Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. októbra 2007

Šovinizmus v SR si oblieka šaty vlastenca a EurópanaŠovinizmus je podľa vicepremiéra Dušana Čaploviča na Slovensku prítomný, pričom si oblieka šaty vlastenca a Európana, píše listy, uráža a klame. Čaplovič to uviedol dnes v Bratislave na ...Zdieľať

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) - Šovinizmus je podľa vicepremiéra Dušana Čaploviča na Slovensku prítomný, pričom si oblieka šaty vlastenca a Európana, píše listy, uráža a klame. Čaplovič to uviedol dnes v Bratislave na medzinárodnej konferencii Patriotizmus a šovinizmus. Zároveň odsúdil všetky výroky, ktoré urážajú iný národ alebo štát. "Bol to obojstranný pohľad na krajnosti, ktoré sa vyskytujú, tak na strane niektorých politikov slovenských strán a samozrejme pohľad aj na SMK, predovšetkým jej hlavného predstaviteľa, nazval by som hovorcu ideí, ktoré sa stali uprednostňované v jej nielen programovom, ale aj konkrétnom plnení úloh v prospech vraj silného maďarstva na Slovensku," uviedol v priebehu konferencie pre agentúru SITA Čaplovič.

Šovinizmus je podľa neho vždy prítomný predovšetkým v tom, že je namierený proti druhému národu alebo etniku. "Ak sa útočí na druhý národ, ak sa mytologizujú na jednej strane, alebo heroizujú na druhej strane skutky, ktoré sa stali v minulosti, často to môže u toho druhého národa vyvolávať negatívny pohľad a preto treba veľmi pozorne narábať so slovami. Vážiť slová, lebo slová sú veľmi bolestné a vedia udrieť do duše ktoréhokoľvek národa," zdôraznil podpredseda vlády. Zároveň dodal, že by bol rád, keby bolo počuť hlas skutočných patriotov.

Čaplovič odmieta robiť vzájomné spoločné deklarácie, kde sa vymenujú krivdy na jednej aj druhej strane. "Nemyslím, že cesta je taká, že si budeme vymenovávať, ktorý národ odpustí krivdu tomu druhému," uviedol.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MPSVR navrhuje vyplatiť v decembri vianočné príspevky
<< predchádzajúci článok
Ľudia sú spokojní so štátnymi i neštátnymi zariadeniami

Šovinizmus v SR si oblieka šaty vlastenca a Európana - diskusné fórum čitateľov