Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. septembra 2007

SRo stále nevie, či dostane dotáciu na stredné vlnySlovenský rozhlas (SRo) zatiaľ nevie, či dostane o Ministerstva kultúry (MK) SR dotáciu na dlhy za vysielanie na stredných vlnách. O poskytnutie účelovej dotácie vedenie rozhlasu požiadalo ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský rozhlas (SRo) zatiaľ nevie, či dostane o Ministerstva kultúry (MK) SR dotáciu na dlhy za vysielanie na stredných vlnách. O poskytnutie účelovej dotácie vedenie rozhlasu požiadalo ministra kultúry Mareka Maďariča ešte 17. augusta, no doteraz nedostalo jasnú odpoveď. Ako počas dnešného rokovania Rozhlasovej rady povedala pre agentúru SITA generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková, minister chce k žiadosti pripraviť stanovisko, no "zatiaľ sme sa o tom nerozprávali." Ministerstvo kultúry poskytne agentúre SITA stanovisko k dotácii pre SRo v najbližších dňoch.

SRo požiadal ministra o dotáciu na pokrytie straty za rok 2006 vo výške 215,6 milióna korún, ktorá vznikla nerealizovaním transferu zo štátneho rozpočtu na stredné vlny a na Rádio Slovakia International (RSI), prevádzkovou stratou a odpisom nedobytných pohľadávok. Tiež od MK SR žiada dotáciu na úhradu tohtoročných výdavkov na stredné vlny vo výške 45,4 milióna korún a dotáciu na budúci rok na vysielanie SRo do zahraničia cez RSI a krátke vlny vo výške 62 miliónov korún a na stredné vlny v objeme 45,4 milióna korún. Ak minister žiadosti SRo nevyhovie, hrozí vysielaniu rozhlasu kolaps, tvrdí vedenie SRo. Vlaňajšie straty naplánované ešte za bývalého manažmentu a tohtoročné dlhy za strednovlnné vysielače a čiastočne aj za vysielanie na veľmi krátkych vlnách (VKV) totiž vytvárajú približne 183-miliónový dlh voči bývalým Rádiokomunikáciám, dnes spoločnosti TBDS. Tá žiada ich splatenie. TBDS podľa Zemkovej nepristúpila na návrh SRo zaplatiť dlh pätročným splátkovým kalendárom a predbežne by chcela splatenie dlhu na budúci rok v jednej splátke. O forme splatenia dlhu chce SRo s TBDS ešte rokovať. Predbežne sa s TBDS dohodlo na 31. decembri 2007 ako na spoločnom termíne výpovede všetkých strednovlnných vysielačov. Zemková Rozhlasovú radu upozornila, že výpoveď sa dá stiahnuť aj v posledný deň.

Aby SRo splatil dlh za vysielače z vlastných zdrojov, musel by opustiť nielen vysielanie na stredných vlnách, ale aj vysielanie jedného zo štyroch VKV okruhov, pravdepodobne Rádia Devín. Program Rádia Patria, ktoré v súčasnosti vysiela na stredných vlnách, by sa presunul na VKV vysielanie na Rádio Regina a čiastočne na Rádio Slovensko. Národnostné vysielanie by sa dalo počúvať aj cez internet a satelitné vysielanie, ktoré sa šíri i cez káblové rozvody. Rádio Devín by po opustení VKV okruhu prešlo najmenej na dva roky len na vysielanie cez internet a satelit. Okrem redukcie vysielania by to znamenalo aj ďalšie prepúšťanie. Podľa Miloslavy Zemkovej ide o krízový variant a otvorené sú všetky možnosti.

Vedenie verejnoprávneho rozhlasu informovalo Rozhlasovú radu o možnostiach riešenia situácie spôsobenej dlhmi za vysielanie už po druhý raz. Ani tentokrát však rada k návrhom manažmentu SRo nezaujala jasné stanovisko. Počas hlasovania o to, či berie varianty riešenia situácie na vedomie bol v rokovacej miestnosti nedostatok členov a rada nebola uznášaniaschopná.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na informatizáciu verejnej správy dá štát 8 mld. korún ročne
<< predchádzajúci článok
Výstavba diaľnice sa zatiaľ nezačala

SRo stále nevie, či dostane dotáciu na stredné vlny - diskusné fórum čitateľov