Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

18. augusta 2022

Film: Cinematik prináša výber ocenených filmov z prestížnych festivalov


Tagy: Cinematik

Novinky z dielne oceňovaných režisérov sú zaradené do sekcií Cesty slávy a Výber umeleckého riaditeľa. Informoval o tom PR MFF...Zdieľať
Film: Cinematik prináša výber ocenených filmov z prestížnych festivalov

Filmy ovenčené cenami z prestížnych festivalov Sundance, San Sebastián, Benátky, Cannes či Berlinale budú môcť vidieť diváci od 13. do 18. septembra v Piešťanoch počas konania 17. ročníka medzinárodného filmového festivalu (MFF) Cinematik. Novinky z dielne oceňovaných režisérov sú zaradené do sekcií Cesty slávy a Výber umeleckého riaditeľa. Informoval o tom PR MFF Peter Konečný.


"Jedným z najzvučnejších titulov je v tejto sekcii Vortex argentínskeho filmára Gaspara Noého. Je príbehom manželov, ktorí sa snažia vyrovnať so strasťami staroby," uviedol Konečný, ktorý je zostavovateľom sekcie. Nezávislý horor Alexa Garlanda s prvkami ľudových povestí má názov Men, film ukrajinskej režisérky a scenáristky Maryny Horbač Klondike na Berlinale získal cenu ekumenickej poroty, na Sundance cenu za réžiu. Je z ukrajinsko-ruskej hranice roku 2014, keď došlo k zostreleniu lietadla s takmer 300 pasažiermi. Cenu za réžiu v Cannes s mysterióznou krimi drámou získal kórejský režisér Park Chan-wook so snímkou Podozrivá. Na rovnakom festivale uspel aj film Osem hôr tvorcov Felixa van Groeningena a Charlotte Vandermeersch o priateľstve, majestátnych horách a o tom, na čom v živote naozaj záleží.

Zástupcom severskej kinematografie budú Krásne bytosti islandského režiséra Gudmundura Arnar Gudmundssona o dospievajúcom outsiderovi Ballim. Debut bolívijského režiséra Alejandra Loayzu Grisiho Utama pozýva na vyprahnutú polopúšť za starnúcim manželským párom z kmeňa Quechua. Z benátskeho festivalu prichádza Diera, domáci víťaz zvláštnej ceny poroty. Zachytáva krásu juhotalianskeho vidieka, kam prichádza skupina dobrodruhov prebádať jednu z najhlbších jaskýň v Európe. Prehľad uzatvára francúzska dráma Noční pasažieri tvorcu Mikhaëla Hersa o žene, ktorá si po rozchode s manželom musí nájsť po rokoch prácu.

Sekciu Výber umeleckého riaditeľa dramaturgicky zastrešuje Vladimír Štric. "Opäť pôjde o sedmičku výnimočných medzinárodných filmov, ktoré sa už blysli aj v programe rôznych zahraničných festivalov. Pre slovenského diváka však ide zväčša o novinky," uviedol Konečný. Ide o Korzet rakúskej režisérky Marie Kreutzer, Nevernú režisérky Claire Denis, Príbeh drevorubača Mikko Myllylahtiho, Mothering Sunday Evy Husson, Susedov Mano Khalila a Blessed Brothers talianskej režisérky Silvie Brunelli.

Tagy: Cinematik
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Smrť herečky Anne Heche vyhlásili za nehodu, podľa lekára zomrela v dôsledku popálenín a inhalácie
<< predchádzajúci článok
SND si pripomenie nedožité 75. narodeniny J. Bednárika operou Turandot