09. februára 2007

Zuzulová po prvý raz v najlepšej desiatke pretekárok na MS

Víťazkou superkombinácie žien na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare sa stala domáca favoritka Anja Pärsonová. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Tärnaby viedla ...

AARE 9. februára (WEBNOVINY) - Víťazkou superkombinácie žien na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare sa stala domáca favoritka Anja Pärsonová. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Tärnaby viedla už po úvodnej zjazdárskej časti a v slalome jej potom na celkový triumf stačil aj šiesty najrýchlejší čas. Pärsonová potvrdila súčasnú superformu a v Aare si po super G vybojovala už druhé zlato. Celkovo sa z najcennejšieho kovu na majstrovstvách sveta teší už po šiesty raz (bilancia 6-1-1), čo znamená posun na štvrtú priečku historického rebríčka najúspešnejších zjazdárok na svetových šampionátoch. Striebro si z piatkových pretekov odniesla pomerne prekvapujúco americká špecialistka na kĺzavé disciplíny Julia Mancusová (+0,81) a bronz zostal pre rakúsku favoritku Marlies Schildovú (+0,85). Medaila tesne ušla Češke Šárke Záhrobskej, ktorá skončila štvrtá. Do prvej desiatky sa po prvý raz v kariére v niektorej z disciplín na vrcholnom podujatí medzi seniormi (majstrovstvách sveta resp. olympijských hrách) prebojovala Slovenka Veronika Zuzulová (na snímke), ktorá obsadila 9. priečku. Doteraz bolo jej najlepším umiestnením 15. miesto z kombinácie na ZOH 2006 v Turíne.

Po zjazde, ktorý takmek vôbec nejazdí, figurovala 22-ročná Bratislavčanka s takmer tri a polsekundovou stratou na 35. mieste, ale skvelým výkonom v slalome sa posunula až na výslednú 9. pozíciu so stratou 3,05 na víťazku. Vo svojej obľúbenej disciplíne predviedla Zuzulová dravú jazdu na hrane rizika a napokon bol z toho v cieli tretí najrýchlejší čas. Rýchlejšie v slalomovej časti ako Slovenka boli iba Rakúšanka Schildová a Češka Záhrobská.

Ďalšie dve slovenské zástupkyne v superkombinácii iba zbierali skúsenosti a podľa predpokladov neuspeli. Soňa Maculová obsadila s obrovskou stratou 13,54 s posledné 28. miesto spomedzi klasifikovaných v cieli a Eva Hučková nedokončila slalomovú časť pretekov.

Superkombinácia žien - konečné výsledky (zjazd + 1 kolo slalomu):

1. Anja Pärsonová (Švéd.) 1:57,69 (1:11,00+46,69), 2. Julia Mancusová (USA) +0,81, 3. Marlies Schildová (Rak.) +0,85, 4. Šárka Záhrobská (ČR) +1,05, 5. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,91, 6. Nicole Hospová (Rak.) +2,22, 7. Maria Rieschová (Nem.) +2,33, 8. Nike Bentová (Švéd.) +2,46, 9. Veronika Zuzulová (SR) +3,05, 10. Emily Brydonová (Kan.) +3,17,...28. Soňa Maculová +13,54, Eva Hučková (obe SR) nedokončila slalomovú časť.