06. septembra 2009

Slovenskí volejbalisti opäť podľahli až v tajbrejku, tentoraz Španielom

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom záverečnom vystúpení v základnej C-skupine na XXVI. majstrovstvách Európy v Turecku so Španielskom 2:3. Prvý set zverenci trénera Emanueleho ...

IZMIR 6. septembra (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom záverečnom vystúpení v základnej C-skupine na XXVI. majstrovstvách Európy v Turecku so Španielskom 2:3. Prvý set zverenci trénera Emanueleho Zaniniho „prespali“, v druhom však držali taktovku vo svojich rukách. Tretia hra opäť patrila úradujúcim majstrom starého kontinentu, vo štvrtej im to „zaniniovci“ rovnakou mincou vrátili. V tajbrejku sa to zlomilo v závere, keď od stavu 10:10 Slováci získali iba jeden bod a nakoniec prehrali 11:15. Obe družstvá postúpili do druhej fázy ME. V pondelok je na šampionáte voľný deň, od utorka sa začína druhá fáza, v ktorej Slováci budú hrať v skupine s Poliakmi, Francúzmi a Nemcami.

Slovensko - Španielsko 2:3 (-18, 21, -18, 19, -11)
113 minút, rozhodovali: Jankovskis (Lot.), Jovanovič (Srb.), 250 divákov

Slováci vôbec nezachytili nástup do zápasu. Prvý set bol v ich podaní jednoznačne najslabší pri ich doterajšom účinkovaní na šampionáte. Mali veľké problémy s tvrdo smečovaným podaním súpera, z toho vychádzali zlé prihrávky, na sieti sa nevedeli presadiť proti výborne blokujúcim Španielom. Nepomáhali oddychové časy, ktoré si ešte v prvej polovici setu vyžiadal ich tréner Emanuele Zanini, ani striedanie troch hráčov, obraz ich hry sa s výnimkou krátkej pasáže od stavu 9:16 do 12:16, keď Martin Sopko st. prekvapujúco plachtiacim servisom zaskočil súpera, nezmenil. Za 23 minút prehrali 18:25.

Do druhého setu nastúpila opäť základná slovenská šestka, ktorá zápas začínala, ale bolo to akoby iné mužstvo. Hneď na začiatku prinútili španielskeho kormidelníka za stavu 4:1 zobrať si oddychový čas, ale ani potom nepovolili a hra mala zrazu v porovnaní s prvým setom zrkadlový obraz. Tentoraz ešte stále úradujúci majstri Európy z Pyrenejského polostrova nevedeli, kam skôr skočiť. Smeče slovenských volejbalistov ľahko prechádzali na druhú stranu, ich bloky boli správne a načas postavené. Do druhého technického oddychového času viedli už o 5 bodov 16:11. Španieli sa spamätali za stavu 17:12 v prospech „zaniniovcov“, dvoma šnúrami sa veľmi rýchlo dostali na jediný bod 18:17. Slováci však opäť zabojovali. Darilo sa im vo všetkých činnostiach a keď libero Martin Pipa predviedol hŕstke divákov na tribúnach jeden zo svojich skvelých obranných zákrokov, opäť odskočili na štvorbodový rozdiel. Ten si už potom udržali až do koncovky, keď premenili svoj druhý setbal. Vyhrali 25:21 a vyrovnali na 1:1.

Úvod tretieho dejstva bol vyrovnaný, ale potom Španielom vyšli útoky aj bloky a na prvý technický oddychový čas už išli s trojbodovým odstupom. Pri delových podaniach Guillerma Falascu, s ktorými si slovenskí volejbalisti nevedeli poradiť, odskočili dokonca na 12:7. Slovákov však nezlomili. Tí zdvihli hlavy a takmer náskok zmazali. Prišli však ich smeče do autu a opäť mali navrch južania. Tréner Zanini opäť takticky stiahol niektorých hráčov a poslal na ihrisko „lavičku“, jeho zverenci získali v tejto hre rovnako ako v úvodnej iba 18 bodov a opäť boli bližšie k celkovému víťazstvu súperi.

Bodové šnúry charakterizovali prvú časť štvrtého setu. Slováci viedli 3:1, prehrávali 3:4, viedli 6:4, prehrávali 6:7. Španieli potom opäť vytiahli svoju najsilnejšiu zbraň - podanie a odskočili na 11:7. Martina Nemca vystriedal na poste univerzála Milan Bencz a Slováci najmä vďaka perfektným blokom dokázali potiahnuť až na 16:12 zo svojho pohľadu. O chvíľu už bolo 21:14 a to už na španielskej strane siete výrazne pracovali nervy. V závere síce dokázali odvrátiť dva setbaly, ale hviezda tohto setu Bencz nakoniec ukončil na 25:19 a rovnako ako v sobotu v zápase s Gréckom sa rozhodovalo v tajbrejku. Prvý únik v ňom sa podaril obhajcom titulu, ktorí ušli na 4:2, o chvíľu dokonca na 7:3. Slováci sa spamätali a vyrovnali na 10:10. Potom však už získali iba jeden bod, prehrali 11:15 a celý zápas 2:3.