09. februára 2007

Slovensko začalo víťazstvom - doplnený súhrn

Slovenská hokejová reprezentácia vstúpila do turnaja Škoda Cup vo švajčiarskom Bazileji piatkovým víťazstvom 6:2 nad Rakúskom. Zverenci Júliusa Šuplera sa síce pomalšie rozbiehali a v úvode po ...

BAZILEJ 9. februára (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia vstúpila do turnaja Škoda Cup vo švajčiarskom Bazileji piatkovým víťazstvom 6:2 nad Rakúskom. Zverenci Júliusa Šuplera sa síce pomalšie rozbiehali a v úvode po góle Jeremyho Rebeka pri presilovke piatich proti trom dokonca prehrávali, potom však získali prevahu, ktorú začali potvrdzovať aj gólmi. Slováci si do tabuľky pripísali prvé body, v 22. vzájomnom zápase s Rakúskom zaznamenali 17. výhru. Brankár Miroslav Šimonovič prišiel v 3. min po góle Rebeka o svoju šnúru v reprezentácii bez inkasovaného gólu, ktorá sa zastavila v 205. minúte. Premiérové góly v reprezentácii v piatok zaznamenali Richard Stehlík v 35. zápase v národnom drese a pri svojom druhom vystúpení vo výbere aj František Skladaný. Reprezentačný debut si v záverečných minútach pripísal brankár Peter Hamerlík. Na stretnutie nenastúpil Martin Štrbák, ktorému sa obnovilo zranenie rebier, počas súboja musel odstúpiť z hry aj Tomáš Surový, ktorý si poranil pri jednom zo súbojov ľavé rameno. V druhom piatkovom súboji zdolali Švajčiari Nemecko 3:1. Domáci si vytvorili už v 9. min dvojgólový náskok, keď po presnom zásahu Hirschiho skóroval aj Di Pietro. Nemci si v závere druhej tretiny v 37. min vykresali iskierku nádeje gólom Wolfa, no o dve minúty stanovil na konečných 3:1 v prospech Švajčiarska Della Rossa.

Slováci nastúpia cez víkend v sobotu o 20.00 h proti domácemu Švajčiarsku a turnaj zakončia v nedeľu na pravé poludnie súbojom s Nemeckom.

Slovensko - Rakúsko 6:2 (1:1, 2:1, 3:0)
Góly: 14. Čiernik (Vydarený), 35. Babka (R. Školiak, M. Hudec), 40. Stehlík (M. Šterbák, Kukumberg), 41. Róbert Petrovický (Rastislav Pavlikovský), 43. M. Hudec (Rastislav Pavlikovský), 51. Skladaný (Babka) - 3. Rebek (D. Kalt), 38. Setzinger (Welser)
Vylúčení: 7:10 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Schütz - Arm, Dumoulinn,
374 divákov

Slovensko: Šimonovič (57. Hamerlík) - Vydarený, Milo, Starosta, Babka, M. Šterbák, Stehlík, Homer - Róbert Petrovický, Rastislav Pavlikovský, Skladaný - Čiernik, M. Hlinka, Surový - M. Hudec, R. Školiak, Somík - Melichárek, Kukumberg, R. Tomas
Rakúsko: Machreich - Rebek, R. Lukas, Klimbacher, A. Lakos, P. Lakos, Mattie, Oraze, Stewart - Baumgartner, Raimund Divis, D. Kalt - Kaspitz, Koch, Latusa - P. Lukas, Peintner, Schuller - Setzinger, Tratting, Welser

