14. júna 2014

Slovenskí volejbalisti zdolali Čínu 3:0 a postúpili na Final Four

Na snímke volejbalisti Slovenska sa radujú z bodu v sete.

Na snímke volejbalisti Slovenska sa radujú z bodu v sete. Foto: TASR/Milan Kapusta
Košice 14. júna (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom piatom vystúpení v rámci druhého turnaja G-skupiny Svetovej ligy nad Čínou 3:0 a spoločne so svojím súperom postúpili na záverečný turnaj Final Four v tureckej Burse. S desiatimi bodmi bodmi priebežne figurujú na druhej pozícii o bod za Čínou. Vo večernom zápase si v košickej Steel aréne Španielsko zmeria sily s Portorikom (18.00).

Zverenci trénera Flavia Gulinelliho venovali svojmu kormidelníkovi k 56. narodeninám darček vo forme postupu na Final Four a nedeľňajší duel so Španielskom bude už iba prípravou na záverečný turnaj (15.00).

Priebeh zápasu

Lepší vstup do zápasu zaznamenali volejbalisti Číny, ktorí vyhrávali 7:4 i 8:5. Kostoláni však esom korigoval na 7:8 a vďaka trojbloku Slovensko zrovnalo na 9:9. V ďalšom priebehu sa obaja súperi striedali v najtesnejšom vedení, no od stavu 17:16, sa slovenskému výberu podarilo zaznamenať štvorbodovú šnúru. Na jej konci bol Bencz - 17:20. Záver setu patril Slovákom a Janušek esom stanovil jeho rezultát na 20:25.

Druhý turnaj Svetovej ligy mužov vo volejbale v G-skupine, zápas Slovensko - Čína v Košiciach 14. júna 2014. Na snímke slovenský volejbalista Ľuboš Kostoláni. Foto: TASR/Milan Kapusta
Od začiatku druhého setu bola hra oboch tímov mimoriadne vyrovnaná a ani jeden z nich sa nedostal do viac ako dvojbodového vedenia. Kým po prvom technickom oddychovom čase vyhrávali Číňania 8:6, po druhom boli spokojneší Slováci (15:16). Po technickej chybe Číňanov vyhrávali i 21:19, no súper vyrovnal. V závere však Kostoláni vytĺkol bloky a Krajčovič blokom vybojoval druhý set v prospech Slovenska - 23:25.

Povzbudení Slováci pokračovali v koncentrovanom výkone aj v treťom sete. Po vyrovnanom úvode ich najprv Kohút poslal do dvojbodového vedenia 13:11, Paták do trojbodového (20:17) a súper z Číny znervóznel a rezignoval. Ten istý hráč ukončil zápas presným smečom na 25:20 a zabezpečil Slovákom postup na Final Four.

Fotogaléria: Volejbal: Slovensko - Čína

2. turnaj G-skupiny Svetovej ligy v Košiciach:
Čína - Slovensko 0:3 (-20, -23, -20)
Zápas trval:
76 minút, rozhodovali: Huhtaniska (Fín.) a Robb (Kan.), 2580 divákov.

Čína: Pien, Čang, Čung, Keng, Kchou, Li, libero Čchu (Ťiao,
SR: Zaťko, Kostoláni, Kohút, Janušek, Krajčovič, Paták, libero Kubš (Bencz, Repák, Vlk).