03. júla 2016

Slovenské volejbalistky získali pri premiére v Európskej lige striebro

Slovenské volejbalistky

Slovenské volejbalistky Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Baku 3. júla (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky získali pri svojej premiérovej účasti v Európskej lige strieborné medaily. V nedeľňajšej odvete finále tejto prestížnej súťaže prehrali zverenkyne Mareka Rojka v Baku s domácim Azerbajdžanom 0:3 a keďže vo štvrtok podľahli tomuto súperovi aj v Nitre (1:3), zlato získali prvýkrát v histórii reprezentantky z krajiny od Kaspického mora.
Odveta finále Európskej ligy 2016 (Baku):
Azerbajdžan - Slovensko 3:0 (15, 22, 20)

/prvý zápas 3:1, Európsku ligu vyhral Azerbajdžan/

Zápas trval: 76 minút, rozhodovali: Gnani (Tal.) a Geldofová (Hol.), 1200 divákov.

Azerbajdžan: Habibovová 3, Kulanová 7, Hasanovová 7, Rahimovová 18, Bajramovová 7, Pozniaková 2, liberá Mammadovová a Pavlenková (Alijevová 0, Gurbanovová 0, Kiseľovová 0, Jagubovová 1, Karimovová 1). Tréner: F. Garajev.

SR: Radosová 11, Abrhámová 0, Crkoňová 7, Drobňáková 2, Pencová 7, Koseková 1, libero Valachová (Palgutová 1, Kubová 3, Ovečková 0, Šmitalová 3, Kuciaková 5). Tréner: M. Rojko.
Slovenky nezačali zápas dobre a celý prvý set ťahali za kratší koniec. Azerbajdžan ťahala najmä hviezdna smečiarka Polina Rahimovová, ktorá sa presadzovala útočne a ťažila aj z výborného podania. Domáce neustále viedli vysokým rozdielom a prvý set vyhrali 25:15.

Ďalšie zaváhanie si už Slovenky dovoliť nemohli a druhý set začali dobre. Po ese nahrávačky Kosekovej viedli 6:3 a neskôr sa dokonca dostali do vedenia 12:7 a 14:11. Pri servise slovenskej rodáčky Jany Kulanovej však Azerbajdžan vyrovnal a neskôr si vypracoval náskok 19:17. Za tohto stavu si zranila členok Koseková a na ihrisku ju nahradila Ovečková. Slovenky ešte vyrovnali na 20:20 a potom na 22:22, ale záver setu zvládli domáce, vyhrali 25:22 a už sa mohli tešiť z triumfu v Európskej lige, pretože im stačilo vyhrať dva sety.

Azerbajdžan nepoľavil ani v treťom sete a hneď viedol 7:0 a v závere 23:13. Slovenské volejbalistky ešte sympaticky zabojovali a znížili na 20:24. Na viac to však už nestačilo a z víťazstva v zápase aj v celej súťaži sa tešili domáce reprezentantky.

Slovenky pri svojej premiére v EL dosiahli historický úspech, keď vyhrali skupinu, prešli v semifinále cez Slovinsko a napokon získali striebro. Celkovo vyhrali 7 zápasov a prehrali len 3.

Konečné poradie EL volejbalistiek 2016: 1. Azerbajdžan, 2. SLOVENSKO, 3. Slovinsko a Grécko, 5. Poľsko, 6. Španielsko, 7. Bielorusko, 8. Francúzsko, 9. Rumunsko, 10. Čierna Hora, 11. Albánsko, 12. Maďarsko