Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

27. septembra 2022

Sonda NASA sa v rámci testovacej misie úspešne zrazila s asteroidomNáraz nastal približne o 01.14 h SELČ vo vzdialenosti 9,6 milióna kilometrov od Zeme a sonda do asteroidu vrazila rýchlosťou približne 22.500 kilometrov za hodinu, píše agentúra AP.Zdieľať
Sonda NASA sa v rámci testovacej misie úspešne zrazila s asteroidom

Sonda amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v noci na utorok úspešne absolvovala zrážku s asteroidom Dimorphos. Išlo o súčasť testovania systému obrany proti telesám v blízkosti Zeme (NEO).


"Náraz bol úspešný," uviedla NASA. "Sonda vo veľkosti predajného automatu sa úspešne zrazila s asteroidom Dimorphos, ktorý má rozmery futbalového štadióna. Pre Zem však (tento asteroid) nepredstavuje hrozbu," dodala NASA.

Náraz nastal približne o 01.14 h SELČ vo vzdialenosti 9,6 milióna kilometrov od Zeme a sonda do asteroidu vrazila rýchlosťou približne 22.500 kilometrov za hodinu, píše agentúra AP.

Sonda, ktorá je súčasťou misie Double Asteroid Redirection Test (DART), odštartovala v novembri 2021 z Vanderbergovej základne vesmírnych síl v americkom štáte. Cieľom je zistiť, či sa takto dajú vychyľovať asteroidy z ich dráhy. Ide o prvú misiu tohto druhu.

Európska vesmírna agentúra (ESA) v roku 2024 vyšle vesmírnu loď Hera, aby skúmala následky tejto zrážky.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Album Modrý vrch od Deža Ursinyho dostane koncertnú podobu
<< predchádzajúci článok
Je vyvolený. Dokáže však skrotiť krvilačné jednorožce?!