Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    ZOH Toríno 2006

16. februára 2006

Snoubordista Židek vybojoval striebornú medailuŠtvrtkové striebro snoubordistu Radoslava Žideka v súťaži mužov v snoubordkrose na XX. zimných olympijských hrách je historicky prvou slovenskou medailou v histórii ZOH v ére samostatnosti od ...Zdieľať

BARDONECCHIA 16. februára (WN/SITA) - Štvrtkové striebro snoubordistu Radoslava Žideka v súťaži mužov v snoubordkrose na XX. zimných olympijských hrách je historicky prvou slovenskou medailou v histórii ZOH v ére samostatnosti od roku 1993, spolu so 14 získanými na letných hrách v Atlante ´96, Sydney ´00 a Aténach ´04 celkovo pätnástou. Dvadsaťštyriročný Žilinčan je sedemnásty slovenský športovec, ktorý má v zbierke úspechov cenný kov zo zimných hier. Všetci jeho predchodcovia stáli na stupňoch víťazov ešte ako reprezentanti bývalého Československa. Doposiaľ jediné zlato na ZOH má krasokorčuliar Ondrej Nepela. Židek sa stal vo štvrtok v Bardonecchii jubilejným desiatym strieborným medailistom zo Slovenska a zaradil sa medzi legendy ako Vladimír Dzurilla, Jozef Golonka, Igor Liba, Ladislav Troják, Vincent Lukáč, Dušan Pašek, Dárius Rusnák (všetci hokej), Karol Divín (krasokorčuľovanie) a Gabriela Svobodová-Sekajová (beh na lyžiach).


Prehľad slovenských medailistov zo ZOH:

Zlato:
Ondrej Nepela (krasokorčuľovanie, Sapporo 1972)

Striebro:
Ladislav Troják (hokej, St. Moritz 1948), Karol Divín (krasokorčuľovanie, Squaw Valley 1960), Vladimír Dzurilla a Jozef Golonka (hokej, Grenoble 1968), Gabriela Svobodová-Sekajová (lyžovanie, Sarajevo 1984), Igor Liba, Vincent Lukáč, Dušan Pašek, Dárius Rusnák (hokej, Sarajevo 1984), Radoslav Židek (snoubording, Turín 2006)

Bronz:
Vladimír Dzurilla (hokej, Innsbruck 1964 a Sapporo 1972), Jozef Golonka a František Gregor (hokej, Innsbruck 1964), Rudolf Tajcnár (hokej, Sapporo 1972), Jozef Sabovčík (krasokorčuľovanie, Sarajevo 1984), Jaromír Dragan, Peter Veselovský, Róbert Švehla a Igor Liba (hokej, Albertville 1992)

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ZOH06-Snoubording: Židek môže pokojne spať, nepokazil zlaté double zaľúbencov (18. 2. 2006)
 Snoubordistu Žideka dekorovalo monacké knieža Albert II. (17. 2. 2006)nasledujúci článok >>
Slovensko vyhralo na ZOH nad Lotyšskom 6:3
<< predchádzajúci článok
Židek postúpil v snoubordkrose do finále

Snoubordista Židek vybojoval striebornú medailu - diskusné fórum čitateľov