o vstup do Únie. Krajina nedávno zavŕšila dvojročný proces prípravy na začatie rozhovorov s EÚ o vytvorení rozsiahlej a komplexnej zóny voľného obchodu (DCFTA). Prvé kolo rokovaní prebehne na konci marca 2012, rozhovory by sa mohli ukončiť do dvoch rokov.


Gruzínska strana sa zaujímala aj o rozvojové programy Slovenskej republiky, ako aj o druhy a formy ďalšej pomoci, ktorú môže Slovensko kaukazskej republike poskytovať. Za slovenskú stranu sa stretnutia zúčastnili veľvyslanec František Ružička, zo slovenského Ministerstva zahraničných vecí, veľvyslanec Róbert Kirnág, vedúci Zastupiteľského úradu SR v Macedónsku a Ján Cingel zo Slovenskej atlantickej komisie.

Gruzínci ocenili podporu Slovenska svojmu euro-integračnému úsiliu. Zástupcovia rezortu zodpovedného za agendu DCFTA sa počas diskusie intenzívne zaujímali o slovenské skúsenosti v rôznych oblastiach súvisiacich so zapojením sa Slovenska do jednotného vnútorného trhu EÚ. „I napriek pomerne odlišným charakteristikám ekonomík oboch štátov sú slovenské skúsenosti a know-how z obdobia ekonomickej transformácie pre kaukazskú krajinu veľmi prínosné. Môžu byť nápomocné pri prijímaní a úspešnej realizácii potrebných opatrení na ceste do Európy,“ konštatuje projektový manažér Slovenskej atlantickej komisie Ján Cingel.

Stretnutie sa uskutočnilo v rámci tretej fázy projektu „Georgia: Knocking on the EU’s Door,” ktorý od novembra 2011 realizuje Slovenská atlantická komisia v spolupráci s gruzínskou organizáciou Levan Mikeladze Foundation za finančnej podpory SlovakAid. Jeho hlavným cieľom je prispieť k posilneniu demokratických inštitúcií v Gruzínsku a podporiť jeho euro-atlantické integračné ambície prostredníctvom transferu unikátnych slovenských skúseností a know-how.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Euro oslabilo voči doláru aj jenu
<< predchádzajúci článok
Obvinili úplatných colníkov a podnikateľku z podplácania

Slovenské skúsenosti s integráciou rezonovali v Gruzínsku - diskusné fórum čitateľov