Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. mája 2017

Slovenskí strážcovia prírody vstupujú do európskeho spolku ochrancovIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Lýdia Vojtaššáková
Banská Bystrica 21. mája (TASR) – Asociácia strážcov chránených území Slovenska (ASCHÚS), ktorá združuje profesionálnych a dobrovoľných strážcov prírody z Národných parkov (NP) a Chránených krajinných oblastí (CHKO), sa stala členom novozaloženej Európskej rangerskej federácie (ERF).


Dohoda vznikla na nedávnom 4. Európskom kongrese strážcov prírody, ktorý organizovali v českých Litoměřiciach Asociácie strážcov prírody Českej republiky a Slovenska pod záštitou svetovej federácie strážcov IRF – International Rangers Federation.

Kongresu sa zúčastnilo takmer 130 delegátov z 22 európskych štátov, Izraela a Austrálie, ktorí si zvolili výbor federácie, podpísali dohody s národnými asociáciami strážcov o ich vstupe do ERF a o spolupráci.

„Súčasťou kongresu boli aj viaceré podnetné workshopy, prednášky, vytvorili sme pracovné skupiny na riešenie špeciálnych činností strážcov, ako napríklad koordinácia dobrovoľných strážcov prírody. S českou asociáciou sme obnovili dohodu o spolupráci, na základe ktorej pristúpime k výmenným stážam, zorganizujeme aj niekoľko spoločných podujatí,“ uviedol pre TASR vedúci odboru strážnej služby Národného parku Nízke Tatry a prezident ASCHÚS Dan Harťanský.

Na kongrese v Litoměřiciach bolo zo Slovenska desať strážcov prírody. Slávnostného otvorenia sa zúčastnil aj generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Milan Boroš. Ten okrem iného vyzdvihol prácu slovenských strážcov a nadštandardnú spoluprácu slovenských a českých strážcov v tejto oblasti.

„Národné asociácie strážcov Slovenskej republiky a Českej republiky uzavreli medzi sebou dohodu o vzájomnej spolupráci a organizujú spoločné stretnutia strážcov oboch našich krajín," uviedol. "Viem, že práca strážcu je mimoriadne náročná na čas, odbornú a fyzickú zdatnosť, ako aj morálnu odolnosť. V službe sa strážca stretáva s rôznymi ľuďmi, niektorí z nich sa dopúšťajú priestupkov, niekedy aj trestných činov na úseku ochrany prírody a krajiny. Sú časté prípady, kedy je slovne napádaný pre výkon svojej práce. Aj napriek tomu strážcovia tejto práci obetujú veľa svojho voľného času a vlastných finančných prostriedkov, často na úkor svojich rodín,“ pripomenul.

Strážcovia prírody zo Slovenska a Česka už v roku 2010 adresovali ministerstvám životného prostredia spoločné memorandum, v ktorom poukázali na niektoré problémy, ktoré pochádzajú z praxe v teréne. „Našou snahou je zjednotiť uniformy, upraviť niektoré oprávnenia strážcov a zlepšiť organizáciu práce. Naším cieľom je skvalitniť ochranu slovenskej prírody. Veríme, že naše návrhy, ktoré sme vypracovali, sa v dohľadnom čase prenesú do legislatívneho procesu,“ doplnil Harťanský.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spisovateľku Janu Beňovú si všimli v americkom rozhlase
<< predchádzajúci článok
Divadlo Pôtoň čaká hosťovanie Horáckeho divadla