Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. septembra 2006

SR má najlepšie podmienky na podnikanie z krajín V4Slovensko má najlepšie podmienky na podnikanie spomedzi krajín Visegrádskej štvorky (V4). Ako vyplýva zo správy Svetovej banky "Doing business 2007," ktorá hodnotila a porovnávala podmienky na ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) - Slovensko má najlepšie podmienky na podnikanie spomedzi krajín Visegrádskej štvorky (V4). Ako vyplýva zo správy Svetovej banky "Doing business 2007," ktorá hodnotila a porovnávala podmienky na podnikanie v 175 krajinách sveta, SR sa v rebríčku umiestnila na 36. mieste, hneď za Francúzskom. SR si v porovnaní s minulým rokom zhoršila pozíciu, vlani totiž obsadila 34. miesto. ČR skončila v hodnotení na 52. mieste, v minulom roku pritom dosiahla 50. miesto. Maďarsko obsadilo 66. miesto, vlani bolo na 60. mieste. Poľsko z vlaňajšieho 74. miesta pokleslo na 75. miesto. Krajinou s najlepšími podmienkami na podnikanie na svete sa stal Singapur, ktorý z druhého miesta z minulého roka vytlačil z pozície svetovej jednotky Nový Zéland. Na treťom mieste skončili USA, nasledovala Kanada, Hongkong (avšak Čína samotná obsadila až 93. miesto), Veľká Británia, Dánsko, Austrália, Nórsko a prvú desiatku uzatvorilo Írsko.

Pri hodnotení podmienok podnikania vychádzala Svetová banka z viacerých samostatne posudzovaných kategórií. Organizácia posudzovala napr. podmienky na začatie podnikania, získania licencií, zamestnávania pracovníkov, ďalej skúmala dostupnosť úverov, ochranu investícií, zdaňovanie, podmienky obchodovania so zahraničím, úroveň vymožiteľnosti plnenia zmlúv a na záver posudzovala podmienky ukončenia podnikania. Zo správy vyplýva, že SR má čo zlepšovať najmä v oblasti ochrany investícií, kde skončila na 118. mieste.

Svetová banka nehodnotila len súčasný stav, ale aj reformné úsilie. Správa vyzdvihla desať krajín, ktoré vykázali v porovnaní s minulým rokom najviac reforiem zameraných na zlepšenie podnikateľského prostredia. Najlepším reformátorom je Gruzínsko, ktoré sa dostalo z minuloročného 112. miesta na 37. miesto, nasleduje Rumunsko, Mexiko, Čína, Peru, Francúzsko, Chorvátsko, Guatemala, Ghana a Tanzánia.

Svetová banka začala zverejňovať porovnávacie štúdie o podmienkach podnikania od roku 2003. Ako táto organizácia tvrdí, zverejňovanie týchto správ inšpirovalo, alebo poskytlo informácie pre minimálne 48 reforiem zlepšujúcich podnikateľské prostredie na celom svete.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Komunálny summit 2006 pod záštitou ministra Mariána Januška
<< predchádzajúci článok
Pápež Benedikt XVI. navštívi svoje rodisko