24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2009

01. mája 2009

Slovensko prehráva s Fínskom po I. tretine 0:1

Slovenská hokejová reprezentácia prehráva v piatkovom zápase na svetovom šampionáte vo Švajčiarsku v kvalifikačnej F-skupine v Klotene s Fínskom po I. tretine 0:1. O jediný gól doterajšieho priebehu ...

KLOTEN 1. mája (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia prehráva v piatkovom zápase na svetovom šampionáte vo Švajčiarsku v kvalifikačnej F-skupine v Klotene s Fínskom po I. tretine 0:1.
O jediný gól doterajšieho priebehu stretnutia sa postaral v oslabení kapitán "Suomi" Sami Kapanen. Hráči Fínska nastúpili na toto stretnutie v retro dresoch zo šesťdesiatych rokov minulého storočia.

F-skupina (Kloten):
Fínsko - Slovensko 1:0 po I. tretine
Gól: 16. S. Kapanen (Nummelin), rozhodujú: Persson (Švéd.), Kadyrov - Gordenko (obaja Rus.), Semionov (Est.)

Fínsko: Rinne - Nummelin, M. Lehtonen, Kukkonen, Niskala, Jaakola, Ninimää, Salmela - Hagman, A. Miettinen, N. Kapanen - Hyvönen, S. Kapanen, Immonen - Komarov, Pihlman, Hytönen - Vahalahti, Pyörälä, J. Ruutu - Santala
Slovensko: Halák - Sekera, Obšut, Vydarený, Smrek, Graňák, Švarný, Baranka, Valábik - Surový, Handzuš, Bartečko - Marcel Hossa, J. Mikúš, Ružička - Radivojevič, Rastislav Pavlikovský, L. Nagy - Bartovič, Štefanka, Bicek

HOKEJ-MS: F-skupina - Slováci po predĺžení prehrali s Fínmi - súhrn

F-skupina (Kloten): Fínsko - Slovensko 2:1 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v piatkovom zápase na svetovom šampionáte vo Švajčiarsku v kvalifikačnej F-skupine v Klotene s Fínskom 1:2 po predĺžení.
Zverenci trénera Jána Filca si teda na svoje druhé víťazstvo na tomto turnaji musia ešte počkať. Hráči Fínska nastúpili v retro dresoch zo šesťdesiatych rokov minulého storočia.
Slováci oproti predchádzajúcim zápasom predvádzali pekný hokej a súperovi zo severu Európy boli minimálne vyrovnaným súperom. V devätnástom vzájomnom zápase s Fínmi utrpeli Slováci jedenástu prehru.
Skóre stretnutia otvoril v oslabení kapitán "Suomi" Sami Kapanen ešte v prvej tretine. O vyrovnanie sa postaral Bartečko v úvode druhého dejstva. Keďže až do konca III. tretiny gól nepadol, muselo sa predlžovať. V 64. min rozhodol o víťazstve Fínov ich kapitán S. Kapanen. V sobotu o 16.15 h nastúpia Slováci proti Česku.

Fínsko - Slovensko 2:1 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Góly:16. S. Kapanen (Nummelin), 64. S. Kapanen (Immonen) - 23. Bartečko (Handzuš).
Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Persson (Švéd.), Kadyrov - Gordenko (obaja Rus.), Semionov (Est.), 4444 divákov

