15. júna 2014

Slovenskí volejbalisti podľahli Španielsku 2:3

Druhý turnaj Svetovej ligy mužov vo volejbale v G-skupine, zápas Slovensko - Španielsko v Košiciach 15. júna 2014. Na snímke vpravo slovenský volejbalista Milan Benz smečuje na španielsky dvojblok. Foto: TASR/Milan Kapusta
Košice 15. júna (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom šiestom záverečnom vystúpení v rámci druhého turnaja G-skupiny Svetovej ligy so Španielskom v päťsetovej dráme 2:3 a s jedenástimi bodmi definitívne obsadili druhú pozíciu. Vo večernom zápase si v košickej Steel aréne Portoriko zmeria sily s víťazom G-skupiny Čínou (18.00).

Zverenci trénera Flavia Gulinelliho si zabezpečili účasť na záverečnom turnaji Final Four v tureckej Burse už v sobotu víťazstvom nad Čínou. Zástupca ázijského kontinentu získal miestenku do Turecka už o deň skôr výhrou nad Španielskom. Víťaz záverečného turnaja získa právo štartu v roku 2015 v C, D alebo E-skupine.

Okrem Číny a Slovenska budú účastníkmi Final Four aj domáce Turecko (ako usporiadateľ záverečného turnaja) a líder F-skupiny, reprezentácia Kuby.

Fotogaléria: Slovensko - Španielsko

Priebeh zápasu

Obidve družstvá vstúpili do zápasu koncentrovane a striedali sa v zakončení. Až do stavu 20:21 sa súperi nedostali viac ako do jednobodového vedenia, potom však Slováci zaznamenali dvadsiatydruhý bod - 20:22. Paták potom upravil na 23:21 z pohľadu Slovenska, no Španieli v rozhodujúcom momente zblokovali Kohúta a zrovnali na 24:24. Viac šťastia v koncovke setu mali slovenskí reprezentanti, ktorí ho ukončili úspešným trojblokom - 27:29.

V úvode druhého setu sa Slovákom podarilo rýchlo dostať do dvojbodového náskoku (0:2 i 5:7), ale Španieli ho za každým dokázali zmazať. Do vedenia išli za stavu 11:11, Paták ešte vyrovnal (12:12), ale štvorbodová šnúra znamenala ich vedenie 16:12. Hráči z Pyrenejského polostrova kontrolovali priebeh hry, svoje vedenie zvýšili po úspešnom dvojbloku i na 21:16 a druhý set napokon doviedli do víťazného konca v pomere 25:21.

V treťom sete začali obidva tímy pozorne a nedopúšťali sa zbytočných chýb. Na prvý technický oddychový čas odchádzali s najtesnejším vedením Španieli (8:7), ktorý si udržiavali do stavu 15:14. Potom prišla štvorbodová šnúra Slovenska, na jej konci bol Bencz - 15:18. Ten istý hráč potom upravil na 18:21 i 18:22 a slovenský výber si už postrážil záver tretieho setu - 22:25.

Španielsky výber zachytil úvod štvrtého setu a až potom korigoval na 1:5 z pohľadu Slovákov Paták. Po ďalšej chybe Slovenska svietil na ukazovateli skóre stav 8:2. Španieli v ďalšom priebehu ťažili zo svojho náskoku a i keď Slováci korigovali na 4:10, 7:11 i 11:15, tak dokázali okamžite odpovedať. V závere setu zvýšili vedenie na rozdiel siedmich bodov (20:13), získali ho v pomere 25:17 a poslali zápas do tajbrejku.

V ňom mali od začiatku navrch Španieli a po výsledku 15:10 a víťazstve 3:2 na sety si pripísali na svoje konto dva body.

2. turnaj G-skupiny Svetovej ligy v Košiciach:
Španielsko - Slovensko 3:2 (-27, 21, -22, 17, 10)
Zápas trval:
132 minút, rozhodovali: Pierobon (Arg.) a Robb (Kan.), 2700 divákov.

Španielsko: Trinidad, Fernandez, González, Osorio, Fornes, Ruiz, libero Sevillano (Hernán, Rocamora, Vigil).
SR: Zaťko, Bencz, Kohút, Janušek, Krajčovič, Paták, libero Kubš (Kriško, Kostoláni, Repák, Vlk).