Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. apríla 2024

Smer je v prieskume prvý, Hlas má o tri percentá viac ako vo voľbách a súčasná koalícia by mohla dosiahnuť ústavnú väčšinuKeby sa parlamentné voľby konali na prelome marca a apríla, opäť by zvíťazila strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD). Volilo by ju 21,6 percenta ľudí. Nasledovalo by ...Zdieľať
65266f4df291f388526117 1 676x451 8.4.2024 (SITA.sk) - Keby sa parlamentné voľby konali na prelome marca a apríla, opäť by zvíťazila strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Volilo by ju 21,6 percenta ľudí. Nasledovalo by hnutie Progresívne Slovensko s 20,1 percentnou podporou a strana Hlas – sociálna demokracia s 17,9 percenta voličov.


Do parlamentných lavíc by zasadli aj poslanci Kresťanskodemokratického hnutia, ktorých by volilo 6,3 percenta opýtaných, strana Sloboda a Solidarita, ktorú by si vo voľbách vybralo 5,4 percenta priaznivcov, ale aj Slovenská národná strana, ktorá by oslovila 5,1 percenta ľudí.

Mandát by mala aj Maďarská aliancia


S tesným výsledkom rovných 5 percent by mandát získala aj Maďarská aliancia. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza. Zber dát prebehol od 28. marca do 2. apríla na vzorke 1 025 respondentov.

Prieskum ďalej ukázal, že v parlamente by nesedeli zákonodarcovia koalície hnutia Slovensko, Za ľudí a Kresťanskej únie. Nameral im 6,4 percenta priaznivcov, avšak koalícia potrebuje minimálne 7 percent na to, aby sa dostala do parlamentu. Pod hranicou piatich percent sa ocitlo hnutie Republika, strana Demokrati, Kotlebovci – ĽSNS či hnutie Sme rodina.

Koalícia by mala 82 kresiel


Strana Smer-SD by podľa prieskumu v Národnej rade SR zaujala 40 miest, Hlasu-SD by patrilo 33 kresiel a národniarom celkovo 9. Koalícia v takomto zložení by mala dokopy 82 mandátov.

Keby bola jej súčasťou aj strana Maďarská aliancia, ktorá by získala 9 poslancov v parlamente, koalícia by disponovala ústavnou väčšinou, celkovo 91 zákonodarcami. Progresívci by podľa výsledkov prieskumu obsadili 37 miest, kresťanskí demokrati 12 a liberáli 10.


Zdroj: SITA.sk - Smer je v prieskume prvý, Hlas má o tri percentá viac ako vo voľbách a súčasná koalícia by mohla dosiahnuť ústavnú väčšinu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rozdelené volebné preferencie rodákov v prezidentskom duele. Korčok zvíťazil v Banskej Bystrici, Pellegrini v Banskobystrickom kraji
<< predchádzajúci článok
V poľských komunálnych voľbách podľa predbežných odhadov zvíťazí opozičná strana Právo a spravodlivosť