Prvou strelou v zápase sa prezentoval obranca Fínov Lehtonen, ale jeho pokus preletel vedľa slovenskej bránky. Na druhej strane po Hossovej prihrávke Ružička preveril Rinneho vo fínskej svätyni. Slováci mali ako prví výhodu presilovej hry, ale počas vylúčenia Santalu vystrelil na bránku iba aktívny Ružička - jeho pokus však Rinne vytlačil. V 6. min sa dostal do úniku Pyörälä, Halák však zareagoval dobre a v pravom kruhu schoval puk vo výstroji. Brankár SR o necelú minútu zasahoval opäť, keď pokus Hytonena skončil na jeho betóne. Prvé oslabenie "prežil" slovenský tím bez väčších problémov a skóre sa nemenilo ani pri hre štyroch proti štyrom. V 13. min mohol Rinneho ohroziť kapitán Bartečko, ale ťažkú prihrávku od Surového nespracoval a puk mu ušiel. Slováci mali v 14. min šancu hrať presilovku, ale počas nej nešťastne inkasovali. Únik skúseného obrancu Nummelina po pravej strane nedokázala obrana SR zastaviť, puk sa dostal k úplne voľnému S. Kapanenovi a ten prestrelil Haláka - 1:0. Fíni po strelenom góle ožili, ale Haláka ani pri vylúčení Štefanku vážnejšie neohrozili.
Úvod druhého dejstva patril Slovákom, Rinneho ohrozil najprv Mikúš a následne Handzuš hneď po vhadzovaní preveril pozornosť fínskeho gólmana. Tlak zverencov Ján Filca vyvrcholil v 23. min, keď sa Handzuš dostal pred Rinnehho, našiel Bartečka a slovenský kapitán vyrovnal. Onedlho sa v presilovke pokúšal zasunúť puk za Rinneho chrbát Ružička, fínsky gólman pri zákroku posunul bránku. Slováci v tejto časti duelu zatlačili súpera, ktorý nevedel kam skôr skočiť. Fínom sa podarilo vymaniť z tlaku a niekoľkokrát ohroziť Haláka, no ten bol pozorný. Rovnako aj jeho náprotivok, ktorý mal pri šanciach Mikúša a Radivojeviča aj kus šťastia. V druhej polovici druhej dvadsaťminútovky si Fíni vytvorili mohutný tlak, ale vďaka výbornej defenzíve tímu SR a skvelými zákrokmi brankára Haláka sa skóre nemenilo. Ešte pred druhou sirénou mohli nakloniť misky váh na stranu slovenského mužstva Marcel Hossa a Bicek, no Rinne odolával.
Fíni začali aktívne aj III. tretinu, ale ich tlak postupne upadal. "Na koňa" ich dostalo vylúčenie Smreka, ale počas presilovky fauloval Miettinen a bolo po fínskej početnej výhode. Slováci sa v týchto momentoch hry nevedeli usadiť v útočnom pásme a pre Rinneho nepredstavovali žiadne nebezpečenstvo. V polovici tretieho dejstva mal slovenský tím výhodu presilovej hry zblokované delovky Švarného a Obšuta. V 55. min mal na hokejke vedúci gól S. Kapanen, ale sám pred Halákom nepochopiteľne netrafil. Keďže obaja gólmani, Halák aj Rinne do konca III. tretiny už neinkasovali, muselo sa predlžovať.
V predĺžení hrali obe mužstvá opatrne a šancí na oboch stranách bolo "ako šafranu". Napokon v 64. min rozhodol kapitán Suomi Sami Kapanen po prihrávke Immonena spoza bránky.

Hlasy:
Ján Filc (tréner SR): "Dnešný bod je veľmi dôležitý, udržiava nás v hre o postup. Na tento zápas sme sa veľmi poctivo pripravovali. Chceli sme urobiť všetko pre úspech, boli sme veľmi motivovaní, chvíľami lepší ako súper. Škoda, že sme sa nedokázali výraznejšie presadiť strelecky. Mohli sme získať aj aspoň dva body, ak už nie tri. Verím, že už v sobotu proti Čechom odstránime technické chyby a súperovi budeme ešte lepším protivníkom."

Branko Radivojevič (útočník SR): "Bol to náš zatiaľ najlepší výkon na turnaji. Všetci hrali zodpovedne, išli na sto percent. Pri hre piatich proti piatim sme mali viac šancí, už nám to tam však nepadlo. Škoda, že sme nezískali aspoň o bod viac, ale aj ten jeden nás ešte výraznejšie ´nakopne´. S Čechmi by sme chceli uspieť."

Michal Handzuš (útočník SR): "Veril som, že dnes zvíťazíme v riadnom hracom čase alebo po predĺžení. Je to pre mňa sklamanie, hoci aj bod je dobrý. Musíme to zobrať pozitívne, ubránili sme silnú presilovkovú hru súpera. Na tej našej ešte musíme popracovať. Nemôžeme sa spoliehať na iné tímy, musíme si postup vybojovať sami."

Jaroslav Halák (brankár SR): "Mali sme šance dať gól na 2:1, ale nepodarilo sa nám ich využiť. Našťastie sme získali aspoň bod. Škoda inkasovaného gólu v predĺžení, niekto tam mal s Kapanenom byť. Skóroval minútu pred koncom a to zabolí. Celkovo som sa cítil sa lepšie ako proti Kanade. Každý sa chce dostať do štvrťfinále, bude to ešte boj."

Milan Bartovič (útočník SR): "Dnes sme určite mohli zvíťaziť, hrali sme dobre v obrane. Toto je náš hokej, musíme ho predvádzať aj ďalej. Z toho môžeme ťažiť. Musíme začať využívať presilovky. Dnes nám dobre vyšli oslabenia, ktoré boli proti Kanade katastrofálne. Predĺženie bolo o šťastí."

Jukka Jalonen (tréner Fínska): "Slováci dnes odohrali veľmi dobrý zápas, tvrdo pracovali, dve tretiny boli lepším tímom. Najmä v druhej dvadsaťminútovke sme mali problémy. Tretia bola z našej strany lepšia, vypracovali sme si sme päť - šesť šancí na skórovanie. Myslím si však, že dokážeme hrať aj lepšie. V predĺženie sa napokon šťastie usmialo na nás."

Sami Kapanen (útočník Fínska, autor dvoch gólov): "Pred zápasom sme vedeli, že Slovensko má silný tím a víťazstvo nepríde samo od seba. Najmä ofenzíva Slovákov je kvalitná. Pred predĺžením som nemyslel na nájazdy, iba na víťazstvo."