06. januára 2009

SR vďaka Cibulkovej vedie nad Austráliou

Slovenskí tenisti vedú nad domácimi Austrálčanmi v utorňajšom stretnutí v základnej A-skupine na 21. ročníku Hopmanovho pohára miešaných reprezentačných družstiev v Perthe 1:0. Dominika Cibulková ...

PERTH 6. januára (WEBNOVINY) - Slovenskí tenisti vedú nad domácimi Austrálčanmi v utorňajšom stretnutí v základnej A-skupine na 21. ročníku Hopmanovho pohára miešaných reprezentačných družstiev v Perthe 1:0. Dominika Cibulková splnila proti Casey Dellacquaovej úlohu favoritky a v prvom vzájomnom zápase tejto dvojice zvíťazila za 84 minút 7:5, 6:2. V prvom sete pritom trikrát prehrávala o brejk, vrátane stavu 4:5, a do druhého dejstva vstúpila ďalšou stratou podania, odvtedy však zverenkyňa Vladimíra Pláteníka získala štyri gemy v rade (aj brejk z 0:40) a definitívne tým prebrala taktovku. Devätnásťročná Cibulková, 19. vo svetovom rebríčku WTA Tour, mala proti ľaváčke so silovým prejavom Dellacqua (52.) spočiatku problémy najmä pri vlastnom podaní, ale bojovnosťou sa viackrát udržala vo vstupnej časti a napokon postupne dokázala zlomiť odpor čoraz nervóznejšej zverenkyne Nicole Prattovej. V nasledujúcej dvojhre mužov nastúpia na tvrdom povrchu v hale Burswood Dome Dominik Hrbatý (v roku 2005 sa radoval z miestneho celkového úspechu po boku Daniely Hantuchovej) a niekdajší líder hodnotenia ATP Lleyton Hewitt (momentálne 70. nielen vinou pauzy od augustových OH pre operáciu v bedrovej oblasti), ktorý vedie v bilancii zo vzájomných duelov presvedčivo 4:0. Naposledy v auguste 2007 v kanadskom Montreale odvrátil dva mečbaly bývalého 12. muža rebríčka Hrbatého (teraz až 250. pozícia po dvoch operáciách pravej ruky koncom sezóny 2007). Súboj Slovensko - Austrália na týchto neoficiálnych MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) s dotáciou 1 milión AUD uzavrie štvorhra. Už teraz je jasné, že výber SR nebude pred deblovým zavŕšením bez šance na celkové víťazstvo v tomto stretnutí. V pondelok Slováci senzačne zdolali trofej obhajujúce a najvyššie nasadené USA hladko 3:0. Hostitelia pri svojom vstupe podľahli Nemcom 1:2. V úvodnom stretnutí utorňajšieho programu zvíťazili Taliani v základnej B-skupine nad Francúzmi 2:1 a uchovali si tým nádej na postup do piatkového finále. Predtým totiž podľahli Rusom 1:2, zatiaľ čo ich súperi si na úvod poradili s Taiwančanmi 3:0. Rozhodujúci bod si vybojovala talianska dvojica Flavia Pennettová - Simone Bolelli v miešanej štvorhre, keď triumfovala nad francúzskym párom Alizé Cornetová - Gilles Simon za 83 minút 6:4, 7:6 (2), hoci v druhom dejstve prehrávala 3:5. Favorizovaní zástupcovia krajiny „galského kohúta“ pritom viedli v tomto zápase na tvrdom povrchu v hale Burswood Dome 1:0. V úvodnej dvojhre dvoch členiek druhej desiatky svetového rebríčka WTA Tour totiž Cornetová (15.) zdolala Pennettovú (13.) za 80 minút 7:5, 6:2 a znížila skóre zo vzájomných duelov na 1:2. Osemnásťročnej rodáčke z Nice sa v úvodnej časti napokon nevypomstilo premrhanie náskoku 5:2 aj vinou problémov s dýchaním. O vyrovnanie sa potom značne nečakane postaral Bolelli (38. v renkingu) úspechom proti šestke počítačového poradia Simonovi - za 76 minút 6:3, 6:3. Dvadsaťtriročný rodák z Bologne, ktorý nikdy predtým nezdolal hráča z hornej desiatky systému ATP, potvrdil proti semifinalistovi novembrového šanghajského „výberového“ Tennis Masters Cupu výsledok 6:4, 6:4 dosiahnutý vlani na antuke v Ríme. A-skupina: SLOVENSKO - AUSTRÁLIA 1:0 po úvodnej dvojhre Dominika Cibulková - Casey Dellacquová 7:5, 6:2 za 84 minút Zostávajúci program: Dominik Hrbatý - Lleyton Hewitt Dominika Cibulková, Dominik Hrbatý - Casey Dellacquová, Lleyton Hewitt Predchádzajúci utorňajší výsledok: B-skupina: FRANCÚZSKO - TALIANSKO 1:2 Alizé Cornetová - Flavia Pennettová 7:5, 6:2 Gilles Simon - Simone Bolelli 3:6, 3:6 Alizé Cornetová, Gilles Simon - Flavia Pennettová, Simone Bolelli 4:6, 6:7 (2) Tabuľka B-skupiny: 1. Francúzsko 2 1 1 4:2 8:4 2 2. Rusko 1 1 0 2:1 5:2 2 3. Taliansko 2 1 1 3:3 6:7 2 4. Taiwan 1 0 1 0:3 0:6 0 Vysvetlivky: za menom krajiny nasleduje počet zápasov, víťazstvá, prehry, skóre z jednotlivých stretnutí, sety a body. Doterajšie výsledky: Francúzsko - Taiwan 3:0, Rusko - Taliansko 2:1, Francúzsko - Taliansko 1:2. Tabuľka A-skupiny: 1. Slovensko 1 1 0 3:0 6:1 2 2. Nemecko 1 1 0 2:1 5:4 2 3. Austrália 1 0 1 1:2 4:5 0 4. USA 1 0 1 0:3 1:6 0 Vysvetlivky: za menom krajiny nasleduje počet zápasov, víťazstvá, prehry, skóre z jednotlivých stretnutí, sety a body. Doterajšie výsledky: Austrália - Nemecko 1:2, Slovensko - USA 3:0. SITA