Slováci sa do zápasu pomalšie rozbiehali, navyše v prvých sekundách ich pribrzdili aj vylúčenia. Už po 37 sekundách hry putoval na trestnú lavicu Surový, po minúte si k nemu prisadol aj René Školiak. Rakúšania presilovku o dvoch hráčov využili, pred Šimonovičom sa presadil Jeremy Rebek. Od 10. min sa Slováci dostali do tempa a začali si vytvárať šance. Navyše po troch vylúčeniach hrali disciplinovanejšie. V 14. min zaslužene vďaka Čiernikovi pri presilovke vyrovnali. Roman Tomas potom netrafil odkrytú časť bránky. V druhej časti mohol svoj tím poslať do vedenia z brejku Miroslav Hlinka, blafák mu však brankár Machreich zlikvidoval. Slováci potom nevyužili 46-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale po skončení početnej prevahy si obranca Daniel Babka nakorčuľoval pred súperovu bránku a dorazil puk po závare do siete. Slovenskí hokejisti však v 38. min zaváhali v strednom pásme, pred Šimonovičom sa ocitol nekrytý Setzinger a vyrovnal. Do tretej tretiny však išli zverenci trénera Júliusa Šuplera s jednogólovým vedením, inkasovaný gól ich ešte viac vyburcoval a 58 sekúnd pred koncom dorazil puk do siete zo skrumáže Stehlík. Ešte väčšiu pohodu na slovenské hokejky vniesol už po 27 sekundách tretej dvadsaťminútovky ďalším presným zásahom Róbert Petrovický a o dve minúty neskôr sa ujala aj strela Michala Hudeca, ktorý vzal Rakúšanom definitívne vietor z plachiet. Zápas sa zmenil na exhibíciu slovenského tímu, v 51. min trafil pri presilovke František Skladaný a tešil sa z premiérového zásahu v reprezentácii. V 57. min vystriedal Šimonoviča v bránke Peter Hamerlík a zažil reprezentačný debut. Slováci s prehľadom hru kontrolovali a tešili sa z prvého triumfu na turnaji.

Hlasy:
František Skladaný (útočník SR, premiérový gól v reprezentácii): "Hralo sa mi výborne. V útoku s Petrovickým a Pavlikovským sme si veľmi dobre rozumeli. Chceli sme mať čo najlepší vstup do turnaja, čo sa podarilo. Vedeli sme, čo budú Rakúšania hrať a neprekvapili nás. Dobre korčuľovali, súboje dohrávali telom. My sme hrali našu hru. Puk z premiérového gólu priniesol pri ďalšom striedaní Miro Hlinka na striedačku, určite si ho odložím."

Daniel Babka (obranca SR, najlepší hráč zápasu): "Rakúšania na nás trochu vybehli. Hrali nátlakovú kanadskú hru, dali prvý gól. Podarilo sa nám vyrovnať, na začiatku tretej tretiny sme navyše rýchlo odskočili a potom sa to zlomilo. Aj ďalší zápas bude veľmi ťažký. Švajčiari sú doma, budú chcieť urobiť čo najlepší výsledok. Určite to bude podobný zápas ako dnes, musíme ustáť začiatok a trpezlivo čakať na svoje šance."

Peter Hamerlík (brankár SR, prvý štart v reprezentácii): "Tréner Šupler mi povedal, že mám byť pripravený nastúpiť v prípade dobrého vývoja stavu. Asi 5 minút pred koncom mi oznámil, nech sa nachystám a odbijem si už dnes premiéru, aby som to mal za sebou a mohol sa sústrediť na ďalšie zápasy. V tom čase som už s tým ani veľmi nepočítal. Tréner nám o nasadení do ďalších zápasov povie na rozkorčuľovaní pred nimi. Zápas s Rakúskom bol zo začiatku nervózny, súper veľa korčuľoval, napádal nás, dal gól. Od polovice zápasu sme už boli lepší. Nálada v tíme je preto výborná."

Richard Stehlík (obranca SR, premiérový gól v reprezentácii): "Pocity sú veľmi dobré. Som rád, že som dal gól, bol na 3:2 a napokon aj víťazný. Rakúšania v prvej tretine vleteli do toho, bojovali, chceli dať rýchlo gól, čo sa im podarilo. My sme boli zbytočne vylúčení, stálo nás to inkasovaný gól. Potom sme boli trpezlivejší, premenili šance a vyhrali sme."

Švajčiarsko - Nemecko 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Góly: 8. Hirschi (Bärtschi), 9. Di Pietro (Camichel, Bezina), 39. Della Rossa (Paterlini) - 37. Wolf (Seidenberg, Ancicka)
Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Mandioni - Fluri, Wirth, 2921 divákov