Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. septembra 2009

Slovensko nadviazalo diplomatické styky so Svätou LuciouPodpisom spoločného komuniké na pôde OSN v New Yorku sa Slovensko a karibský ostrovný štát Svätá Lucia dohodli na nadviazaní diplomatických stykov. Sv.Lucia bol posledný štát karibskej oblasti, ...Zdieľať
BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Podpisom spoločného komuniké na pôde OSN v New Yorku sa Slovensko a karibský ostrovný štát Svätá Lucia dohodli na nadviazaní diplomatických stykov. Sv.Lucia bol posledný štát karibskej oblasti, s ktorým SR nemala diplomatické styky a neexistovala žiadna bilaterálna dohoda. Svätá Lucia je ostrovný štát vo východnej časti Karibského mora. Nezávislosť získala 22. februára 1979. Je členským štátom Britského spoločenstva národov, Karibského spoločenstva jednotného trhu (CARICOM) ako aj subregionálnej anglofónnej Organizácie východokaribských štátov. Na rozlohe 620 km štvorcových žije 160 tisíc obyvateľov. Informoval hovorca MZV SR Peter Stano.


Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa v New Yorku stretol aj s rezortnou kolegyňou z Lichtenštajnského kniežatstva Aureliou Frick. Slovensko má podľa Lajčáka záujem vzťahy s Lichtenštajnskom normalizovať a nadviazať s ním diplomatické styky. "V čase, keď sa Európa čoraz viac zbližuje a zjednocuje, treba vyriešiť aj situáciu, že dva štáty, ktoré ležia v strede kontinentu, sa prakticky neuznávajú," podčiarkol Lajčák. Ministerka Frick je potešená, že obe krajiny diskutujú o krokoch smerujúcich k vzájomnému uznaniu. Lajčák navrhol, aby jeho rezortná partnerka po dokončení prípravného procesu prišla podpísať príslušné dohody na Slovensko, kde podľa jej vlastných slov ešte nikdy nebola. Lajčáka v stredu podvečer prijal tiež predseda Valného zhromaždenia OSN Ali Treki.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Barmský premiér pravdepodobne pricestuje do sídla OSN
<< predchádzajúci článok
V obci Rohožník sa bude súťažiť vo varení guláša

Slovensko nadviazalo diplomatické styky so Svätou Luciou - diskusné fórum čitateľov