02. januára 2010

Slovensko

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov po silvestrovskom sklamaní proti Švajčiarom urobila v sobotu vo svojom prvom vystúpení v skupine o záchranu na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie v ...

SASKATOON 2. január (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov po silvestrovskom sklamaní proti Švajčiarom urobila v sobotu vo svojom prvom vystúpení v skupine o záchranu na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórie v kanadskej provincii Saskatchewan dôležitý krok k udržaniu sa v elitnej kategórii MS, keď v dramatickom a nečakane vyrovnanom zdolala zápase Rakúsko tesne 3:2. Ak v ďalšom zápase skupiny o záchranu v nedeľu Lotyši nezískajú proti favorizovaným Čechom všetky tri body za víťazstvo v riadnom hracom čase, Slováci sa definitívne zachránia bez ohľadu na výsledok svojho záverečného vystúpenia na MS v pondelok 4. januára o 12.00 h miestneho času (19.00 h SEČ) proti Česku. Rakúšania sú s istotou prvým zostupujúcim kolektívom.

Výsledok - MS do 20 rokov - sobota - skupina o záchranu:
Slovensko "20" - Rakúsko "20" 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)
Góly: 7. Tatar (Viedenský, Hraško), 15. Pánik (Hraško, Tatar), 41. A. Šťastný (L. Hudáček) - 23. Kristler (Schneider, Kainz), 34. Heinrich (Kristler, Ulmer).
Vylúčení: 7:6 na 2 min, navyše Pallestrang (Rak.) 10 min za narazenie zozadu, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Burchell (Kan.), Laaksonen (Fín.) - Šichanov (Rus.), Tillerkvist-Jonsson (Švéd.)

Pre takmer 10 000 divákmi sa do prvej šance dostali Slováci, keď Pánikova strela už po 40 sekundách skončila na tyčke Hirnovej bránky. V 4 min. Kristler mieril medzi Halászove betóny a slovenský gólman mal s jeho strelou veľké problémy. Jednoznačne lepší slovenskí hokejisti sa prvýkrát gólovo presadili v 7. min, keď prvé vylúčenie v stretnutí po hákovaní Mühlsteina potrestala elitná slovenská útočná formácia už po dvadsiatich sekundách. Hraško posunul puk Viedenskému, ktorý medzi kruhmi našiel Tatara a ten strelou ponad pravý Hirnov betón otvoril skóre - 1:0. Prvý slovenský útok aj naďalej hýril aktivitou. Najprv sa v 11. min vo vlastnom oslabení po ideálnej Tatarovej prihrávke nepresadil sám pred rakúskym gólmanom Viedenský, v 13. min netrafil pri pravej tyčke odkrytú rakúsku svätyňu Tatar. V 14. min zverenci Štefana Mikeša napriek drvivému tlaku v rakúskom pásme nevyužili 50 sekundovú presilovku o dvoch hráčov, až po návrate Isoppa z trestnej lavice sa presadil strelou z ťažkého uhla takmer z bránkovej čiary Pánik, ktorý našiel medzierku medzi Hirnovým betónom a tyčkou - 2:0. V 19. min sa do šance dostal najagilnejší slovenský bek Hraško, no jeho pokus rakúsky gólman vyrazil a bekhendom dorážal A. Šťastný len do brvna. V prvej tretine prestrieľali Slováci Rakúšanov 16:5. V druhej tretine sa však obraz hry zmenil. Už po pätnástich sekundách strieľal od modrej na slovenskú bránku Ulmer, no Halász bol na mieste. O dve minúty neskôr však už kapituloval po nádhernej individuálnej akcii Kristlera, ktorý sa pretlačil pomedzi slovenských bekov a z nemožnej pozície trafil pod brvno slovenskej bránky - 2:1. Rakúska ofenzíva pokračovala, na koňa ich dostali slovenské vylúčenia, keď na trestnú lavicu putovali postupne Štajnoch, Hraško a Tatar. Pri Hraškovom treste trafil v 30. min Hofer tyčku slovenskej svätyne a po vylúčení Tatara za vyhodenie puku z obranného pásma do hľadiska využili početnú výhodu aj Rakúšania. V 34. min Kristlerovu strelu doklepol za Halászov chrbát Heinrich - 2:2. Otrasení Slováci mohli opäť inkasovať o dve minúty, keď pri Pánikovom vylúčení nebezpečne strieľal Mülhstein. Keď Kristler zrazil pri brejku brankára Halásza, hrali po dlhom čase presilovku aj Slováci, no strely Viedenského a Illa nedokázal nik doraziť do rakúskej bránky. V 38. min Pallestring svojim zákrokom pri mantinely ponúkol slovenským juniorom ďalšiu, tentokrát 60 sekundovú presilovku 5 na 3. Najväčšiu šancu mal Pánik, no sám pred odkrytou rakúskou svätyňou nedokázal zodvihnúť puk ponad betón presúvajúceho sa Hirna. V poslednej minúte druhého dejstva zabrnkal na nervy spoluhráčom gólman Halász, ktorý si pri rozohrávke z rohu takmer strelil do prázdnej bránky gól. V druhej tretine Rakúšania prestrieľali Slovákov zverencov 15:11.

Kľúčový moment celého stretnutia sa zrodil hneď v úvode tretej tretiny, keď po 27 sekundách Libor Hudáček vyhral vhadzovanie, našiel Andreja Šťastného, ktorý trafil ponad Hirnovo plece - 3:2. Slováci po góle naďalej hýrili aktivitou a strieľali na Hirnovu bránku z každej pozície - najaktívnejší boli Viedenský, Pánik, Hudáček a Štajnoch. V 49. min však opäť zahrozil prvý rakúsky útok, ktorý ako jediný dokázal Slovákov zatlačiť do obrany, Kristler však trafil len Halásza, ktorý zlikvidoval Komerekovu dorážku. V 52. min Mlynarovič fauloval Kristlera, no Rakúšania sa nedokázali v početnej výhode dostať do tlaku. V nasledujúcich minútach však pasívne hrali aj Slováci, až v 55. min predviedli pekný nájazd na Hirna Viedenský s Pánikom, no v bránke neskončil puk, ale rakúsky gólman. O 20 sekúnd neskôr sa na na druhej strane rútili na Halásza a jedného obrancu trojica Rakúšanov, no Unterweger neprihral a jeho pokus obranca zrazil do bezpečia. V 56. min po ďalšom zbytočnom faule putoval na trestnú lavicu strelec posledného slovenského gólu. No v oslabení sa dostali do šance Mlynarovič a dorážajúci Illo, ale Hirn bol na mieste. Po návrate z trestnej lavice neuspel pri nájazde na Hirna ani A. Šťastný. Bodku za zápasom dalo zlé striedanie Rakúšanov a Slováci v početnej prevahe sa bez problémov ubránili aj desaťsekundovej rakúskej hre bez brankára.

NHL: Kopecký sa stal hviezdou zápasu