Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. septembra 2006

SR podľa Eurostatu s druhým najvyšším rastom HDP v EÚSITAHrubý domáci produkt (HDP) Slovenskej republiky vzrástol v druhom kvartáli tohto roka medziročne o 6,6 %. Vyplýva to z prvého odhadu štatistického úradu Európskej únie (EÚ) Eurostatu na základe ...Zdieľať

BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) - Hrubý domáci produkt (HDP) Slovenskej republiky vzrástol v druhom kvartáli tohto roka medziročne o 6,6 %. Vyplýva to z prvého odhadu štatistického úradu Európskej únie (EÚ) Eurostatu na základe údajov neočistených od sezónnych vplyvov. V medzikvartálnom porovnaní slovenská ekonomika posilnila o 1,3 %. V medziročnom porovnaní bol rast hrubého domáceho produktu Slovenskej republiky druhý najvyšší spomedzi všetkých štátov EÚ, od ktorých získal Eurostat údaje. Najvyšší hospodársky rast v druhom štvrťroku zaznamenala Litva, ktorej ekonomika medziročne posilnila o 9 %.

Ekonomika 25-člennej EÚ v sledovanom kvartáli posilnila medziročne o 2,8 % a v medzikvartálnom porovnaní 0,9 %. Medziročný hospodársky rast 12-člennej eurozóny dosiahol 2,6 % a oproti prvému štvrťroku tohto roka ekonomika menovej únie posilnila o 0,9 %. Pre porovnanie ekonomika USA posilnila v druhom kvartáli medziročne o 3,6 % a medzikvartálne o 0,7 %. Japonsko evidovalo rast HDP na úrovni 2,2 % v medziročnom a 0,2 % v medzikvartálnom porovnaní.

Spomedzi členských štátov EÚ najrýchlejší medziročný hospodársky rast dosiahla v druhom kvartáli spomínaná Litva, nasledovaná Slovenskom, na treťom mieste potom skončilo Poľsko, kde ekonomika posilnila o 5,6 %. Najmenší prírastok HDP evidovalo v druhom štvrťroku Taliansko s posilnením o 1,5 %.

V sledovanom kvartáli zaznamenala EÚ v medziročnom porovnaní rast spotrebiteľských výdavkov o 0,5 %, investícií o 1,9 % a rast exportu o 1,9 %. Import únie sa pritom zvýšil takisto o 1,9 %.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hurikán John by mal poobede zasiahnuť pobrežie
<< predchádzajúci článok
Annan tvrdí, že Sýria pomôže Libanonu pri kontrole hranice

SR podľa Eurostatu s druhým najvyšším rastom HDP v EÚSITA - diskusné fórum čitateľov