Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. augusta 2022

SND si pripomenie nedožité 75. narodeniny J. Bednárika operou TurandotRežisér Bednárik si túto operu vybral po mnohých operných inscenáciách v SND ako svoju "labutiu pieseň".Zdieľať
SND si pripomenie nedožité 75. narodeniny J. Bednárika operou Turandot

Slovenské národné divadlo (SND) si pripomenie nedožité 75. narodeniny legendárneho divadelného režiséra Jozefa Bednárika dvoma predstaveniami jeho inscenácie opery Giacoma Pucciniho Turandot. Na prvé predstavenia operného súboru v 103. divadelnej sezóne pozýva 6. a 8. septembra.


V novej budove SND bude Turandot na programe v tomto roku len dvakrát a v zaujímavom sólistickom obsadení. "V hlavných úlohách sa predstavia nemecká sopranistka Maida Hundeling ako Turandot a mexický tenorista Luis Chapa ako Calaf," uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Dodáva, že symbolická rozprávka, v ktorej za strach z lásky hlavnej hrdinky Turandot, zaplatí hlavou mnoho nápadníkov, kým ho neprelomí princ Calaf, je interpretačne mimoriadne náročná. "A tak až do premiéry Bednárikovej inscenácie v roku 2006 absentovala na scéne SND celých štyridsať rokov."

Režisér Bednárik si túto operu vybral po mnohých operných inscenáciách v SND ako svoju "labutiu pieseň". "Našťastie sa tak nestalo a pokračoval v iných žánroch, ale múzam ostal verný. Hovorieval, že nemá rád ušľachtilú nudu, ale smiech, slzy, drámu, potlesk i nesúhlas...," uvádza prvá divadelná scéna k režisérovi, ktorý "túžil vyvolať emócie, rozdával energiu". "Miloval vôňu javiska, svoje herečky, svojich umelcov, svojich divákov, často výbušný, sršiaci nápadmi, taký bol Beďo, ako ho volali blízki," spomína na umelca, ktorý sa v každej voľnej chvíli vyberal za divadlom aj do sveta.

Turandot je jednou z dvoch posledných živých inscenácií Jozefa Bednárika v SND. K monumentálnej filozoficko-rozprávkovej freske v jeho réžii sa vracia po "covidovej" dvojročnej prestávke. Ďalej sa predstavia Eva Hornyáková, Peter Mikuláš, Šimon Svitok, Róbert Remeselník, Tomáš Juhás, členovia Operného štúdia Martin Morháč a Pavol Mucha. Účinkuje Bratislavský chlapčenský zbor, orchester a zbor Opery SND pod taktovkou nového šéfdirigenta Kevina Rhodesa.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Film: Cinematik prináša výber ocenených filmov z prestížnych festivalov
<< predchádzajúci článok
Video: Dokument o Martinovi Škrtelovi príde do kín v roku 2023